Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć maksymalną długość obwodu przewodu pożarowego

kugarek 19 Gru 2016 16:50 456 3
  • #1 19 Gru 2016 16:50
    kugarek
    Poziom 2  

Witam.

Jestem nowy na forum, także witam wszystkich, i proszę o pomoc.

Mam za zadanie napisać kalkulator do obliczania maksymalnej długości obwodu elektrycznego do systemu przeciw pożarowego, ten obwód jest podłączony do panelu sterującego przeciwpożarowego, na obwodzie znajdują się rożne wykrywacze dymu, CO2 itd. tak zwane czujniki.

Z danych posiadam:
    - Rodzaj kabla i jego rezystancje Ohm/km, czyli np. kabel o wielkości 1.5 mm kwadratowego ma rezystancje 18.1 Ohm na KM.
    - Minimalne napięcie wymagane do poprawnego funkcjonowania czujników, czyli np. 17V
    - Minimalny voltage wychodzący np. 24 V
    - Sumę poboru mocy wszystkich czujników np. 400 mA.

Zakładamy, że obliczamy najgorszy przypadek, czyli wtedy, kiedy wszystkie czujniki znajdują się na końcu kabla.

Mając te dane, jak obliczyć spadek mocy na kablu? Oraz jego maksymalną długość? Jeśli to możliwe to prosiłbym o wzory wraz z przykładem, z góry dziękuję.

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2016 16:57
    Xantix
    Poziom 40  

Skoro obciążenie jest na końcu przewodu to możesz to łatwo obliczyć z wykorzystaniem Prawa Ohma.
    Wzór będzie mniej więcej tak: L=(Uin-Umin/Iin)/Rp
    gdzie:
    Uin - napięcie na wejściu kabla
    Umin - minimalne napięcie poprawnej pracy czujników
    Iin -prądu pobór przez czujnik
    Rp - rezystancja jednostkowa przewodu w omach/km

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Gru 2016 17:08
    kugarek
    Poziom 2  

Xantix napisał:
    L=(Uin-Umin/Iin)/Rp

Witam, i dziękuje za odpowiedź, szybkie pytanie, czy ten wzór uwzględnia również spadek napięcia?

0
  • #4 19 Gru 2016 21:52
    Xantix
    Poziom 40  

Na czym? Bo jeśli na przewodzie to tak. Przecież aby móc w ogóle wyliczyć długość przewodu należy znać dopuszczalny spadek napięcia na linii. A w twoim przypadku to różnica między napięciem na początku linii a minimalnym napięciem zasilania czujników (czyli 24V-17V=7V - i tyle wynosi maksymalny dopuszczalny spadek napięcia na linii).

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Dobrze, ponieważ pewna osoba nie daje mi spokoju zamieszczam tu poprawioną wersję mojego wzoru:
    L=((Uin-Umin)/Iin)/2*Rp

0