Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Corsa B 1.0 99r. ECOTEC - Wypadająca prawa półoś ze skrzyni - braki?

19 Gru 2016 18:15 2241 8
  • Warunkowo odblokowany
    Witam serdecznie.
    Otóż ostatnio podczas normalnej spokojnej jazdy z prędkością 60km/h wypadła mi półoś. Na początku myślałem, że sprzęgło czy coś nie było słychać żadnego ale to żadnego dźwięku świadczącego o usterce. Dopiero gdy ręką złapałem za tą półoś to zauważyłem, że jest luźna a szpara pomiędzy skrzynią a przegubem jest na tyle duża, że mogę wsadzić tam środkowy palec.
    Zauważyłem, że gdy podniosę samochód na lewarku i opuszczę to pomaga to na dystans 30 metrów :-D
    Całość od strony skrzyni biegów wygląda tak samo jak moje(zdjęcie z google)
    Czy brakuje gdzieś jakiegoś zabezpieczenia? Może tulejki jakiejś?
    Czytałem w internecie podobne tematy gdzie pisali, żeby ustawić zbieżność oraz wymienić poduszkę amortyzacji skrzyni biegów lecz wymieniłem ją a zbieżność została ustawiona i jest nadal to samo. Mechanik mówi, że do wymiany jest skrzynia biegów która "wypycha" półoś lecz nie wiem czy to możliwe bo tak zdiagnozował mechanik po 15 minutach sprawdzania :-D
  • Poziom 36  
    Oprócz sprężynki w rowku na końcu wielowypustu nic nie ma.
    Na tym zdjęciu widać że jest, taki okrągły seger, zabezpieczenie.
    Półoś lekko chodzi w przegubach ?
    Poduszki zawieszenia silnika i skrzyni masz całe ?
  • Poziom 10  
    A co tam może wypychać półoś? Jak ta półoś wchodzi w wieloklin w dyferencjale i blokuje się tym segerem tak jak kolega wyżej wspomniał. Wyjmij całą półoś i dokładnie obejrzyj. Tylko jak będziesz wkładał ją w skrzynie to porządnie wepchnij żeby ten seger załapał.
    Powiedz mi jeszcze jedno, czy nie czuć żadnych wibracji podczas jazdy? A co z olejem w tej skrzyni ? Jest stan? sprawdź to.
  • Poziom 36  
    No tak łatwo to on tego nie wyjmie i sprawdzi, trzeba trochę porozkręcać...
    Może mała wskazówka, jak teraz można swobodnie wyciągnąć i włożyć przegub do skrzyni, to prawdopodobieństwo braku segera bardzo wzrasta.
    CZARNY1983115 napisał:
    Tylko jak będziesz wkładał ją w skrzynie to porządnie wepchnij żeby ten seger załapał.
    To też :)
    Przecięcie jest po to, by przy wkładaniu seger się ścisnął mieszcząc się w mniejszym od siebie otworze w skrzyni, przechodząc przez "zwężenie" i ponownie rozprężył za nim - czyli trzeba lekko wbić przegub, i lekko go wybić przy wyjmowaniu. Jak luźno lata, to go nie ma na końcu wieloklinu, bo by blokował wyjmowanie przegubu.
    CZARNY1983115 napisał:
    A co z olejem w tej skrzyni ?
    Właśnie, przyczyna mogłaby być.
    PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    Dopiero gdy ręką złapałem za tą półoś to zauważyłem, że jest luźna a szpara pomiędzy skrzynią a przegubem jest na tyle duża, że mogę wsadzić tam środkowy palec.
    Olej nie wyciekł :?:
    Bo przegub trochę jest zanurzony w oleju.
  • Poziom 17  
    Corsa B . Miałem dwa takie przypadki. Lewa czy prawa nie pamiętam. Pierwszy dostał w koło prostopadle . Od tej strony skrzywiło zwrotnicę , siła uderzenia przeniosła się na drugą stronę i przeciwna półoś się skróciła . Wewnętrzna piasta przegubu wewnętrznego wbiła się za głęboko na frez . Ciężko to było prasą przywrócić. Drugi to kolejny powypadkowy. Z jednej strony zawieszenie rozjechane na max. Kupione już takie . Dwa razy wciskałem przegub do skrzyni. Póki osłona gumowa przegubu wewnętrznego miała tą swoją sprężystość to jeszcze go trzymała prawie na swoim miejscu oczywiście tak aby olej nie ciekł.
  • Poziom 8  
    U mnie po wymianie tego zabezpieczenia pomogło,na starym też wypadała.
  • Warunkowo odblokowany
    Witam panowie ponownie i dziękuję za dość zrozumiałe odpowiedzi.
    Co do stanu tego zabezpieczenia to nie było ono okrągłe tylko bardziej owalne więc poprzedni właściciel samochodu najprawdopodobniej to zabezpieczenie "rozgiął" aby mu nie wyskakiwała półoś. Ja do celów testowych to zabezpieczenie delikatnie bardziej rozgiąłem, wsadziłem półoś oraz stukając kilka razy młotkiem gumowym sprawiłem, że oś weszła max do skrzyni. Byłem dzisiaj w kilku sklepach i wszędzie mi powiedziano, że nie da się kupić tego zabezpieczenia osobno gdyż występuje ono tylko i wyłącznie w zestawie z półośką więc najprawdopodobniej trzeba by było szukać używanego chociaż za używakami nie przepadam. Ewentualnie może ktoś wie gdzie to kupić?
    Co do poduszek to wszystkie poduszki noszą delikatne ślady zużycia objawiające się delikatną sparciałością, jest ona jednak tak delikatna, że prawnie nie zauważalna oprócz poduszki prawej(od strony pasażera) która była wyrwana z metalu i nieźle porwana. W sklepie motoryzacyjnym powiedziano mi, że jej koszt to 180zł i jest to oryginał. Czy może to tyle kosztować? Na "szrocie" gdzie mają zarówno nowe jak i używane części dowiedziałem się, że używana to koszt 40zł a nowy zamiennik to 60zł oraz oryginał to 90zł więc zdecydowałem się na oryginał który został już zamówiony.
    Co do oleju to nie wiem czy on tam jest czy go nie ma ponieważ nie umiem tego sprawdzić. Podczas gdy rozbierałem prawą stronę samochodu w celu wyciągnięcia półośki ze skrzyni wyleciało jakieś 10 kropelek oleju więc coś tam jest ale pewnie za mało.
    Na chwilkę obecną zrobiłem jakieś 120km po dosyć dziurawej drodze i półośka nie wyskoczyła.

Dodano po 3 [minuty]:

hobbista napisał:
    Pierwszy dostał w koło prostopadle . Od tej strony skrzywiło zwrotnicę , siła uderzenia przeniosła się na drugą stronę i przeciwna półoś się skróciła .

Co do mojej corsy to przód ma bezwypadkowy co zostało potwierdzone przez nie jednego mechanika i diagnostyka(przegląd). Z tyłu miała kilka delikatnych strzałów lecz na tyle małych, że najczęściej kończyło się na porysowanym zderzaku bądź też wymianie lampy bądź klapy.
  • Poziom 36  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1627110.html

Segerów jest od groma, często mają po mniejszych sklepikach, także szkoda że nie zrobiłeś "kalki" swojego wraz ze średnicą drutu. Jako do opla corsy itd możesz nie dostać, ale po wymiarze jako seger od czegoś innego już tak.
  • Moderator Samochody
    W zestawie z osłoną przegubu dostaniesz taki pierścień.