Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Normy w produkowanych urządzeniach elektronicznych

tomasz249 20 Gru 2016 00:14 1158 12
 • #1 20 Gru 2016 00:14
  tomasz249
  Poziom 13  

  Witam
  Myślałem nad produkowaniem i sprzedawaniem urządzeń elektronicznych, w branży raczej "mikroprocesorowej" i inne, ogólnie zasilane 5-12V z jakiegoś zewnętrznego zasilacza. A wiec raczej normy odnośnie sieci energetycznych, zakłóceń itp już to omijają. I tu moje pytanie: aby prawnie ( i w razie czegoś )legalnie sprzedawać taki sprzęt bez obaw jakie normy trzeba spełnić? Nie liczę aby mi ktoś wszystkie wymienił ale część lub chociaż gdzie się tego dowiedzieć. Oraz czy jest szansa "taniego" załatwienia sprawy aby rzekomy interes odrazu nie upadł?
  I jeszcze takie inne pytanie dot. dyrektywy RoHS. Dotyczy ona wszystkich producentów czy może tylko tych produkujących seryjnie?
  Pozdrawiam

 • #2 20 Gru 2016 00:29
  excray
  Poziom 38  

  tomasz249 napisał:
  A wiec raczej normy odnośnie sieci energetycznych, zakłóceń itp już to omijają.

  Normy odnośnie kompatybilności elektromagnetycznej Cię nie omijają.

 • #3 20 Gru 2016 02:56
  Rasel
  Poziom 20  

  1. Kolega excray ma rację, kompatybilności elektromagnetycznej (czyli tego co nazywasz "zakłóceniami" a prawidłowo - dyrektywy EMC) nie ominiesz.

  2. Dyrektywa RoHS nie "omija" żadnego producenta, jednakże niektóre produkty (urządzenia) nie są nią objęte. Zależy to głównie od przeznaczenia urządzenia (dom, biuro, przemysł, wojsko itp), choć nie tylko.

  3. Zastosowanie zewnętrznego zasilacza sieciowego obniżającego napięcie z 230V do wartości bezpiecznej, lub nawet zasilanie urządzenia z baterii, nie w każdym przypadku pozwala na ominięcie dyrektywy niskonapięciowej (LVD). Należy także zwrócić uwagę jakie konkretnie normy musi spełnić zasilacz zastosowany w danym urządzeniu. Jeśli zastosujesz zewnętrzny zasilacz wtyczkowy, który nie spełnia norm obowiązujących dla Twojego urządzenia (choć spełnia normy dla innych zastosowań i jest oznakowany CE), to jest równoznaczne z tym, że urządzenia nie możesz oznaczyć znakiem CE.

  4. W grę mogą wchodzić także jeszcze inne dyrektywy (np. maszynowa), wszystko zależy od rodzaju urządzenia i jego przeznaczenia (np. zabawki).

  Jeżeli dopiero zaczynasz, to najlepiej poszukaj laboratorium wykonującego badania LVD i EMC i umów się na konsultacje. W porządnych laboratoriach są one bezpłatne. Porady na forum mogą uspokoić Twoje obawy i wątpliwości, ale pamiętaj, że to TY będziesz odpowiadał za ewentualne nieprawidłowości w zakresie wadliwego oznakowania CE, a nie anonimowi doradcy na forum.
  Warto również wybrać się na szkolenie w tym zakresie. Pamiętaj także o innych ważnych dyrektywach, które Ciebie - jako producenta - dotyczą (m.in. opakowaniowa, recykling).

  Życzę powodzenia w biznesie!

 • #4 20 Gru 2016 07:27
  tomasz249
  Poziom 13  

  Dzięki za odpowiedź
  Rozumiem że aby otrzymać certyfikat CE należy spełnić wszystkie normy. Nie można sprzedawać produktów bez certyfikatu?

 • #5 21 Gru 2016 10:09
  Rasel
  Poziom 20  

  Tak, dobrze myślisz. Nie można sprzedawać urządzeń bez oznaczenia CE. Urządzenie musi spełnić wszystkie normy, które go dotyczą, abyś mógł je oznaczyć CE i wystawić deklarację zgodności. W tym celu należy w pierwszej kolejności zrobić tzw. analizę normalizacyjną, aby określić, jakie normy należy zastosować dla danego urządzenia. Musi to zrobić ktoś, kto doskonale orientuje się w tych zagadnieniach, w praktyce zespół osób - specjalistów w zakresie poszczególnych dyrektyw (LVD, EMC, Maszynowej itp).

  Możesz zacząć od zapoznania się z deklaracjami zgodności CE wystawionymi przez renomowanych zachodnich producentów na identyczne urządzenia jakie chcesz produkować. Znajdziesz tam numery norm, które oni zastosowali. Ale tutaj trzeba być ostrożnym, gdyż nawet w takich przypadkach zdarzają się błędy i różne nieprawidłowości. Dlatego trzeba porównać kilka deklaracji CE wystawionych przez różnych producentów na identyczny wyrób.

 • #6 22 Gru 2016 16:36
  tomasz249
  Poziom 13  

  Jeszcze odnośnie RoHS: dotyczy ona tylko producentów czy serwisów (gdzie używa się lutu) też?

 • #7 26 Gru 2016 17:41
  tomasz249
  Poziom 13  

  Wydaje mi się,że nie bo do serwisów trafia też starszy sprzęt z lutami ołowianymi...

 • #8 04 Sty 2017 00:16
  tomasz249
  Poziom 13  

  Witam ponownie
  Czy w przypadku produkowania urządzeń nie do wolnego obrotu, lecz na zlecenie, też jest konieczna deklaracja CE?

 • #9 04 Sty 2017 15:26
  Justyniunia
  Poziom 20  

  Rasel napisał:
  Należy także zwrócić uwagę jakie konkretnie normy musi spełnić zasilacz zastosowany w danym urządzeniu.

  A jeśli produkuje urządzenie na którym jest napisane np. 12VDC/2A i nie dołączam do niego zasilacza, tylko nabywca sam sobie musi dokupić to jak to wygląda?

 • #10 04 Sty 2017 18:01
  tomasz249
  Poziom 13  

  to wtedy obowiązuje Cie EMC, ewentualnie jeszcze inne dyrektywy w zależności od urządzenia. To ,że bez zasilacza to tylko uwalnia Cię od LVD.

 • #11 01 Cze 2017 08:53
  AkademiaEMC

  Poziom 2  

  Jeśli zasilacz będziesz sprzedawał osobno i w niezmienionej formie, możesz w imieniu producenta powołać się w deklaracji zgodności na normy wg których zasilacz był badany. Zasilacz ten musi posiadać certyfikat CE oczywiście i tym samym norma LVD Cię nie obowiązuje.

 • #12 01 Cze 2017 14:55
  tomasz249
  Poziom 13  

  Jeśli produkowany układ to była by plytka PCB z samymi gniazdami, podstawkami i elementami biernymi, która zaczyna właściwie działać po włożeniu np. mikrokontrolera i zasileniu osobnym zasilaczem- to na takie coś nie potrzeba deklaracji zgodności? Ciężko to nawet urządzeniem nazwać...

 • #13 02 Cze 2017 22:10
  atom1477
  Poziom 43  

  Sprecyzuję tylko kilka nieścisłości.
  1. Normy nie są obowiązkowe. To o czym tu piszą, np. EMC, to nie normy tylko dyrektywy. I one są obowiązkowe.
  2. CE nie jest certyfikatem. I nie uzyskuje się go. Tylko nadaje. Często można to zrobić samemu (ale to nie znaczy że to coś upraszcza, bo nadanie to nie tylko naklejenie nalepki z napisem "CE" tylko sprawdzenie zgodności z wymaganiami CE)

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME