Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klej Mechanic MCNUV-706 Klejenie AMOLED LCD/TFT za pomocą LOCA

KamGr 20 Dec 2016 09:01 5109 14
    KamGr
    Level 24  
    Witam
    Natrafiłem ostatnio na ofertę kleju do uszczelniania obrysu wyświetlacza przy wymianie szybki/dotyku w wyświetlaczach TFT/LCD metodą LOCA. Dokładny opis tutaj:

http://multi-com.pl/,details,id_pr,21138,key,uszczelniacz-loca-mechanic-mcnuv-706-10ml.html

Wiem że takie typy wyświetlaczy powinno kleić się na OCA a nie LOCA ale mam pytanie do kolegów czy ktoś już może używał tego? I jak się to sprawdza?

Pytam ponieważ na razie nie stać mnie na maszynę do klejenia OCA a wydaje mi się to dobrą alternatywą do czasu zakupienia odpowiedniego sprzętu.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    tele_sim
    Level 33  
    W jakis sposob go nakładać?
    KamGr
    Level 24  
    No właśnie sam się nad tym zastanawiam. Bo żadnej informacji na ten temat nie mogę znaleźć.

Napisałem meila do firmy sprzedającej z zapytaniem o instrukcję aplikacji ale dostałem odpowiedź że nie posiadają nic takiego.
    zolwik1985
    Level 16  
    Ja już ten klej również widziałem w innej firmie ale żadnej opinii jak również instrukcji nie udało mi się otrzymać. W innym temacie na tym forum czytałem właśnie, że w multi-com mieli właśnie jakiś uszczelniacz i niczym sie nie różnił od kleju b-7000 a był droższy. Nie wiem czy to jest ten sam.
    KamGr
    Level 24  
    Znalazłem filmik na którym gość wymienia dotyk w G3 z użyciem podobnej techniki:
    https://www.youtube.com/watch?v=I50KkSc0jHY
    od 17:55
    jednak na tym o który pytam ja jest napisane że klej jest utwardzany poprzez UV ale myślę że aplikacja to pewnie wygląda tak samo jak na filmiku z tym że później należy go utwardzić za pomocą UV i przystąpić do nakładania LOCA. No ale dopóki ktoś tego nie wypróbuje się nie dowiemy jak dokładnie to wygląda chyba.
    maku151
    Level 20  
    Witam. Wprawdzie temat jest już dość stary, ale pozwolę sobie na krótką wypowiedź. Nie ma sensu stosowania żadnego kleju. Rada na zalewające podświetlenia jest prosta. Plastelina :) Już widzę wzrok czytających to ludzi, jednak wiem co mówię. Najlepiej zostawić LCD w ramce, i obkleić na około krawędzie plasteliną. Problem z głowy.

Fala hejtów za 3...2...1...

A tym czasem leży obok mnie przed chwilą sklejony tablet galaxy tab pro 10.1 T525, oczywiście klejem loca, a na podświetleniu ani śladu zalania :)
    KamGr
    Level 24  
    Skoro nic nikt nie pisał postanowiłem zaryzykować i sam wypróbowałem ten wynalazek. Test przeprowadziłem na Z3 compact i o dziwo wszystko działa jak należy i nie ma żadnych plam. Sam się zdziwiłem i to nawet bardzo ale udało się :]
    maku151 wspominasz o plastelinie a takie pytanie dużo telefonów już zrobiłeś w ten sposób? Nie wracają później na poprawki? Jedyne co mnie boli w tym co piszesz to to że trzeba zostawić wyświetlacz w ramce i później wszystko jest umazane w LOCA no chyba że masz na to jakiś sposób?
    tele_sim
    Level 33  
    KamGr wrote:
    Jedyne co mnie boli w tym co piszesz to to że trzeba zostawić wyświetlacz w ramce i później wszystko jest umazane w LOCA no chyba że masz na to jakiś sposób?

Może po sklejeniu wyjąć i umyć resztę :)

Dodano po 53 [sekundy]:

KamGr wrote:
    Skoro nic nikt nie pisał postanowiłem zaryzykować i sam wypróbowałem ten wynalazek. Test przeprowadziłem na Z3 compact i o dziwo wszystko działa jak należy i nie ma żadnych plam. Sam się zdziwiłem i to nawet bardzo ale udało się :]
    maku151 wspominasz o plastelinie a takie pytanie dużo telefonów już zrobiłeś w ten sposób? Nie wracają później na poprawki? Jedyne co mnie boli w tym co piszesz to to że trzeba zostawić wyświetlacz w ramce i później wszystko jest umazane w LOCA no chyba że masz na to jakiś sposób?

Robisz czasem instruktaż do FAQ, może pokaż jak działa ten klej? :)
    KamGr
    Level 24  
    Jak tylko znajdę chwilkę to wrzucę z tej operacji też (może nawet filmik jak się uda). W tej chwili niestety brak czasu.
    Tak na szybko to aplikuje się go tylko na brzegi wyświetlacza a następnie utwardza pod UV.
    sagem90
    Level 17  
    KamGr wrote:
    Tak na szybko to aplikuje się go tylko na brzegi wyświetlacza a następnie utwardza pod UV.

Długo się utwardza? Nie trzeba go później ściagać?
    werc1965
    Level 13  
    Tak na marginesie - trochę tańszy jest Mechanic MCNUV-706 - firma solidna, popróbujemy hi, hi.

Moderated By nutergsm:

Post edytowałem.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

werc1965
    Level 13  
    Tak więc po eksperymencie :)
    Po kolei:
    Igła ok 1mm, oczyszczony ekran (głównie boki)
    Aplikacja fluxu, w miarę dokładnie - robiłem pod lupą ale jeżeli wyjdzie trochę na ekran i tak zleje się z oca.
    Celowo nie wypełniałem klejem fragmentu zaznaczonego na czerwono)
    Naświetlanie UV - ok. 2-4 min. Więcej - za bardzo się zestali i nadlewki nie połączą się z klejem oca. Mniej? nie wiem czy zadziała.
    Normalna procedura nakładania kleju i naświetlania.
    Efekt końcowy - pozytywny :) Widać miejsce gdzie nie było MCNUV (na czerwono)
    Celowo wziąłem uszkodzony wyświetlacz z HTC M7. Kej (flux) MCNUV-706 kupiony na aledrogo za 25 PLN, powinien wystarczyć na jakieś 30-40 LCD.
    werc1965
    Level 13  
    Fajny film i dobry pomysł :) Przyznam szczerze, że przestało mnie to bawić.
    Koszty takiej operacji (materiały+czas) często przekraczają koszt nowego kompletu digitizer+LCD.
    Nie ma sensu - nowy set zakłada się w parę minut, bez babrania się w klejach.
    Jak dotąd opłacało się tylko w wypadku Galaxy S7. Jeżeli tylko szyba to 20 zł, set prawie 500 zł!
    bogdan2491
    Level 21  
    Ja swego czasu przeprowadzałem wiele eksperymentów z loca portfel opustoszał a i tak z tego nic powtarzalnego i skutecznego nie wyszło i powiem szczerze nie oddałbym klientowi telefonu sklejanego na loca. OCA kosztuje, ale jest pewność że wszytko jest i będzie ok. Co do wyświetlaczy owszem sety są tanie, jednak oryginał to zawsze oryginał i zdecydowanie wolę regenerowany (oczywiście prawidłowo) oryginał niż zamiennik- zdecydowanie inna jakość, trwałość i żywotność,