Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa DVB-T na kilka telewizorów. Jaki rozgałęźnik?

wzielonymgaju18 20 Dec 2016 16:38 2496 22
Testo
    wzielonymgaju18
    Level 18  
    Witam. Mam problem ze swoją instalacją antenową.
    Okresowo telewizory nie chcą odbierać, pojawia się tzw. mozaika na ekranach, a są też dni gdy sygnał jest na poziomie 97%. Antenę mam siatkową ze wzmacniaczem zwykłym (typ SWA).
    Rozgałęźnik na 6 tv jest taki:
    Zasilacz jest zwykły antenowy z separatorem.
    Przewód jest nowy 7mm.
    Lokalizacja to Zambrów, woj podlaskie, nadajniki: Białystok Krynice i Łomża Szosa Zambrowska
    Co dodać do tej instalacji albo co zmienić, aby odbiór się poprawił?
  • Testo
  • Helpful post
    KJaniczak
    Level 25  
    Witam.
    Zasilacz powinien być przed rozgałęzieniem.
  • Testo
  • Helpful post
    andpol 33
    Level 38  
    KJaniczak wrote:
    Witam.
    Zasilacz powinien być przed rozgałęzieniem.

Nieprawda. Rozgałęźnik jest z przejściem zasilania na dowolnym wyjściu.
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    wzielonymgaju18 wrote:
    Antenę mam siatkową ze wzmacniaczem zwykłym (typ SWA).

Najpierw pod lupę wziąłbym wzmacniacz SWA to chyba niezbyt dobra konstrukcja zresztą nie wiemy dokładnie jaki jest. Znacznie lepsze są LNA. Być może jest przesterowany ( LTE) lub zgoła niepotrzebny !. I zasilacz - może mieć tętnienia. Nie dalej jak wczoraj remontowałem swój zasilacz. Problemy najpierw zaczął robić Mux8 i to nie na wszystkich telewizorach. A taki Nbox na Mux8 odbierał tylko EPG. I kiedy on zaczął szwankować na MUX3 przyjrzałem się dokładnie. Po remoncie zasilacza na Nbox-ie Mux8 już działa.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    wzielonymgaju18 wrote:

Okresowo telewizory nie chcą odbierać, pojawia się tzw. mozaika na ekranach, a są też dni gdy sygnał jest na poziomie 97%. Antenę mam siatkową ze wzmacniaczem zwykłym (typ SWA).
    Rozgałęźnik na 6 tv jest taki:

Co dodać do tej instalacji albo co zmienić, aby odbiór się poprawił?

SWA są różne ale najważniejsze to jak go zamontowałeś? (zdjęcia)
    Miejsce zasilacza nie ma znaczenia. Jaki stary zasilacz?

Darek.S wrote:
    wzielonymgaju18 wrote:
    Antenę mam siatkową ze wzmacniaczem zwykłym (typ SWA).

Najpierw pod lupę wziąłbym wzmacniacz SWA to chyba niezbyt dobra konstrukcja zresztą nie wiemy dokładnie jaki jest.

To jak nie wiemy jaki to nie piszemy bzdur. Akurat SWA 9001 są super i w stosunku do LNA zamiast lupy można użyć miernika.
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:
    i w stosunku do LNA zamiast lupy można użyć miernika.

Ależ nikt go nie namawiał żeby naprawiał wzmacniacz :shocked!: . Zreszta przy ich cenach to chyba nikt tego nie robi! Używając tego określenia miałem na myśli, żeby właśnie sprawdził jaki, jakie ma wzmocnienie czy aby nie uszkodzony ( jeśli np zalany to to akurat pod lupą widać :wink:) itp. Lub po prostu sprawdził odbiór bez wzmacniacza czy z innym ( słabszym ) wzmacniaczem. Podobnie zasilacz pod lupa znaczy do sprawdzenia :D
    LeDy
    Level 43  
    Darek.S wrote:
    LeDy wrote:
    i w stosunku do LNA zamiast lupy można użyć miernika.

Ależ nikt go nie namawiał żeby naprawiał wzmacniacz :shocked!: . Zreszta przy ich cenach to chyba nikt tego nie robi! Używając tego określenia miałem na myśli, żeby właśnie sprawdził jaki, jakie ma wzmocnienie czy aby nie uszkodzony

Ależ ten miernik nie ma służyć naprawianiu wzmacniacza a diagnozie czy wzmacniacz jest uszkodzony a nie metodą "Macajewa".
    :wink:
    Do sprawdzenia to do sprawdzenia a nie jakieś twoje slangi o lupie....i domyślaniu się o co ci mogło chodzić.
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:

Ależ ten miernik nie ma służyć naprawianiu wzmacniacza a diagnozie czy wzmacniacz jest uszkodzony a nie metodą "Macajewa".

Nie bardzo wyobrażam sobie jak miernikiem który masz na myśli ( a zapewne to multimetr) można sprawdzić czy wzmacniacz jest uszkodzony ( co najwyżej czy jest prawidłowo zasilany). Bo tym co ja mam na myśli ( i posiadam ) prędzej. A co do lupy to myślę, że wszyscy zrozumieli , że chodziło o dokładne "przyjrzenie" się wzmacniaczowi w każdym aspekcie a w szczególności czy jest on w ogóle potrzebny!
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Panowie, odbiegacie od tematu. Następny odcinek spowoduje usunięcie wszystkich postów z tym związanych.

Pytanie do autora:
    Jak daleko mieszkasz od takich lokalizacji:
    Polowa 4a
    Grabowska/Jana Pawła przy skrzyżowaniu z 71 PP
    Mazowiecka 57c.
    W Zambrowie oczywiście....
    ?
    ;)
    SFERIA 3x 0,5 kW LTE 800
    Do lokalizacji pobliskich nadajników dodałbym Ostrołękę - Ławy, Bliżej niż do Krynic.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Bardzo fajna okolica.
    I garść kolejnych pytań:
    1. Czy to okresowe kaszkowanie ma jakieś reguły czy jest zupełnie przypadkowe? jak długo występują?
    2. Na jakiej wysokości jest antena?
    3. Jaka jest odległość od lasu - jaki rośnie na kierunku Krynic?
    4. Czy kaszkowanie występuje na wszystkich odbiornikach w tym samym czasie?
    5. Ludzie na wsi się najczęściej znają. Czy któryś z sąsiadów nie chwalił się ostatnio nowym Samsungiem w sieci Plus-a lub Cyfrowym Polsatem z internetem LTE?

Na razie warunki nie pozwalają, ale ja bym zaczął od postawienia anteny bez wzmacniacza i sprawdził co się dzieje.

Możliwości jest kilka;
    - kończy się zasilacz w antenie
    - rdza robi żniwa w antenie siatkowej
    - woda w kablu? nawet nowym...
    - jakieś złącze nie kontaktuje? do sprawdzenia i dokręcenia

Na początek zrób eksperyment:
    Jak będzie występowała sytuacja jaka opisujesz podłączyłbym jeden odbiornik bezpośrednio do instalacji antenowej - bez jakichkolwiek rozgałęzień - i sprawdził efekty. Także wskazane jest odczytanie wartości siły i jakości sygnału z menu odbiornika. Są to mało dokładne wskazania ale zawsze dające obraz sytuacji.

A najbliższy BTS z LTE 800 MHz masz w Jabłonce Kościelnej przy przystanku autobusowym w stronę Wysokiego. O ile dobrze pamiętam to z Wdziękonia Pierwszego widać ten BTS. Sorki że o tym mowa, ale ostanie uruchomienia LTE w tym paśmie "daje popalić" sporej ilości instalacji ze wzmacniaczami.
    Sukcesów.
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    irekr wrote:

Na początek zrób eksperyment:
    Jak będzie występowała sytuacja jaka opisujesz podłączyłbym jeden odbiornik bezpośrednio do instalacji antenowej - bez jakichkolwiek rozgałęzień - i sprawdził efekty. Także wskazane jest odczytanie wartości siły i jakości sygnału z menu odbiornika. Są to mało dokładne wskazania ale zawsze dające obraz sytuacji.

Sam doradzałem sprawdzenie bez wzmacniacza, ale przy tylu rozgałęzieniach docelowo całkowicie wzmacniacza raczej nie unikniemy. Dlatego taka próbę należy istotnie przeprowadzić z podłączonym tylko jednym TV.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Podział sygnału przy pomocy pasywnego dzielnika x6 to wprowadzenie tłumienia na każdej gałęzi po około 10 dB (3 razy). Dodając tłumienie na kablach i złączach to będzie około 12 dB (4 razy). Uważam że z DOBREJ pasywnej anteny - zamontowanej poprawnie i wysoko - da się w tych warunkach "wyciągnąć" wystarczająco dużo sygnału by dokonać biernego podziału. Oddzielna sprawa to ewentualne (coraz bardziej powszechne, szczególnie na terenach wiejskich i podmiejskich) zakłócenia od innych operatorów. Coraz częściej trzeba będzie stosować specjalizowane wzmacniacz kanałowe i dedykowanym podziałem. Tego typu urządzeń w Polsce jeszcze nie ma, ale niebawem się pojawią. Podobny sprzęt produkuje Telmor, ale jeszcze to nie jest ten asortyment.
    wzielonymgaju18
    Level 18  
    irekr wrote:
    Bardzo fajna okolica.
    I garść kolejnych pytań:
    1. Czy to okresowe kaszkowanie ma jakieś reguły czy jest zupełnie przypadkowe? jak długo występują?
    2. Na jakiej wysokości jest antena?
    3. Jaka jest odległość od lasu - jaki rośnie na kierunku Krynic?
    4. Czy kaszkowanie występuje na wszystkich odbiornikach w tym samym czasie?
    5. Ludzie na wsi się najczęściej znają. Czy któryś z sąsiadów nie chwalił się ostatnio nowym Samsungiem w sieci Plus-a lub Cyfrowym Polsatem z internetem LTE?
    Sukcesów.

1. Jest zupełnie przypadkowe. Nieraz jest wporządku kilka dni, a nieraz kilka razy dziennie jest słaby odbiór.
    2. Około 7m. Jest ponad dachem
    3. Około 1 kilometra.
    4. Raczej tak, choć nieraz bywa tak, że na 1 tv jest słabszy sygnał niż na innych.
    5. Jest w okolicy kilka talerzy cyfrowego Polsatu, jest też lokalny radiowy internet,

A może trzeba wymienić wzmacniacz na symetryzator w antenie, a ewentualny wzmacniacz dać na kablu przed samym rozgałęźnikiem i założyć filtr Lte.
    Darek.S
    Level 33  
    irekr wrote:
    Uważam że z DOBREJ pasywnej anteny - zamontowanej poprawnie i wysoko - da się w tych warunkach "wyciągnąć" wystarczająco dużo sygnału by dokonać biernego podziału.

Oczywiście da się. Naszym rekordem była instalacja na bodaj ponad 12-cie gniazd ale z anteny mieliśmy pod 80dB/µV :D
    wzielonymgaju18 wrote:

A może trzeba wymienić wzmacniacz na symetryzator w antenie, a ewentualny wzmacniacz dać na kablu przed samym rozgałęźnikiem i założyć filtr Lte.

To jest dobry pomysł i w takiej właśnie kolejności. Najpierw sam symetryzator jak będzie dalej źle wzmacniacz a na końcu pułapka przed wzmacniaczem jak i to nie pomoże. Cytując Irka pisał o dobrej antenie... Nie urażajac nikogo w tej chwili jest siatkowa... :|
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Pułapkę LTE można sobie zrobić z kabla coax:

http://www.changpuak.ch/electronics/Coaxial_Stub_Filter_Designer.php http://dl4xav.sysve.de/coax.filter/coax-filter.html
    http://www.hb9amo.net/fmcoaxialfilter.php

W tej chwili myślę ze masz problem bo dochodzi do przesterowania wzmacniacza/frontendu w tunerze.

Zasada jest używanie anten kierunkowych o dużym zysku - nie widzę nigdzie informacji jakie jest wzmocnienie tego wzmacniacza - być może dałoby się wymienić go na coś o mniejszym wzmocnieniu, użycie dobrej jakości wzmacniacza zdolnego do pracy z wysokimi poziomami sygnału zmniejszy ryzyko problemów z nasycaniem wzmacniacza.
    Darek.S
    Level 33  
    deus.ex.machina wrote:
    być może dałoby się wymienić go na coś o mniejszym wzmocnieniu

AMS robi APL 103, 107 109 i wzmocnienie/wzmacniacz można sobie dobrać w zależności od potrzeb. Pewnie jestem nudny :wink: ale dysponując pomiarem sygnału bezpośrednio z anteny od razu wiadomo co dobrać :| . I niestety procenty z dekodera to mało... Są także wzmacniacze o regulowanym wzmocnieniu choćby ze stajni Telkom -Telmor. Zawsze je chwaliłem.
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Ja zniechęcam do wzmacniaczy tak bardzo jak tylko się da - trudno nad nimi zapanować bez możliwości zmierzenia parametrów sygnału - wystarczy iskrzący styk by zatkać wzmacniacz zwłaszcza ten o dużym wzmocnieniu. Widzę sens zastosowania wzmacniacza właściwie w wypadku rozbudowanej instalacji antenowej gdzie będzie on wykorzystany by skompensować straty w instalacji - w tym wypadku jednak trzeba używać dobrych wzmacniaczy z określonymi parametrami.
    W warunkach domowych właściwie to jedyna metoda weryfikacji wzmacniacza jest sprawdzenie parametrów MMIC użytego do budowy wzmacniacza - w wypadku tak popularnych wzmacniaczy zbudowanych z użyciem dyskretnych tranzystorów nie wiemy nic...

Np wspomniany AMS specyfikuje IMA3 i raczej są to niskie wartości - nie przekraczające 98dbµV co przy wzmocnieniu rzędu 20 dB oznacza ze na wejściu wzmacniacza nie może pojawić się sygnał o poziomie wyższym niż 78dBµV (w praktyce powinien być dużo niższy) i rzeczywiście może to być OK dla sygnału użytecznego ale szerokopasmowy wzmacniacz wzmacnia każdy sygnał nie tylko użyteczny czyli np zakłócenia np wspomniane LTE (pomijam tu już wysokie szumy większości wzmacniaczy - ok 3dB gdy dostępne są scalone wzmacniacze o lepszych parametrach i szumie na poziomie 0.5 - 1.2dB).
    Darek.S
    Level 33  
    deus.ex.machina wrote:
    Ja zniechęcam do wzmacniaczy tak bardzo jak tylko się da

Jestem tego samego zdania. Przedwzmacniaczy nie kupuje od dawna co wiecej mam ich sporo z demontazu bo w wielu instalacjach po prostu musiałem je zdemontować - wystarczył sam symetryzator

deus.ex.machina wrote:

Np wspomniany AMS specyfikuje IMA3 i raczej są to niskie wartości - nie przekraczające 98dbµV co przy wzmocnieniu rzędu 20 dB oznacza ze na wejściu wzmacniacza nie może pojawić się sygnał o poziomie wyższym niż 78dBµV

W przypadku autora taki poziom sygnału w zupełności wystarczyłby do biernego podziału. W mojej okolicy sygnały LTE przekraczają poziom 90dB/µV co powoduje przesterowanie w zasadzie każdego wzmacniacza i obwodów wejściowych odbiorników.
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Darek.S wrote:

W przypadku autora taki poziom sygnału w zupełności wystarczyłby do biernego podziału. W mojej okolicy sygnały LTE przekraczają poziom 90dB/µV co powoduje przesterowanie w zasadzie każdego wzmacniacza i obwodów wejściowych odbiorników.

Pełna zgoda - w najgorszym razie do poprawnego odbioru sygnału COFDM tuner potrzebuje sygnał o poziomie ok -60dBm (czyli ok 49dBµV) załóżmy bezpieczny 6dB zapas to daje nam ok 55dBµV - w większości wypadków takie wartości powinny być bez problemu osiągalne w instalacjach bez wzmacniaczy...
    Wzmacniacze nie są złe tylko niestety wzmacniacz wymaga przyrządów pomiarowych których nie posiada nawet większość instalatorów a potem dochodzi jeszcze znajomość samej techniki RF która często nie jest intuicyjna.
    Darek.S
    Level 33  
    deus.ex.machina wrote:
    tuner potrzebuje sygnał o poziomie ok -60dBm (czyli ok 49dBµV)

I nie bez kozery norma przewiduje minimalny poziom na 48dB/µV (przy FEC 5/6 a taki u nas póki co jest - przy niższym FEC-u poziomy te są niższe) Górny poziom norma przewiduje na 74dB/µV niezależnie od FEC. Z moich obserwacji niektóre dekodery całkiem dobrze chodzą przy poziomie raptem kilka dB nad szumy :shocked!:
    deus.ex.machina
    Level 32  
    MER dla QEF wymagany dla modulacji wybranej w Polsce to ok 29dB w najbardziej niekorzystnym profilu (ekstrapolowane) - w praktyce zwłaszcza w środowiskach o mniejszym zanieczyszczeniu elektromagnetycznym wystarczy ok 23 - 25dB - w przypadku bliskim teoretycznego wystarczy nawet 20dB.
    I to właśnie MER informuje o jakości odbioru a nie poziom sygnału - z moich praktycznych obserwacji wynika jasno ze optymalne jest z punktu widzenia odbiornika operowanie sygnale o średnim poziomie (w granicach 62dBµV) ale o wysokiej jakości - 12dB zapasu to naprawdę bardzo dużo.
    Przesterowany wzmacniacz (wzmacniacz nie zachowujący się jak elementem liniowy) pogarsza i w praktyce uniemożliwia demodulacje - nieprzypadkowa największym problemem modulacji tzw cyfrowych jest zagadnienie linearyzacji wzmacniaczy.
    wzielonymgaju18
    Level 18  
    Problem (chyba) rozwiązany.
    - Wymieniłem antenę na kierunkową o zysku 20 dB pasywną, bez wzmacniacza z wbudowanym filtrem LTE.
    - Wymieniłem przewód antenowy na odcinku Antena - Główny rozgałęźnik. (Był przewód 6 mm a teraz jest 7,5 mm)
    - Przed głównym rozgałęźnikiem założyłem wzmacniacz na kabel przelotowy bez przesyłu napięcia i zasiliłem go normalnym zasilaczem antenowym z separatorem.

Po tych operacjach sygnał jest czysty, nie ma zakłóceń.

Temat zamknięty.