Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praktyczny kurs przgotowawczy do pomiarów inst. el.

JohnySpZOO 20 Dec 2016 20:48 3324 11
 • #1
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Witam.
  Chciałbym zapytać się kolegów z terenu górnego śląska o praktyczne szkolenia z zakresu pomiarów elektrycznych. Chodzi mi o placówkę, która oprócz teorii robi również zajęcia praktyczne z miernikiem, niekoniecznie przeprowadzając egzamin, który mogę sobie 'kupić'.
  Dzwoniłem dzisiaj trochę po placówkach przeprowadzających szkolenia (łącznie z SEP w Gliwicach i Katowicach) ale jako takich zajęć praktycznych nie organizują. Tylko teoria + egzamin.
  Zapoznałem się z ofertą firmy Sonel (będę używał m.in.: MPI-530, MIC-10k1, LKZ-1000), koszt szkolenia to rząd wielkości 300-400pln. Jutro mam zamiar przedzwonić i dowiedzieć się czy czegoś na terenie Gliwic - Katowic nie organizują. Zresztą wyjazd do nich to pikuś.

  Jeśli ma jakieś informacje praktyczne z pytania w pierwszym akapicie to będę wdzięczny. Będę wdzięczny również za informacje dot. wrażenia ze szkoleń organizowanych przez firmę Sonel.
 • #3
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Swego czasu istniała w Poznaniu firma KANN. Oni chyba robili, swego czasu w Lubniewicach trzy dni byłem na Ich szkoleniu. O ile wiem to Oni robią także praktyki, tylko chyba musisz mieć swój miernik to wtedy na DANYM typie Cie uczą co i jak. Ale głowy bym nie dał, trzeba by tam zadzwonić. :D
 • #4
  qadam12
  Level 27  
  JohnySpZOO wrote:
  który mogę sobie 'kupić'.

  Kolega bardzo trafnie to napisał :!:
 • #5
  ALFA-RO
  Level 9  
  Witam, Pytanie brzmi czy kolega skorzystał z takiego szkolenia z obsługi mierników i co może polecić. Niestety szkolenia w Sonelu są dosć rzadko, ilośc miejsc ograniczona i jest to dla mnie daaaaleko...
 • #6
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Sonel przyjechał do mnie ze względu że w firmie z którą współpracuję było organizowane szkolenie z pomiarów - szkolenie 4-godzinne z mierników, które to owa firma zakupiła. Szału nie było, trochę pomierzyliśmy - podstawowe zagadnienia i funkcje zostały omówione.
  Szkolenie w Sonelu sobie odpuściłem ze względu na brak czasu i $$$ - na razie pomiarowcem nie będę.
 • #8
  2ab92
  Level 14  
  Jeszcze ZIAD Bielsko-Biała kolega może sprawdzić, tam oferta szkoleń wszelakich jest dość obszerna.
 • #9
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Tak mi chodzi po głowie że swego czasu był w każdym większym mieście ZDZ. czyli Zakłady Doskonalenia Zawodowego. Oni potrafili nawet organizować kursy mistrzowskie. Zapytaj tam. Może jeszcze istnieje i może coś organizują.Bo w mojej okolicy jeszcze się ostał...
 • #11
  KonradGatek
  Level 28  
  JohnySpZOO wrote:
  Szkolenie w Sonelu

  Tobie chodzi o szkolenie z obsługi miernika, czy o zasady , na jakich miernik mierzy?
  Jakiego oczekujesz szkolenia:
  1. Włóż komandera do gniaza ustaw tak i naciśnij start, odczytaj wynik
  2. Miernik wymusza przepływ prądu pomiarowego o wartości x A, mierzy to to i to, następnie liczy to, a błędy pomiarowe są takie

  Pomiar (1) potrafi wykonać średnio rozgarnięty szympans, a do (2) już trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia. Wykonanie pomiaru nie jest problemem, problemem jest interpretacja wyniku/ów. I jak wychodzi, to czy na pewno jest dobrze, a jak nie wychodzi, to czy na pewno jest źle.
  Zobacz do normy 6-61: Sprawdzanie i zauważ, że do wykonania protokołu zgodnego z normą potrzeba jest wiedza projektanta.
  Konrad
 • #12
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Topolski Mirosław wrote:
  Jeśli nie sprawi Ci to trudności sprawdź ofertę tu : http://www.akademiadashofera.pl/32/?all=1&ns=...s_terminem;sort_mode=default_default;offset=0
  Polecam T.Karwata przez pewien czas prowadził szkolenia w klubie instalatora Eaton
  ( nie wiem dlaczego zrezygnowali ) i robił to w sposób profesjonalny łącząc teorię z praktyką.
  Dzięki Mirek, będę miał trochę czasu to przejrzę ich ofertę.
  Co do p. Karwata to miałem z nim przyjemność porozmawiać kilka razy - gość prywatnie z gadki spoko. Co do szkoleń Klubu Instalatora to ja już od dawien dawna przestałem w tej szopce uczestniczyć z racji tego iż próbuje się zrobić profesorów z piekarzy w imię marketingu. Nie raz zadawałem pytania na czacie dot. merytorycznych błędów jednak bez odpowiedzi. Swojego czasu jeździłem na szkolenia w Katowicach jak byłem na studiach ale to było dawno i z swojego CV to wywaliłem.

  KonradGatek wrote:
  Tobie chodzi o szkolenie z obsługi miernika, czy o zasady , na jakich miernik mierzy?
  W 'SEP'ie' na ładnie nazwanym kursie przygotowawczym masz w większości przypadków teorię - idziesz na egz. i jesteś pomiarowcem. Co dalej? W SEP'ie w zależności od kursu możesz mieć aż 4 godz. nauki o tym jak to było za czasów komuny - kurs na D za czasów studiów.

  Mnie interesuje omówienie teorii podstawowych pomiarów w wielkim skrócie, bo ją lepiej lub gorzej znam (kwestia odświeżenia wiedzy), skompilowana z praktyką i omówieniem zagrożeń i błędów jakie wynikają ze złego przeprowadzenia pomiaru. Mierniki typu MPI, MIC mam u siebie w firmie więc mam możliwość się pobawić. Trafo WN czy generatorów nie będę na dzień dzisiejszy mierzył bo to robią specjalne firmy. Pomiarowcem nie jestem i na razie przez to że mam ludzi od tego nie będę - nie jest mi to potrzebne. Miałem trochę czasu i byłem chłonny wiedzy więc dlaczego nie. Kwit mam a i tak przy tych robotach co je robię mi on do niczego nie jest potrzebny ale może się to zmieni ... Kwestia praktyki i doświadczenia ot tak.