Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki LED nie działają w okapie - brak transformatora 12V?

lokaren 20 Gru 2016 21:37 1467 19
  • #1 20 Gru 2016 21:37
    lokaren
    Poziom 3  

Szanowni,

Od razu zaznaczam, iż jestem nowy, a na forum jest tak dużo działów, że mogłem napisać w złym - nie denerwujcie się

Mam okap AMICA OKC655S - jest w nim podświetlanie (żarówki G4 - 20W) - spaliła mi się jedna, a że chciałem być eko, to kupiłem żarówki LED na Allegro... Oczywiście na aukcji było napisane: "Należy pamiętać! Aby skorzystać z tej żarówki w sposób bezpieczny, wymagany jest transformator 12V. Nie wolno podłączać żarówki bezpośrednio do źródła zasilania 220V. Spowoduje to uszkodzenie żarówki z powodu zbyt wysokiego i niestabilnego napięcia." - natomiast na oprawce przy okapie jest napisane: "12V 20W G4 i narysowana jakaś strzałka i 0,3M"

Myślałem, że skoro tam jest 12V i tam 12V, to będzie git - niestety żarówki LED nie świecą...

Czy da się coś z tym zrobić? Czy pieniądze wydane w błoto?

0 19
  • #2 20 Gru 2016 21:46
    Jacko9
    Poziom 15  

Może w okapie jest trafo bez prostownika a LEDy potrzebują prąd stały.

0
  • #3 20 Gru 2016 21:57
    lokaren
    Poziom 3  

No, możliwe :) - ale ja jestem laikiem i nie znam się na tym... Jak mogę to sprawdzić/co mogę zrobić w tym przypadku?

0
  • #4 20 Gru 2016 22:15
    nioop

Poziom 34  

Czy próbowałem w odwrotną stronę włożyć żaróweczkę ? Tj "+" i "+" albo "+" i "-"

0
  • #5 20 Gru 2016 22:32
    Mirek99
    Poziom 21  

Wrzuć fotkę kupionej żarówki Led z widocznym opisem na oprawce oraz fotkę opisu z okapu.

0
  • #6 20 Gru 2016 22:41
    lokaren
    Poziom 3  

Nie bardzo rozumiem... Spróbowałem teraz wkładając normalnie żarówki, a później przekręcając o 180 stopni - tylko mrugają przy włączeniu i nadal nic :(

ALE! Włożyłem jedną żarówkę zwykłą (prawdopodobnie 20W) oraz tę ledową - i świeci! Nic się nie stanie? Czy lepiej nie łączyć ich razem?

Niestety nie ma żadnej etykiety na okapie... Mogę sprawdzić jutro w instrukcji obsługi, jeśli to konieczne :)

Oto zdjęcia tej żaróweczki:

0
  • #7 20 Gru 2016 23:39
    Mirek99
    Poziom 21  

Te żarówki led są na napięcie zmienne ( AC ) tyle odczytałem z Twojego zdjęcia. Brak jest wartości napięcia pracy tych ledów. Podaj link z akcji gdzie je kupiłeś -może tam będzie podane. Jeszcze jedno pytanie : czy jak się spalił jeden halogen to drugi świecił ?

1
  • #8 21 Gru 2016 00:34
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

W okapie jest transformator elektroniczny (do sprawdzenia, rozkręcić, zobaczyć) a ten potrzebuje obciążenia aby działał; najtańsze transformatory elektroniczne nie działają od obciążenia 0W.

Tutaj ta lampa LED jest za małym obciążeniem dla tego transformatora i dlatego nie działa.

Aby być Eco:
    Wymienić zasilacz na zasilacz przeznaczony do lamp LED.

Aby być mniej Eco:
    Do obecnego zasilacza dołączyć równolegle do tej lampy LED rezystor, który stanie się dodatkowym obciążeniem. Może się okazać, że nie da się dobrać rezystora aby jednocześnie nie stał się grzejnikiem.

0
  • #9 21 Gru 2016 12:14
    lokaren
    Poziom 3  

Tak, gdy się spaliła jedna żarówka, to druga nadal świeciła - teraz świecą dwie - jedna zwykła, a druga LED

Linki do aukcji, z których kupiłem żarówki:
    /liqoo-zarowka-led-g4-1-2w-mini-silikon-cob-ciepla-
    /liqoo-zarowka-led-g4-1-5w-mini-silikon-ciepla-12v-

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Zdjęcie etykiety z okapu:

Proszę mi powiedzieć, czy ten mały, czarny element, przy tym większym, szarym, to transformator?

0
  • #10 21 Gru 2016 13:01
    rafal_rx
    Poziom 25  

lokaren napisał:
    Tak, gdy się spaliła jedna żarówka, to druga nadal świeciła - teraz świecą dwie - jedna zwykła, a druga LED

Mam okap TEKA, też z elektroniczną przetwornicą. W oryginale 2x 20W 12V żarówki halogenowe G4 były. Wymieniłem na ledy, lecz znacznie większej mocy niż Twoje. Dokładnie nie pamiętam, gdzieś między 3,2 a 4W na sztukę. Zasilane AC, ze stabilizatorem. Coś podobnego, do sztuki z obrazka (obrazek jest przypadkowy, pierwszy lepszy przeze mnie znaleziony):
    Pracuje to już ze 2-3 lata bez problemu. Jedyne co, słychać jakiś dławik w przetwornicy delikatnie - czego przy obciążeniu żarówkami nie było.
    Taniej Ci będzie kupić dwa inne LEDy większej mocy, niż wymieniać przetwornicę na zasilacz, czy trafo.

Druga sprawa jest taka, że u mnie żarówki G4 halogenowe przestawały świecić nie przez to, że się przepalały ich włókna, lecz korodowały ich końcówki, prawdopodobnie od nadmiaru wilgoci i temperatury.

1
  • #11 21 Gru 2016 18:56
    lokaren
    Poziom 3  

Serio wymiana będzie tej części będzie taka droga?

Miałem do wyboru takie żarówki, lecz te oczka w okapie są takie małe, że wątpię by to się zmieściło... Nie będę inwestował w nowe żarówki, bo już na tych jestem stratny - nie będę ryzykował :P - jeśli u kogoś znajomego to zobaczę, to pożyczę i sprawdzę ;)

0
  • #12 21 Gru 2016 20:18
    rafal_rx
    Poziom 25  

To wymieniaj przetwornicę na transformator. Wystarczy kilkuwatowy na 12V. Dla bezpieczeństwa trzeba by dodać bezpieczniki ok. 63, 100, 200mA po stronie pierwotnej i ok 0,5-0,63A na wtórnej.

0
  • #13 21 Gru 2016 20:36
    kazikszach
    Poziom 33  

rafal_rx napisał:
    Mam okap TEKA, też z elektroniczną przetwornicą. W oryginale 2x 20W 12V żarówki halogenowe G4 były. Wymieniłem na ledy, lecz znacznie większej mocy niż Twoje. Dokładnie nie pamiętam, gdzieś między 3,2 a 4W na sztukę. Zasilane AC, ze stabilizatorem. Coś podobnego, do sztuki z obrazka (obrazek jest przypadkowy, pierwszy lepszy przeze mnie znaleziony):

Pracuje to już ze 2-3 lata bez problemu. Jedyne co, słychać jakiś dławik w przetwornicy delikatnie - czego przy obciążeniu żarówkami nie było

Chciałbym zobaczyć opis i zdjęcie tej przetwornicy, bo w ledowych zamiennikach halogenów jest informacja, że nie nadają się do pracy z transformatorami elektronicznymi.
    Można zastosować zasilacz impulsowy 12V o mocy większej niż zastosowane ledy.

0
  • #14 22 Gru 2016 00:54
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

rafal_rx napisał:
    Taniej Ci będzie kupić dwa inne LEDy większej mocy, niż wymieniać przetwornicę na zasilacz, czy trafo

To podaj mu symbol lampy LED, która zastąpi te żarówki; dodam że jedna żarówka to 1,6A.

Z opisu transformatora widać, że minimalne obciążenie to 10W.

Dodatkowo, taki transformator się nie nadaje do lamp LED; na wyjściu takiego transformatora nie jest częstotliwość 50Hz

0
  • #15 22 Gru 2016 09:57
    rafal_rx
    Poziom 25  

kazikszach napisał:
    Chciałbym zobaczyć opis i zdjęcie tej przetwornicy, bo w ledowych zamiennikach halogenów jest informacja, że nie nadają się do pracy z transformatorami elektronicznymi.
    Teka GFH 55. Tak jest zabudowana, że nie podam Ci dodatkowych info. Musiałbym częściowo rozbierać, aby się do niej dostać. Na "tabliczce znamionowej" tylko podstawowa informacja w postaci: 20W 12V.
    HD-VIDEO napisał:
    Z opisu transformatora widać, że minimalne obciążenie to 10W.
    Jak się okazuje w przypadku TEKA, pracuje gdzieś od 7-8W. I jest to ewidentnie na granicy. Zresztą, to chińskie lampki i nie sprawdzałem rzeczywistego poboru, ani prądu, a tym bardziej mocy.
    HD-VIDEO napisał:
    Dodatkowo, taki transformator się nie nadaje do lamp LED; na wyjściu takiego transformatora nie jest częstotliwość 50Hz
    Ale jakoś to działa. W takiej lampce jest mostek prostowniczy, a za nim kondensator. I dopiero jakiś nieznany mi stabilizator.

0
  • #16 22 Gru 2016 11:46
    kazikszach
    Poziom 33  

rafal_rx napisał:

HD-VIDEO napisał:
    Ale jakoś to działa. W takiej lampce jest mostek prostowniczy, a za nim kondensator. I dopiero jakiś nieznany mi stabilizator.

Tak, tylko ten mostek jest na 50Hz, czyli ze zwykłego transformatora, a nie kilkadziesiąt tysięcy herców jakie są na wyjściu transformatora elektronicznego.

0
  • #17 22 Gru 2016 13:36
    lokaren
    Poziom 3  

Szanowni,

Nie jestem elektrykiem/elektronikiem i w ogóle nie rozumiem, o czym piszecie :)

Skoro z opisu transformatora wynika, że minimalne obciążenie to 10W, to gdybym dał dwie żarówki LED po 5W to teoretycznie powinno działać?

Kompletnie się na tym nie znam... Są jakieś inne proste metody, oprócz wymiany na mocniejsze żaróweczki LED (o czym pisał rafal_rx)?

Czy ten odpowiedni transformator jest drogi? Czy wymiana jest trudna i potrzebne są jakieś uprawnienia?

Bo już nie wiem, co mam robić :)

0
  • #18 22 Gru 2016 17:35
    Mirek99
    Poziom 21  

Jeżeli nie masz na ten temat nawet tej podstawowej wiedzy to tego problemu nie rozwiążesz. Powodem nie świecenia tych twoich żarówek led na 99% to nieodpowiedni typ transformatora. Sama przeróbka nie jest skomplikowana ale jeżeli nie czujesz się na siłach to albo wracasz do halogenów lub poprosisz kolegę , znajomego elektryka który to ogarnie. Napisz gdzie mieszkasz to może ktoś z Elektrody Ci pomoże.

0
  • #19 22 Gru 2016 22:49
    lokaren
    Poziom 3  

Mam znajomego elektryka, więc w razie czego go poproszę :)

Proszę o wytłumaczenie co po kolei zrobić oraz listę potrzebnych rzeczy, przede wszystkim który zasilacz/transformator :)

Dziękuję za pomoc :)

0
  • #20 22 Gru 2016 23:55
    Mirek99
    Poziom 21  

Musisz mieć transformator małej mocy 230 V na 12 V AC . Moc transformatora to suma mocy użytych ledów np. 2x 2W to moc trafa nie miej niż 6 W . Jeżeli to będzie zasilacz typu przetwornica to sprawdź jakiej mocy minimalnej on wymaga ( suma mocy Twoich ledów ). Do tego dwa bezpieczniki. Jeden 200 mA podłączony po stronie pierwotnej trafa i 1 A po stronie wtórnej. Można poszukać trafa z już zamontowanymi bezpiecznikami. Przed zamontowanie go w okapie sprawdź zmontowany układ. Tamten transformator wymontuj i najlepiej w to samo miejsce wstaw nowe trafo. Pamiętaj o dobrej izolacji i solidnych połączeniach.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo