Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu pobieranego przez silnik trójfazowy

dzik9999 20 Gru 2016 21:56 792 8
  • #1 20 Gru 2016 21:56
    dzik9999
    Poziom 14  

Witam
    Mam jako jeden z punktów do zrealizowania w moim projekcie pomiar prądu dwóch faz silnika 3f zasilanego z baterii akumulatorowej (36V).
    Początkowo zrealizowałem to na wzmacniaczu operacyjnym w konfiguracji różnicowej oraz pomiarze napięcia na boczniku, ale po ostatniej prezentacji postępów, prowadzącemu zajęcia nie spodobał się sposób pomiaru .... (rzekome zwarcie do masy - coprawda te wartości rezystorów są duże więc prąd bardzo mały)
    W związku z czym : czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
    W dużej mierze bazowałem na schemacie:
    a mój schemat znajduje się poniżej (2 wzmacniacze w konfiguracji różnicowej do pomiaru prądu dwóch faz) a za nim kolejne 2 wzmacniacze pracujące jako wtórniki (nie zamieszczałem ich już).

0 8
  • CControls
  • #2 21 Gru 2016 09:38
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

No i chyba ma trochę racji prowadzący, bo po falowniku pojęcie masy trochę nie ma sensu. Chodzi o to, że masa nie jest dobrym punktem odniesienia.

Znacznie bardziej poprawnymi układami pomiarowymi są przekładniki prądowe lub czujniki halla.

0
  • CControls
  • #3 21 Gru 2016 10:17
    Freddy
    Poziom 43  

_lazor_ napisał:
    Znacznie bardziej poprawnymi układami pomiarowymi są przekładniki prądowe lub czujniki halla.
    ... lub za pomocą specjalizowanych układów scalonych, ale też przez przekładnik prądowy.
    Zobacz sobie do DS i AN takich układów jak MAXQ3183, ADE7880, ATM90E32AS jak to się robi.

0
  • #4 22 Gru 2016 21:47
    dzik9999
    Poziom 14  

A czy konfiguracja wzmacniacza operacyjnego w postaci różnicowej bez rezystorów polaryzujących do masy ma prawo działać ? wg teorii niby tak ale w praktyce?

bo w ostateczności będę musiał wykorzystać czujnik halla (układy LEM)

0
  • #5 23 Gru 2016 09:00
    Freddy
    Poziom 43  

dzik9999 napisał:
    A czy konfiguracja wzmacniacza operacyjnego w postaci różnicowej bez rezystorów polaryzujących do masy ma prawo działać ?
    Zaglądnąłeś chociaż do DS któregoś z układów, które Ci podałem za przykład?

0
  • #6 23 Gru 2016 15:18
    dzik9999
    Poziom 14  

Tak przeglądałem i stwierdzam że układy są bardzo skomplikowane, a noty katalogowe w głównej mierze skupiają się tylko jak odczytać dane. Dlatego padło kolejne pytanie.

0
  • #8 28 Gru 2016 15:12
    dzik9999
    Poziom 14  

Ponawiam pytanie : potrzebuję prostrzej metody pomiaru prądu dwóch faz silnika 3f
    Te układy są zbyt skomplikowane, bo albo potrzebują dodatkowych transformatorów, albo są problemy przy mierzonym sygnale, a pozatym nie potrzebuję pomiaru napięcia.

0