Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taśmy LED - Jak zorganizować oświetlenie mieszkania

pawelr98 20 Dec 2016 22:07 1260 6
 • #1
  pawelr98
  Level 39  
  Witam.

  Otóż pomału zabieram się za robienie oświetlenia w mieszkaniu.Zakupiłem w tym celu 75M taśmy LED na chipach 5630.Zasilane 12V i generalnie jest to "goła" taśma czyli pasek na którym są LEDy. Moc 30W na 5M taśmy.

  Wszystko fajnie tylko teraz trzeba to zamontować tak aby to jakoś wyglądało jak i zorganizować zasilanie.

  Zasilanie jest mniejszym problemem bo mam trochę doświadczenia jeżeli chodzi o elektronikę.

  Natomiast zastanawia mnie jak to elegancko zamontować.
  Patrząc na oświetlenie LED do szafy na ubrania wpadłem na pomysł aby zamknąć tą taśmę w jakichś przeźroczystych listwach.

  Myślałem o czymś takim:
  https://sklep.mebloart.eu/laguna-listwa-led-n...,13828,22245?gclid=CKny157Pg9ECFVxkGQodMZkFgQ

  Ale że jestem w temacie "wystroju wnętrz" całkiem zielony to chętnie posłucham propozycji.Szczególnie interesuje mnie czy można podobne listwy dostać taniej (np. bo są przeznaczone go innego celu).

  Co do tematu zasilania to mam kilka możliwości.
  -klasyczny transformator 230/12V przy czym będą są one dosyć drogie w stosunku do oferowanej mocy. Niewątpliwie zaletą jest prostota (jedynie trzeba by dorzucić pełnookresowy prostownik aby diody dostawały prąd przez cały okres).
  -Dedykowane zasilacze do LED, tańsze aniżeli transformator lecz wciąż drogie, do tego mam wątpliwości czy zasilacz "12V 300W" za 20zł może oddać choć połowę mocy.
  -Użycie zasilaczy z konsol PS3, za 40zł moc blisko 300W na samej linii 12V,sprawność powyżej 80% oraz solidne podzespoły.Na dodatek można w niewielkim zakresie regulować napięcie wyjściowe jak i nawet zabezpieczenie nadprądowe. Bardzo łatwo je przerobić na zasilanie czegokolwiek (wystarczy jedna zworka).

  Myślę o zasilaniu całego ciągu z jednego zasilacza i przełączanie poszczególnych sekcji za pomocą tranzystorów polowych (działanie jak przekaźnik).
  Sekcje będą generalnie 3. Sypialnia,Salon+kuchnia oraz "warsztat" (pojedynczy pokój gdzie będzie mały składzik części,narzędzia itd.).

  Mieszkanie ok.51m^2 przy czym zrezygnuję z oświetlania ledami łazienki(ze względu na wilgotność).
 • #3
  markovip
  Level 34  
  Jeżeli myślał Kolega o zasilaniu centralnym, trzeba było kupić taśmy 24V (może jeszcze jest możliwość wymiany? Bardzo by to ułatwiło sprawę).
  6W/m to za mało dla oświetlenia, co najwyżej do dekoracji. Potrzeba co najmniej 10W/m.

  Powinno też się używać oddzielnych zasilaczy aby kompensować rożne spadki napięcia na instalacji.

  Jeżeli chodzi o same modele zasilaczy to tylko coś renomowanej marki, np: Mean Well, seria: RS

  Pozdrawiam
 • #4
  pawelr98
  Level 39  
  Niestety wymienić już się nie da, paczka w drodze.Do chin nie będę odsyłał bo koszty byłyby chyba większe niż koszt zakupu samych taśm.

  Co do problemu małej mocy myślałem po prostu dać listwy równolegle do siebie.

  Zasilanie z 24V też nie stanowiłoby problemu gdyż można po prostu w inny sposób podłączyć taśmy LED. Jeden segment to 3 diody i rezystor do ograniczenia prądu w szeregu. Po konstrukcji sądzę iż potem te segmenty są potem łączone równolegle. Nic więcej nie przeszkadza aby zmienić konfigurację(łączenie szeregowe 2 segmentów) i zasilać to z 24V. Będzie 2 razy większe napięcie lecz także 2 razy większy rezystor limitujący prąd.

  Także przez diody będzie płynął ten sam prąd co przy oryginalnym 12V.

  Gdyby to była króciutka listwa to mógłbym się pokusić nawet przelutować rezystory na większą wartość tak aby bez zmiany konfiguracji zasilać to z 24V.

  Powód dla którego uporczywie trzymam się pojedynczego zasilacza to łatwość pozyskania napięcia 12V.
  W domu jest serwer który ma zasilacz o mocy 800W. Nawet przy pełnym obciążeniu jest wciąż możliwość dodać obciążenie 300-400W bez problemu.Jest jeszcze komputer NAS który używa ledwie 65W z 460W. Oba zasilacze to porządne konstrukcje.

  NAS pracuje 24/7, serwer tylko kiedy jest konieczność. I to właśnie z NAS-a mogę bez problemu uzyskać dużą moc na 12V która będzie dostępna 24/7.

  Jak otrzymam taśmy to zrobię pomiar spadku napięcia i wtedy będzie można wyliczyć jak długie taśmy można użytkować bez znaczącej utraty mocy LED-ów.
 • #5
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Należy zastosować kilka zasilaczy, co z oświetleniem jeżeli centralny nawali ? Świeczki ?
 • #6
  markovip
  Level 34  
  Nie tyle co kwestia bezpieczeństwa co łatwości obsługi. Jak autor będzie włączał poszczególne pokoje? 12/24V przez włącznik naścienny? PLC?

  W takiej instalacji od zera, stosuje się po prostu większe puszki i każdy pokój ma swój własny zasilacz.

  Co do zmiany rezystorów, to zły pomysł. Będzie na nich odkładała większa moc niż na LED.
  Jedyny słuszny pomysł to połączenie dwóch taśm szeregowo. I tak potrzeba będzie tych 12W/m (6W*2).

  Pozdrawiam
 • #7
  pawelr98
  Level 39  
  Zbigniew 400 wrote:
  Należy zastosować kilka zasilaczy, co z oświetleniem jeżeli centralny nawali ? Świeczki ?


  Zasilaczy 12V o stosownej mocy mam mnóstwo.

  Serwer,NAS, Główny Komputer, Zasilanie Telewizora+HTPC (282W więc nieco na styk).
  Od biedy jeszcze akumulatory 12V (UPS(7AH)+ rower elektryczny(3x20AH)).
  markovip wrote:
  Nie tyle co kwestia bezpieczeństwa co łatwości obsługi. Jak autor będzie włączał poszczególne pokoje? 12/24V przez włącznik naścienny? PLC?

  W takiej instalacji od zera, stosuje się po prostu większe puszki i każdy pokój ma swój własny zasilacz.

  Co do zmiany rezystorów, to zły pomysł. Będzie na nich odkładała większa moc niż na LED.
  Jedyny słuszny pomysł to połączenie dwóch taśm szeregowo. I tak potrzeba będzie tych 12W/m (6W*2).

  Pozdrawiam


  Co do sterowania/zasilanie to mam pewne koncepcje.

  1.Jako że zasilanie centralne byłoby w pomieszczeniu pomiędzy sypialnią a salonem i kuchnią (jeden duży pokój) to nie ma problemu dać przełączniki w okolicach "warsztatu". Puszczenie kabli w fabryczne przełączniki to też jakaś myśl.
  2. Sterowanie Zdalne bezprzewodowe (łatwo przełączać w ten sposób mosfety(bardzo mały(ułamki mA) prąd potrzebny do załączenia) których mam całe tony z wylutu) a zasilanie centralne.
  3.Zasilanie z najbliżej dostępnych źródeł.Niemal każde pomieszczenie ma łatwo dostępny zasilacz 12V o mocy zdolnej uciągnąć całą instalację w mieszkaniu.
  Kuchnia+Salon ma zasilacz od telewizora i HTPC (przy maksymalnie obciążonym HTPC 200W z kawałkiem). "Warsztat" ma NAS (ok.400W pod odjęciu zapotrzebowania komputera). Najgorzej sypialnia bo komputer nie będzie pracował 24/7.Tutaj rzeczywiście trzeba by pomyśleć o zdobyciu stosownego zasilacza.

  Aktualnie nie mogę za dużo zrobić bo jestem daleko od domu lecz niedługo wracam i od razu zabieram się za ustalanie jaka koncepcja najlepiej będzie pasować. Przestudiuję też plan mieszkania aby zobaczyć gdzie można pociągnąć ewentualnie kable.

  Daję bardzo ogólny plan mieszkania. Skala niezachowana,kształty też nieco inne(wcięcia tu i ówdzie), chodziło o ogólne zobrazowanie.

  Taśmy LED - Jak zorganizować oświetlenie mieszkania