Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powierzchniowy pomiar temp. - Dobór sondy

Baltosz 21 Gru 2016 13:29 630 4
  • #1 21 Gru 2016 13:29
    Baltosz
    Poziom 6  

Witam wszystkich!

Potrzebuję porady w doborze czujnika temperatury. Na wstępie opiszę w jakich warunkach będzie pracował. Czujnik ma za zadanie mierzyć temperaturę metalowego elementu na jego powierzchni. Brak jest możliwości zamontowania czujnika w otworze gwintowanym, więc pozostaje klejenie. W pobliżu znajduje się obracający się element, więc w razie oderwania się czujnika od powierzchni nie może on "stawiać" oporu, więc im mniejszy rozmiar tym lepiej. Mierzona temperatura najczęściej zawiera się w zakresie do 150*C, ale awaryjnie może wystąpić do ok. 300*C i taką temperaturę też chciałbym zarejestrować. Rozdzielczość pomiaru co 5*C będzie w zupełności wystarczająca. "Centralka", czyli Arduino Uno znajduje się w odległości 2 metrów od mierzonego elementu.

Tyle z nudzenia :) Znalazłem termistor PT100, można ją kupić już z odpowiedniej długości przewodem oraz znalazłem schemat do jej podłączenia. Jednak ze względu na moje małe doświadczenie w zakresie doboru komponentów chciałbym się jeszcze was doradzić, czy występuje inny komponent, który lepiej radziłby sobie w nakreślonym wyżej środowisku pomiarowym.

Pozdrawiam
    Bartek

0 4
  • Pomocny post
    #2 21 Gru 2016 13:35
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Baltosz napisał:
    czy występuje inny komponent, który lepiej radziłby sobie w nakreślonym wyżej środowisku pomiarowym.

Termopara, ale dla Ciebie chyba lepiej będzie jeśli zostaniesz przy PT100.
    Jak jednak zdecydujesz się na termoparę to szukaj pod hasłem MAX6675 + termopara K

0
  • #3 21 Gru 2016 16:01
    Baltosz
    Poziom 6  

Właśnie dokopałem się też do informacji o termoparze i układzie MAX6675. Dlaczego lepiej jeśli zostanę przy termoparze? Z czego to wynika? Umknęła mi jeszcze ważna rzecz, czy taka termopara zareaguje na szybkie zmiany temperatury np. trwające 5 sekund ogrzanie elementu o 40*C a później jego schłodzenie do początkowej temperatury w 20 sekund?

Do termopary znalazłem taki schemat podłączenia:

Spoiler:

Ten schemat jest do 255*C, ale jeśli dobrze przeanalizowałem to należy zmienić opór VR1. Martwi mnie w nim konieczność dodatkowego zasilania 12V. Wolałbym zasilić wszystko z 5V.

Jeszcze takie techniczne pytanie. Załóżmy, że mam taką termoparę.
    Spoiler:

Czy jest możliwość usunięcia tej śruby i pozostawienia samej metalowej gilzy? Tak, żeby sonda ściśle przylegała do powierzchni mierzonego elementu?

0
  • #4 21 Gru 2016 17:09
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

PT100 to nie termopara! Ten schemat nie odnosi się do termopary. Są termopary bez żadnych obudów Link

0
  • #5 21 Gru 2016 17:35
    Baltosz
    Poziom 6  

Oczywiście, że to nie termopara. Miałem na myśli termistor a w głowie już było drugie pytanie :)

0
  Szukaj w 5mln produktów