Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zdalnie sterowanego pojazdu g±sienicowego

XpiroX6 21 Gru 2016 14:24 885 7
  • #1 21 Gru 2016 14:24
    XpiroX6
    Poziom 2  

Witam.

Chciałbym zbudować zdalnie sterowany czołg, ale problem polega na tym, że nie za bardzo wiem, ile mogło by mnie to kosztować. Pojazd posiadałby:
    -obrotow± wieżę z podnoszon± luf±
    -amortyzowany napęd g±sienicowy
    -zdalnie sterowanie pojazdu, obrotu wieży i ładowania pocisków oraz wł±czania ¶wiateł
    -podgl±d z kamery (na żywo)
    -automatyczne wycofanie w razie utraty zasięgu.
    Wymiary do¶ć duże: wysoko¶ć ok. 1m, długo¶ć 1,50m i szeroko¶ć ok. 1m. Oczywi¶cie wymiary mog± się pozmieniać na tyle, żeby wszystkie podzespoły zmie¶ciły się w ¶rodku. G±sienice byłyby z mini koparki, tak i jak koła napędowe. Koła amortyzowane musiałbym chyba sam zrobić. Napęd stanowiły by dwa silniki (po jednym na g±sienice) DC 12V 300W (tylko czy dały by radę uci±gn±ć pojazd o takich gabarytach i masie ok.100-150kg o ile nie więcej, jeżeli tak to ile by wyci±gn±ł km/h i na ile starczyło by "baterii"?)
    A zasilanie dawałyby dwa akumulatory z tira. Pancerz byłby ze stali ok 5mm, a dół 10mm. Wszystkie problemy mechaniczne już rozwi±załem, oprócz zdalnego sterowania i przesyłania obrazu. Czy dałoby się zrobić taki system zdalnego sterowania (i ile by kosztował), żeby zasięg był na ok 2km? Zależy mi na tym, żeby jeĽdzić nim sobie poza domem, samemu siedz±c na swojej posesji. :) Dodam, że jestem pocz±tkuj±cym elektronikiem, a ten projekt potraktowałbym jako test, czy nadawałbym się do technikum mechatronicznego, ponieważ chcę w życiu zajmować się obsług± tokarek elektronicznych.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc. :)

0 7
  • Fibaro
  • #2 21 Gru 2016 14:37
    Gunslinger
    Poziom 28  

G±sienice z mini koparki z tego co wiem s± długie i sztywne. Przy ich sztywno¶ci i wadze silniki 300W nie dadz± rady. Polecam najpierw użyć wujka google i odwiedzić diodę, dawnego forbota. Znajdziesz tam masę konstrukcji, tematów i zrozumiesz jak to się buduje.

0
  • Fibaro
  • Fibaro
  • #4 21 Gru 2016 18:18
    XpiroX6
    Poziom 2  

A ile kosztowałoby zrobienie wyżej wymienionego układu zdalnego sterowania? Piszę "zrobienie" bo kupić gotowca raczej się nie da :/

0
  • #6 21 Gru 2016 22:14
    XpiroX6
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc. Jeszcze się zastanowię, a jeżeli porwę się na budowę to będę jeszcze pisał :)

0
  • #7 31 Gru 2016 03:13
    Spanish_Inquisition
    Poziom 13  

Tylko po co ci zasięg dwóch kilometrów jak te akumulatory z tira się zaraz rozładuj±? Co do samego obrazu, najpro¶ciej będzie ci użyć jaki¶ modułów FPV, przy takim zasięgu to koszt tysi±ca/paru/kilku tysięcy złotych? Allegro czy sklep modelarski i tam szukaj. Problem jest taki, że chcesz zbudować kolosa, bez większego zastosowania i zasilić go paluszkami z pilota. Pancerze, ogromny rozmiar - na wojnę się z tym szykujesz?

Proponuję zrobić na pocz±tek co¶ wielko¶ci pojazdu RC, nawet na podwoziu od zabawki. Mnie taki projekt wyszedł w granicach 700. Podwozie od czołgu zabawki, sterowanie i przesyłanie obrazu po wifi. Ogólnie polecam jakie¶ chińskie fpv z ebaya niż przesyłanie obrazu po wifi. Bardzo klatkuje ale dało się używać, plus mały zasięg oczywi¶cie... Pojazd miał możliwo¶ć obrotu kamery, regulację prędko¶ci jazdy, w terminalu wy¶wietlały się dane z czujnika temperatury i aktualnego napięcia akumulatora. Do tego sporej mocy lampę zarówno ze zwykłymi diodami jak i IR. Problem, że moja kamerka miała filtr podczerwieni i diody mocy 4W roz¶wietlały może punkt 20cm przed pojazdem :P Oczywi¶cie kamerka zwykła internetowa, zasilanie ze starych ogniw z baterii od laptopa. Wszystko oprogramowałem sam a sam pojazd to była prowizorka. Nawet tego za bardzo nikomu nie pokazywałem bo wygl±d był tragiczny :D Po prostu miało być ekstremalnie tanio i ekstremalnie szybko. Super sprawa na naukę programowania i elektroniki w praktyce. Miała być póĽniej konkretniejsza wersja ale jak to w "dorosłym" ¶wiecie bywa. Nie mam czasu. Dlatego 700zł to bardzo mała kwota a takie zabawki mog± kosztować tysi±ce.

0
  • #8 31 Gru 2016 10:50
    Gunslinger
    Poziom 28  

Na forbocie kiedy¶ poruszany był i to nie raz patent z linksys wrt54gl na którym stawiało się linuxa i lutowało na zewn±trz port COM. Patent w miarę tani, choć trochę roboty jest. A obraz kamer± na Ethernet.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo