Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mazda 323 BA - jaką ilością oleju zalać sprężarkę klimatyzacji.

21 Gru 2016 14:30 1335 8
  • Poziom 12  
    Witam. W aucie posiadam klimę. Moja sprężarka się poci i to dosyć mocno. Czynnika trochę już uciekło ale jeszcze chłodzi. Nie zamierzam jej naprawiać, bo szkoda mi czasu na zabawy i pieniędzy też. Sprężarka póki co pracuje jeszcze normalnie tzn. cicho. Kupiłem używaną sprężarkę, z której portem zasilającym udało mi się usunąć około 60ml oleju. Zamierzam zalać ją świeżym olejem. Pytanie moje brzmi jak to teraz obliczyć? Jeśli pojadę opróżnić układ i załóżmy usunie maszyna około 20ml oleju to co dalej? Czy tego oleju zostanie jeszcze w układzie nawet po zrobieniu próżni? Mam na myśli parownik, osuszacz, skraplacz i przewody? Rozumiem, że w sprężarce zostanie na pewno olej i na pewno go zleję by sprawdzić ile w sobie miała. Tyle że jak sprężarka się poci no to oleju też trochę na pewno z niej już ubyło.
    Jak do tego podejść? Doradźcie coś proszę. Model sprężarki to PANASONIC H12A0AA4EK. Czy jest gdzieś skatalogowany taka sprężarka gdzie podana jest ilość oleju? Gdzie szukać informacji i jak zaś to obliczyć?
  • Poziom 17  
    zalej tyle oleju ile zlałes z poprzedniej.
  • Poziom 12  
    Do sprężarki należy dodać około 90ml oleju PAG 46.
  • Poziom 12  
    Jeśli kolega przeczytał temat to wie, że to nie jest za mało. Jeśli jednak twierdzi nadal, że za mało to powiem tak - kolega jak się nie zna to niech nie pisze głupot, że to jest za mało.
  • Poziom 43  
    Podszkól się jeszcze trochę z klimy bo na razie błądzisz w lesie kolego.
    Zasada jest taka-przed montażem wylewasz ze sprężarki olej (przy okazji, oceniając jego stan, oceniasz stan sprężarki) i zalewasz ją świeżym w ilości przewidzianej przez dokumentację. Te 150ml. to nie cały olej z układu tylko część przewidziana na sprężarkę.
  • Poziom 12  
    Nie jestem w lesie. Podana wartość z tej tabelki to wartość z całej instalacji! To po pierwsze! Po drugie sprężarka była cała w oleju więc głupotą było by wierzyć w zasadę, że tyle ile z niej bym zlał tyle należało by dolać do nowej. Po trzecie do tej sprężarki nie da się zalać więcej niż 100ml oleju! Wiem, bo ją rozebrałem. Poza tym przyjmuje się pewne wartości w procentach ile na każdy element instalacji przypada ml oleju o czym pewnie kolega też nie wie. Także przeczytaj trochę wydawnictw naukowych o tym to się dowiesz, bo w Internecie niestety z informacjami jest kiepsko nie mówiąc już o ich wiarygodności. No ale nie dziwię się skoro wypowiadają się w tym temacie tacy spece jak Ty. Nie powielaj więc stereotypów i informacji sprzecznych z zasadami.
  • Poziom 43  
    milejow napisał:
    bo na razie błądzisz w lesie kolego.

No niestety-nawet do lasu masz daleko :D
  • Poziom 12  
    Ilość przeze mnie podana jest ilością prawidłową. Należy uwzględnić oczywiście niewielki +/-. Klimatyzacja mi działa cały czas i nie ma żadnych problemów.