Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?

21 Dec 2016 15:36 8505 23
 • Level 11  
  Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?
  Analizator widma Rigol DSA710
  Analizatory widma należą do przyrządów, które w mniemaniu większości elektroników-amatorów, a nawet właścicieli mniejszych firm elektronicznych, są przyrządami nie mieszczącymi się w ich możliwościach finansowych. Patrząc jednak na ofertę Rigola pogląd taki trzeba będzie mocno zweryfikować.


  Analizatory widma pracują zwykle w zakresie bardzo wysokich częstotliwości, tzw. radiowych (Radio Frequency – RF). Najbardziej zaawansowane modele mogą mierzyć widmo do kilkudziesięciu gigaherców, ale to są już faktycznie przyrządy z najwyższych półek, na które stać tylko największych producentów elektroniki. Nie trzeba jednak sięgać aż tak daleko. Do niedawna nawet analizator mierzący choćby w zakresie do 1 GHz był nieosiągalny dla przeciętnego elektronika. Ceny tych przyrządów wynikają z faktu, że są w nich stosowane relatywnie drogie podzespoły. Nie można też pominąć kosztów utrzymywania działów badawczych R&D (Research and Development).

  Barierę tę przełamał Rigol oferując analizator widma DSA710 za naprawdę "przyzwoite" pieniądze. Można zaryzykować stwierdzenie, że nareszcie jest to przyrząd dla każdego. Oczywiście należy mieć świadomość ograniczeń i wynikający z nich zakres zastosowań analizatora, ale z pewnością spore grono ludzi parających się na co dzień elektroniką zainteresuje się tą ofertą.

  Aktualną ofertę można znależć tutaj (ceny od 2800zł netto): DSA700 Oferta


  Zapraszamy na film w którym wyjaśnimy jak wykonywać pomiary analizatorem widma. Poniżej też odrobina informacji o analizatorach widma.


  Link
  Zasada działania

  DSA710 jest, można powiedzieć, klasycznym analizatorem widma z przemiataniem częstotliwości. Do objaśnienia zasady działania tego przyrządu konieczne jest zapoznanie się z jego schematem blokowym przedstawionym na rys. 1.


  Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?
  Rys. 1. Schemat blokowy analizatora DSA710

  Na wejściu toru pomiarowego umieszczono tłumik wejściowy, którego zadaniem jest tłumienie zbyt silnych sygnałów wejściowych, mogących przesterować, a nawet uszkodzić kolejne stopnie urządzenia. Z kolei znajdujący się za tłumikiem wzmacniacz zapewnia możliwość wykonywania poprawnych pomiarów sygnałów o bardzo małych poziomach. Zadaniem kolejnego stopnia preskalera/filtru LPF jest eliminacja wysokoczęstotliwościowych składowych mogących zakłócać wyniki pomiarów sygnału badanego. Przemiatanie częstotliwości jest realizowane przez mieszacz (mikser) i lokalny generator VCO (generator strojony napięciem). Współpracuje on z generatorem przebiegu piłokształtnego, który wyznacza zakres pomiaru (Span). Na wyjściu mieszacza powstaje szereg produktów będących sumami i różnicami częstotliwości wszystkich składników widma sygnału wejściowego i częstotliwości modulującej. Są one selekcjonowane przez filtr pośredniej częstotliwości (częściej nazywany filtrem RBW Resolution Bandwidth). Dzieje się tak dlatego, że do stałego obszaru działania filtru "wpadają" kolejne składowe widma, dla których różnica aktualnej częstotliwości modulującej i częstotliwości tych składowych jest równa częstotliwości przepustowej filtru RBW. W praktyce mechanizm ten jest o wiele bardziej skomplikowany, gdyż w analizatorach stosowana jest zwykle wielokrotna przemiana częstotliwości. Przyglądając się amplitudom poszczególnych składników widma wybieranych filtrem RBW, można zauważyć, że obwiednia tak wytwarzanego przebiegu odpowiada widmu mierzonego sygnału. Pozostaje więc już tylko detekcja tej obwiedni i odpowiednie jej odfiltrowanie. Od pracy detektora uzależniona jest interpretacja wyników. Można go ustawiać tak, by były mierzone wartości szczytowe (Pos Peak), średnie (Voltage Avg) lub skuteczne (RMS Avg).

  Podstawowym narzędziem pomiarowym są markery (mogą być 4 aktywne). Są one przydatne również w niektórych funkcjach pomiarowych zaimplementowanych w oprogramowaniu firmowym analizatora.

  Funkcje pomiarowe

  - ACP - Adjacent Channel Power. Moc w kanale sąsiednim. Obliczana jest niezależnie moc w dolnym i górnym kanale sąsiednim.

  - Chan Pwr - Channel Power. Moc w kanale. Wyznaczana jest ponadto gęstość mocy [dBm/Hz].

  - OBW - Occupied Bandwidth. Pasmo zajmowane. Pomiar pozwala określić przedział częstotliwości zawierający się w mierzonym zakresie, w którym mieści się określony przez użytkownika procent mocy z całego zakresu. Dla wąskich kanałów pasmo to będzie oczywiście węższe niż dla kanałów szerokich.

  - EBW - Emission Bandwidth. Pasmo emisji. Pasmo, w którym poziom sygnału spada o x decybeli w stosunku do maksimum. Podczas pomiaru analizator najpierw to maksimum wyznacza, a następnie określa częstotliwości dolną i górną, odpowiadających zadanemu spadkowi poziomu oraz oblicza szerokość tak uzyskanego pasma.

  - C/N Ratio - Carier/Noise Power Ratio. Stosunek mocy nośnej do mocy szumu.

  - Harmo Dist- Harmonic Distortion – Zniekształcenia harmoniczne. Pomiar obejmuje 10. harmoniczną.

  - TOI - Third-order Intercept – Zniekształcenia intermodulacyjne 3 rzędu.

  - 2FSK - Pomiar amplitud pików oraz dewiacji częstotliwości i przesunięć nośnych dla 3 par sygnałów 2FSK.  W analizatorze dostępna jest ponadto funkcja Pass/Fail umożliwiająca wykonywanie pomiarów z maskami wyznaczającymi dopuszczalne zakresy poziomów sygnału w określonych przedziałach częstotliwości.

  Wbudowany demodulator jest wykorzystywany do podsłuchiwania stacji radiowych nadających z modulacją AM lub FM.

  Jak w każdym współczesnym przyrządzie pomiarowym możliwe jest zapisywanie pomiarów, zrzutów ekranowych i nastaw w pamięci USB lub wewnętrznej pamięci Flash. Analizator jest przystosowany do współpracy z modułem demonstracyjnym RF Demo Kit TX1000 Rigola. Interfejsy USB i LAN są wykorzystywane do komunikacji z komputerem. Urządzenie może być sterowane i programowane z aplikacji zewnętrznych, m.in. poprzez sieć.

  Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?


  Artykuł sponsorowany.
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Admin of Design group
  Gdy pojawił się pierwszy materiał: Jak analizować magistrale szeregowe za pomocą oscyloskopu? miałem nadzieję że pojawi się kolejny bardziej celujący w praktyczne zastosowania w warsztacie hobbysty/profesjonalisty i jestem mile zaskoczony, gratuluję konsekwencji i wytrwałości w tworzeniu materiałów.

  Z jednej strony analizator widma to bardzo użyteczny sprzęt z drugiej strony znacznie mniej popularny niż np. oscyloskop w pracowni amatora,
  gdyż często zastępowany namiastką analizatora np. w postaci funkcji matematycznych FFT w oscyloskopie lub wąskopasmowo (bardziej jako wskaźnik) przy użyciu odbiorników DVBT USB oraz odpowiedniego oprogramowania SDR.

  Nawet jeżeli hobbysta nie będzie nabywał analizatora widma to warto zapoznać się z materiałem aby wiedzieć jak wykorzystać takie urządzenie np. na uczelni lub w zaprzyjaźnionym warsztacie. Podejrzewam że przy dokładnym zrozumieniu działania analizatora łatwiej będzie zrozumieć np. budowę i zasadę działania VSA (Vector Signal Analyzer).

  Mam pytanie o LXI, niestety chyba nigdy nie wykorzystałem tego sposobu komunikacji, czy ktoś wykorzystuje w sprzęcie RIGOL tą opcję produkcyjnie, jakie macie spostrzeżenia?

  Moja sugestia jest taka, że można było w filmie zaprezentować oszacowanie noise floor urządzenia, oraz położyć większy nacisk na ostrzeżenie o poziomie sygnału doprowadzanego do złącza i wstępnym pomiarze nieznanego sygnału z załączonym tłumikiem (chyba że obecnie ryzyko uszkodzenia jest niewielkie?).
 • Level 38  
  Zawsze bardzo mnie interesowało to urządzenie ale mam pytanie trochę z innej bajki:
  Do czego przeważnie się używa tego urządzenia jeśli chodzi o diagnozę albo naprawę urządzeń?
  Nie pytam o zastosowania przy konstruowaniu nowych urządzeń bo tam zalety są dla mnie jasne. Czy po prostu są jakieś elementy, jakieś moduły które zdiagnozujemy tylko za pomocą takiego urządzenia? Jeśli ktoś posiada urządzenie takiego typu to prosiłbym o napisanie do czego przeważnie go używa.
 • Level 39  
  Ehhh jak by to byla cena 710 i jeszcze miala generator sledzacy ;) Ale i tak cena sympatyczna :)

  Natomiast tak na serio - mozna by w przyszlosci prosic o opis i jakas prezentacje w pomiarach najtanszego modelu z generatorem sledzacym ?
 • Level 11  
  tplewa wrote:
  Natomiast tak na serio - można by w przyszłości prosić o opis i jakaś prezentacje w pomiarach najtańszego modelu z generatorem śledzącym ?

  Najtańszym modelem z generatorem śledzącym jest RIGOL DSA815-TG. Aktualna cena jest TUTAJ
  Krótko o wykorzystaniu analizatora widma z generatorem śledzącym jest tutaj (niestety na razie tylko po angielsku ):


  Link


  Quote:

  Mam pytanie o LXI, niestety chyba nigdy nie wykorzystałem tego sposobu komunikacji, czy ktoś wykorzystuje w sprzęcie RIGOL tą opcję produkcyjnie, jakie macie spostrzeżenia?

  LXI jest następcą GPIB. W dużych firmach jest wykorzystywane do tworzenia systemów pomiarowych (np w systemach typu ATE )
  Przykład takiego systemu :
  ITS5300 ITECH
 • Admin of Design group
  Dość konkretny ten materiał: https://www.youtube.com/watch?v=-TWkZbD2tSg o generatorze śledzącym, jedynie coś stało się z audio tak jakby zbyt silnie zadziałało usuwanie szumów, lub jakaś kompresja.
  Tak się zastanawiam czy mając analizator widma bez generatora śledzącego ale z LXI i generator funkcyjny z LXI byłoby możliwe sprzężenie i sterowanie tymi urządzeniami tak aby uzyskać analizator widma z generatorem śledzącym?

  @szymon122 podejrzewam że dla firm naprawiających sprzęt RF i transmisji danych, taki analizator widma to narzędzie równie istotne jak oscyloskop. Natomiast co do tworzenia urządzeń, patrząc na działalność krótkofalowców z przed kilkunastu lat posiadanie takiego narzędzia w klubie byłoby wtedy praktycznie nieosiągalne, natomiast teraz jak najbardziej realne.

  Jak w praktyce wygląda naprawa urządzeń, które przeszły testy EMC?
  Jest jakaś określona procedura i autoryzowane serwisy, czy też istotna naprawa wymaga wykonania testu ELC pass/fail?

  W między czasie na kanale z którego pochodził materiał, natrafiłem na dość ciekawie opisany sposób badania anten:

  Link
 • Level 2  
  Sprzęt jest OK (używam serii 8xx z tracking generatorem) mam porównanie z RS i Agilentem.
  Typowo hamerykańska polityka dojenia z kasy: za każdą użyteczną funkcję trzeba dopłacić plus polityka dilera (Ndn) 'dopłać więcej' (ta sama licencja w USA jest 30% tańsza) odpychają.
  Użyteczność sprzętu - dla ubogich (ups- 'budżetowych') profesjonalistów. Majsterkowiczom wystarcza FFT w oscyloskopie.
  Jeśli chodzi o naukę to wstęp na poziomie gimbazy. Po wiedzę warto zajrzeć do not aplikacyjnych Agilenta.
 • Level 34  
  A kiedy pojawi się jakiś analizator widma pracujący w paśmie np. 0,1Hz - 200kHz? Bo ciężko o taki sprzęt do audio. Sam sciągałem SRSa aż z USA, bo nic nie dało się wyhaczyć bliżej...
 • Level 34  
  Za 2850 PLN + 23% vat to niestety tylko do 500MHz. W wersji 1GHz cena niestety zbliża się już do modelu DSA8xx.
  Ale widzę, że w DSA7xx poprawili trochę poziom szumów z -135dBm dla DSA8xx do -155dBm. Szum fazowy taki sam -80 dBc/Hz. RBW 100Hz.
  Ciekawym analizatorem jest też Siglent SSA3021X pasmo 9 kHz do 2.1 GHz, poziom szumów -151dBm, niski szum fazowy -98 dBc/Hz oraz RBW 10Hz.
 • Level 9  
  Świr wrote:
  SRS w paśmie np. 0,1Hz - 200kHz? Bo ciężko o taki sprzęt do audio. Sam sciągałem SRSa aż z USA,
  gdzie można kupić taki analizator widma do analizy pasma niskich częstotliwości - ( /wiki/Skrajnie_niska_częstotliwość).
  Nasza grupa chce poddać analizie te częstotliwości ELF bo pracują na pasmach fal mózgowych: (/wiki/Fale_mózgowe) - Fale gamma, Fale beta, Fale alfa, Fale theta, Fale delta.
  Służby opracowały supertajne systemy kontroli umysłu Mind Control jak MKUltra, Bluebird oraz inne, których nazw jeszcze nie znamy -> YT (/playlist?list=PLi9yBL5u7KSwswEXvzcbWF73sd-nd2uCk) i bezkarnie testują na wielu ludziach na całym Świecie. Chcemy się przed tym chronić oraz innych. Na FK jest grupa "StopZet STOP Zorganizowanym Elektronicznym Torturom" oraz "TI", która tym się zajmuje. W przyszłości powstanie na projekt miniaturowy do osobistej ochrony, który będzie ostrzegał o niebezpiecznym elektrosmogu. Bionanotechnologia, nanochipy, które są podrzucane ludziom- są sterowane za pomocą fal radiowych, chcemy poddać analizie przebadać wszystkie zakresy - zarówno niskie od 0.1Hz do kilku Ghz, które mogą służyć tym niebezpiecznym technologiom, które już dawno powstały i nie da się tego zaprzeczyć, ani wyśmiać.

  Jak wykonywać pomiary analizatorem widma? Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?
  Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?
  Jak wykonywać pomiary analizatorem widma? Jak wykonywać pomiary analizatorem widma? Jak wykonywać pomiary analizatorem widma? Jak wykonywać pomiary analizatorem widma? Jak wykonywać pomiary analizatorem widma?
 • Level 11  
  Maleus wrote:
  Typowo hamerykańska polityka dojenia z kasy: za każdą użyteczną funkcję trzeba dopłacić plus polityka dilera (Ndn) 'dopłać więcej' (ta sama licencja w USA jest 30% tańsza) odpychają.

  Obecnie większość przyrządów można wyposażać w dodatkowe opcje, które są aktywowane kluczem sprzętowym. Dotyczy to zarówno oscyloskopów (np . dekodowanie magistral) jak i analizatorów widma (demodulacje, dodatkowe pomiary itp). Dzięki temu płaci się za to co się wykorzystuje. Podobnie jak z samochodami: każdy może sobie wybrać wyposażenie a obecnie coraz więcej opcji tez aktywowana jest kluczem (jak chociazby nawigacja GPS).

  O jakie licencje chodzi, które są 30% tańsze? Ceny na licencje Rigola w Europie i USA są zbliżone.
  Przykład :
  DSA800-AMK
  USA : 549USD (rigolna.com)
  Europa : 465EUR+VAT (rigol.eu)
  Polska: 1953zł+VAT (rigol.com.pl)
  Maleus wrote:
  Użyteczność sprzętu - dla ubogich (ups- 'budżetowych') profesjonalistów. Majsterkowiczom wystarcza FFT w oscyloskopie.

  Różnica pomiędzy oscyloskopem a analizatorem widma to poziom dynamiki sygnału. Dodatkowo oscyloskop o paśmie 500Mhz to koszt przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych . Np Rigol DS4054 to koszt 22000zł+VAT.
  Prezentowany Rigol to obecnie chyba najtańszy analizator widma na rynku - dla bardziej wymagających są wyższe modele w odpowiednio wyższej cenie. Analizator - jak i inny sprzęt pomiarowy - dobiera sie odpowiednio do wymagań.
  Maleus wrote:
  Jeśli chodzi o naukę to wstęp na poziomie gimbazy. Po wiedzę warto zajrzeć do not aplikacyjnych Agilenta.

  Zaczynamy od początku z wiedzą. Na elektrodzie są użytkownicy z różnym poziomem wiedzy odnośnie analizatorów widma. Ci bardziej zaawansowani mogą sięgać po różne źródła . Ponadto analizatory Agilent to zupełnie inna półka cenowa (oraz funkcjonalna) niż RIGOL z serii DSA700.
 • Admin of Design group
  Świr wrote:
  A kiedy pojawi się jakiś analizator widma pracujący w paśmie np. 0,1Hz - 200kHz? Bo ciężko o taki sprzęt do audio. Sam sciągałem SRSa aż z USA, bo nic nie dało się wyhaczyć bliżej...


  Jestem ciekawy czy byłoby możliwe amatorskie wykonanie takiego wąskopasmowego urządzenia, ew. na jakie trudności natrafiłby konstruktor takiego DIY?

  NDN Warszawa wrote:
  Zaczynamy od początku z wiedzą. Na elektrodzie są użytkownicy z różnym poziomem wiedzy odnośnie analizatorów widma. Ci bardziej zaawansowani mogą sięgać po różne źródła.


  Dobre podejście, każdy musi od czegoś zacząć, następnie można poruszyć bardziej zaawansowane tematy.

  @sirixx do amatorskiej analizy ELF można wykorzystać np. kartę dźwiękową https://sites.google.com/site/sp9hsq/home/vlf , chociaż z późniejszej treści wynika że potrzebny jest zakres mikrofalowy. Warto aby ta dyskusja pozostała ściśle techniczna i dotyczyła analizatorów widma, natomiast w dziale Hyde Park możesz swobodnie poruszyć inne interesujące Cię tematy.
 • Electrician specialist
  Kiedyś przerobiłem tor analogowy jakiejś karty dźwiękowej USB. Przenosiła wtedy od 1,5Hz.

  Co do analizatorów - wprawdzie mam Aronię (analiza pasma Wifi 2,4 i 5Ghz) ale przymierzałem się trochę do tego Rigola.
  A czy można w sklepie NDN-u o jaką demonstrację, czy sprawdzenie wybranych funkcji w działaniu.?


  pzdr
  -DAREK-
 • Level 11  
  Darom wrote:
  A czy można w sklepie NDN-u o jaką demonstrację, czy sprawdzenie wybranych funkcji w działaniu.?

  Oczywiście jest taka możliwość u nas w firmie na Janowskiego 15 w Warszawie.
  Przed przyjazdem prosimy tylko o telefon celem ustalenia godziny spotkania.
 • Level 34  
  And! wrote:
  byłoby możliwe amatorskie wykonanie takiego wąskopasmowego urządzenia,

  Korzystam z takiego półamatorskiego urządzenia wykonanego przez siebie. Szczegóły na pw jeśli jesteś zainteresowany.
  Ciągle czekam na jakiś analizator do audio :)
 • Admin of Design group
  Utwierdzam się w przekonaniu, że do analizy audio wystarczy dobra karta dźwiękowa (+ ew. modyfikacja układów wejściowych) + PC z oprogramowaniem. Być może przydałoby się skalibrowanie takiego sprzętu na urządzeniu o klasę wyższym...
 • Level 34  
  Nie, nie wystarczy. Zwłaszcza jeśli testujesz wzmacniacze dużych mocy, typu labgruppen fp10000q, czy którekolwiek powersofty. A i nawet t.amp D3400 pokaże Ci figę z makiem podczas podłączania przez dzielnik do karty dźwiękowej.
 • Admin of Design group
  No to niestety temat mnie przerasta, czy chodzi o dynamikę ADC w karcie, czy poziom szumów ew. wzmacniacza w karcie?
  Chętnie poczytam o tematyce analizatorów audio, a także jestem ciekaw efektów testów jakie wykona Darom, może jest szansa na wrzucenie materiału wideo z testów :) ?
 • Level 34  
  Chodzi o brak separacji galwanicznej wejść od reszty układu, a także brak odporności na pojawiające się składowe "nośnej" PWM. Np. wspomniany przeze mnie D3400 zgłasza fault jeśli jest podłączona karta dźwiękowa do jego wyjścia, mimo podłączonego sztucznego obciążenia. Musiałbym spróbować przez wzmacniacz różnicowy - podejrzewam że wtedy zadziała. Ale na małe roboty do domowego sprzętu wystarczy to jak nic.
  No i przy pomiarze charakterystyki przenoszenia wzmacniacza trzeba by najpierw skalibrować taką kartę dźwiękową, bo rzecz oczywista, że jej preampy wnoszą coś od siebie.
 • Level 27  
  Czy może ktoś zna w miarę prosty projekt DIY analizatora widma? Cena tego Rigola nadal jest zaporowa dla amatorów.
  Do poprawnego działania wystarczy prosta konstrukcja, mieszacz z syntezerem (albo nawet zwykły VCO), filtr pasmowy (o jednej szerokości) i detektor. Potem można pomyśleć o regulowanym tłumiku na wejściu i przełączanych filtrach. Te projekty DIY które widziałem w sieci wykorzystują podwójna przemianę i mają mnóstwo strojonych elementów. Dzisiaj można od reki kupić gotowe "puszki" od minicircuits (albo nawet chińskie moduły bez puszek) i poskręcać z nich analizator widma, Do wysterowania i pomiarów wystarczy procesor 8bit sterowany z komputera.
 • Level 39  
  Szymon Tarnowski wrote:
  Czy może ktoś zna w miarę prosty projekt DIY analizatora widma? Cena tego Rigola nadal jest zaporowa dla amatorów.
  Do poprawnego działania wystarczy prosta konstrukcja, mieszacz z syntezerem (albo nawet zwykły VCO), filtr pasmowy (o jednej szerokości) i detektor. Potem można pomyśleć o regulowanym tłumiku na wejściu i przełączanych filtrach. Te projekty DIY które widziałem w sieci wykorzystują podwójna przemianę i mają mnóstwo strojonych elementów. Dzisiaj można od reki kupić gotowe "puszki" od minicircuits (albo nawet chińskie moduły bez puszek) i poskręcać z nich analizator widma, Do wysterowania i pomiarów wystarczy procesor 8bit sterowany z komputera.


  Kolega nie wie chyba na co sie porywa.. Jak dobrze poszuka to znajdzie przyklad takiego projektu i potem oceni czy to takie proste zwlaszcza by sygnal mial harmoniczne na zadowalajacym poziomie... Fajnie sie mowi w w.cz. to sie kupi to sie posklada... co innego jak sie w tym siedzi i sie buduje - to wie czlowiek czego sie mozna spodziewac...

  Tutaj ma kolega przyklad prostego analizatora ktory skladalem i dalem pomiary:
  http://sp-hm.pl/thread-1962-post-27766.html#pid27766

  Widac co i jak :) nie jest idealne... sa harmoniczne i wyniki pomiarow trzeba odpowiednio interpretowac wiedzac ze na wynikowym wykresie jest harmoniczna itp.
 • Level 27  
  tplewa wrote:
  Kolega nie wie chyba na co sie porywa.. Jak dobrze poszuka to znajdzie przyklad takiego projektu i potem oceni czy to takie proste zwlaszcza by sygnal mial harmoniczne na zadowalajacym poziomie...
  Jestem początkujący jeśli chodzi o RF, czyli jak rozumiem krytycznym problemem jest generator bez harmonicznych inaczej na zmierzonym widmie pojawią się nieistniejące prążki. Jak rozumiem dla takie NA200 harmoniczne są mniejszym problemem, bo nie dochodzi do mieszania dwóch sygnałów o wielu składowych.
 • Level 39  
  Tez sa problemem, ale wiedzac gdzie one sa wiemy jak interpretowac wykres.

  To jest tylko jeden z nielicznych tematow, mozna robic analizator widma (bo jak sam widziales sa takie projekty)... ale w warunkach domowych to kupa pracy i efekt nie dorowna nawet takiemu najtanszemu Rigolowi. Dlatego wiekszosc krotkofalowcow kupuje dosc czesto uzywany fabryczny sprzet... ceny dalej nie sa niskie, ale i tak lepiej to wychodzi niz budowa samemu. Sumarycznie moze wyjsc tak ze zanim uda sie osiagnac jakis sensowny wynik to na prototyp rozne moduly wydamy wiecej kasy niz nowy analizator fabryczny.

  Zreszta ja juz od dawna wiem ze budowanie czegokolwiek w domu wychodzi wiecej niz fabryka, ale taka cena hobby - wydamy wiecej kasy ale mamy z tego frajde i sie czegos nauczymy. W wielu wypadkach niestety nie ma szans zrobic w domu cos taniej niz to robi fabryka w setkach tysiecy sztuk :) Mozna robic jakies proste uklady ktore faktycznie moga byc tansze, ale na pewno nic bardziej rozbudowanego (choc by z tego powodu ze czesci kupowane w detalu maja kiepskie ceny).

  Tutaj jeszcze tez zalezy to od tego jakiego pasma potrzebujemy, czy potrzebny nam jest tracking generator itd.

  Osobiscie potrzebuje czegos minimum do 2GHz, o budowie nie mysle bo to porywanie sie troche z motyka na slonce ;)... mialem jakis czas od kolegi przenosny analizator aaronia (do testow)... ale do moich potrzeb to troche za malo...

  Na razie temat odpuszczam bo mam dostep do kilku analizatorow w pracy... no ale kiedys bedzie trzeba cos kupic czy to rigola, czy jak trafi sie jakas fajna uzywka w dobrej cenie.
pcbway logo