Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dodatkowego akumulatora w UPS

21 Gru 2016 17:17 2835 16
  • Poziom 9  
    Mam UPS Ever 700 z sinusem. Chciałbym podłączyć pod niego akumulator samochodowy czy można zrobić tak iż naciąć izolację kabli co idą do akumulatora i dolutować na środku kabel do wyprowadzenia na zewnątrz w celu podłączenia akumulatora samochodowego. Kabel do wyprowadzenia mam 6mm2.

Na rysunku przedstawiam o co chodzi.
    Podłączenie dodatkowego akumulatora w UPSBez tytuł..11.jpg Download (40.78 kB)
  • Poziom 13  
    Witam
    Po pierwsze taka przeróbka jest dość niebezpieczna!
    Po drugie sam coś takiego popełniłem naście lat temu. Wg mnie, na pewno nie możesz podłączyć się równolegle do istniejącego akumulatora. Takie połączenie akumulator żelowy w UPS-ie + dołączony zewnętrzny akumulator "kwasowy" (oba są kwasowe" :-) ) wymusi wyrównanie napięć na obu akumulatorach. Prąd popłynie w jedną stronę. Jeżeli z samochodowego do żelowego, to może być nieciekawie. Proponuję odłączyć wewnętrzny żelowy, a podłączyć samochodowy w jego miejsce - TYLKO jeden!. Wskazane przez bezpiecznik. Mniej więcej o takim prądzie jak bezpiecznik na płytce UPS-a.
    Taką przeróbkę wykonałem kiedyś dla klienta, który miał kasę w sklepie na wsi a miało nie być prądu przez całą sobotę. Zrobiłem to warunkowo, z dużym oporem. Co ciekawe, po tej przeróbce klient nie chciał już powrócić do stanu pierwotnego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Tak myślałem. Dzięki

Zastosuję grube przewody 6 mm2, dam bezpiecznik 30 A.

Są takie akumulatory "głębokiego rozładowania" czy warto kupić i czym się różnią od zwykłych?
  • Poziom 32  
    logitech55 napisał:
    Są takie akumulatory "głębokiego rozładowania" czy warto kupić i czym się różnią od zwykłych?
    Mówiąc zwykły masz na myśli akumulatory rozruchowe/samochodowe? Akumulatory głębokiego rozładowania wytrzymają więcej cyki rozładowania/ładowania
  • Poziom 40  
    logitech55 napisał:

Akumulatory "głębokiego rozładowania" mają całkiem inną konstrukcję niż popularne akumulatory rozruchowe. Są projektowane z myślą o pracy cyklicznej (głębokie rozładowanie/ładowanie), dlatego nie degradują się tak szybko jak zwykłe rozruchowe. Jednak cena akumulatorów głębokiego rozładowania jest sporo wyższa w porównaniu do rozruchowych.
    Generalnie jeśli ma to być w UPS-ie to raczej skłaniałbym się ku aku głebokiego rozładowania. Choć w mało wymagających zastosowaniach UPS czyli tam gdzie zasilanie zanika sporadycznie i na krótko od biedy i zwykły akumulator samochodowy może pracować. Choć tak czy inaczej nie jest to optymalne i zalecane rozwiązanie.
  • Poziom 24  
    Też mam Evera ale 1600 na nap. 36V i podmieniłem istniejące 7Ah na 100Ah żelowe, miałem obawy czy się doładują ale jest ok.

Ten Twój jest tylko na 12V?
  • Poziom 28  
    Większy akumulator, to dłuższy czas pracy, a to spowoduje większe nagrzewanie się elementów wewnątrz obudowy, co może prowadzić do ich przegrzania i zniszczenia UPSa.
    Ja, w takim samym UPSie pozbyłem się obudowy i przeniosłem elektronikę, razem z dwoma połączonymi równolegle akumulatorami żelowymi 17 Ah, do starej obudowy po komputerze. Miejsca jest dość, dobra cyrkulacja powietrza wewnątrz i nie potrzeba wymuszonego chłodzenia wentylatorkiem.
    Dałem aku żelowe, bo UPS, ze względu na rodzaj pracy doładowuje baterie tylko do 13,8V, a to za mało dla aku samochodowego i musiałbym dobudowywać jeszcze prostownik z automatyką.
    Działa świetnie, piec z dozownikiem ślimakowym na ekogroszek utrzymuje około 3 godzin.
  • Poziom 40  
    MACIEK_M napisał:
    Dałem aku żelowe, bo UPS, ze względu na rodzaj pracy doładowuje baterie tylko do 13,8V

Na pewno? Bo mi się zdaje, że UPS-y stosują ładowanie cykliczne z podtrzymaniem. Czyli najpierw ładują pusty aku do pełna (14,4 V) a potem przechodzą do stanu pracy buforowej (13,8V). Żelowy akumulator ładowany tylko do 13,8 V także się nie naładuje do pełna - co skracałoby jego żywotność.
  • Poziom 9  
    3301 napisał:
    Też mam Evera ale 1600 na nap. 36V i podmieniłem istniejące 7Ah na 100Ah żelowe, miałem obawy czy się doładują ale jest ok.

Ten Twój jest tylko na 12V?

Tak na 12V

Jaki czas orientacyjnie podtrzymania może być przy poborze ok. 75 W stosując akumulator ok 74 - 80 Aha ?

Czy ktoś z was ma Ups APC 1000 2U i wie jak nazywa się złącze (wtyczka) i gdzie można kupić co jest w batery pack http://www.upsbatterycenter.com/apc-smart-ups-1000-rack-mount-2u-sua1000rm2u-battery-pack
  • Poziom 40  
    logitech55 napisał:
    Jaki czas orientacyjnie podtrzymania może być przy poborze ok. 75 W stosując akumulator ok 74 - 80 Aha ?

Zakładając sprawność przemiany energii z akumulatora przez UPS na poziomie 70% (myślę, że taka wartość jest realna) to orientacyjnie przy akumulatorze 80 Ah czas podtrzymania wyniesie koło 8 godzin.
  • Poziom 2  
    Kolego 3301 co zasilasz tym everem 1600 i na ile godzin wystarcza i jak dlugo laduja sie baterie
  • Poziom 24  
    Z tego UPSa mam zasilany monitoring, router, automatyka pieca co i cwu, brama, domofon i oświetlenie pom. kotłowni.
    Pobór prądu to ok. 5A i energii z aku wystarczy na 2 - 3 doby, doładowanie z sieci poprzez UPSa do pełna to też ok 2 doby, akumulatory są 3, 12V po 100Ah.
  • Poziom 40  
    Też miałem kiedyś normalny samochodowy akumulator w UPS. Dawało radę, ale fakt, jak kolega wyżej zauważył, dłuższe działanie bardzo podnosi temperaturę. Wentylator nie zaszkodzi.

Ale nie byłem tak odważny by głęboko rozładowany akumulator samochodowy ładować układem z UPS. Po głębszym rozładowaniu podpinałem klasyczny prostownik samochodowy.

Normalne akumulatory nie są głębokiego rozładowania, fakt.
    Ale znów jak często będzie on tak męczony? Raczej sporadycznie. W miejskich samochodach które jeżdżą po bułki do sklepu, stojące wiecznie niedoładowane na parkingach pod blokami mają gorzej...
  • Poziom 2  
    Dzieki za odpowiedz. A macie jakis patent ladowania akumulatorow 36v z paneli pv?
  • Poziom 40  
    bleki315 napisał:
    A macie jakis patent ladowania akumulatorow 36v z paneli pv?

Odpowiednia przetwornica DC-DC dająca napięcie wystarczające do pełnego naładowania aku, najlepiej z ograniczeniem prądowym.
  • Poziom 2  
    A ma może ktoś zdanie na temat mpt7210a ?