Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum

MrKamileq 21 Gru 2016 21:23 405 4
  • #1 21 Gru 2016 21:23
    MrKamileq
    Poziom 7  

Witam,
    Zbudowałem wzmacniacz na podstawie tego schematu i płytki:
    "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum

Zasilacz:
    "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum

I występują w nim następujące problemy:
    1. Gdy wejście nie jest podłączone występował duży brum, aż kolumny chciało rozwalić, ale trochę ustał "sam z siebie" lecz jest obecny. Lecz gdy wejście podłącze do komputera nie szumi nic, ustaje całkowicie.
    2. Gdy zasilanie jest włączone i wpinam jack'a do komputera lub go wyjmuje głośniki trzeszczą, wręcz piszczą.

Jakie są tego przyczyny? Źle poprowadzona masa? Wady samego schematu?

3.Co zmienić w schemacie aby po podaniu sygnału bez włączonego wzmacniacza, głośniki nie grały? Bo gdy wzmacniacz jest wyłączony to słychać w kolumnach zniekształconą muzykę tak jakby kolumny bezpośrednio podpiąć pod komputer.

0 4
  • #2 22 Gru 2016 00:06
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Moim zdaniem dużo błędów na płytce i nie tylko. Skąd wziąłeś ten kiepski projekt?
    Nie posiada stabilizacji termicznej stopnia końcowego, co spowoduje uszkodzenie wzmacniacza po mocniejszym rozgrzaniu tranzystorów mocy zwłaszcza z tak małymi wartościami Re= 0,1Ω.
    Masę "mocy" nie łączy sie w jednym miejscu z masa sygnałową w miejscu wejścia sygnału, bo spadki na obwodach mocy wywołują zakłócenia w czułym stopniu wejściowym.
    To samo z zaciskami zasilajacymi od których płynie prąd do stopnia mocy "mijając po drodze" stopnie wejściowe i sterujący . Powinno być jak na schemacie: zasilanie i masa mocy idzie od strony stopnia wyjściowego ku wejściowym.
    Masę z zasilacza przylutuj na przytyk do masy w okolicach zacisku "OUT" To samo zrób z zasilaniem +24: przylutuj bezpośrednio do pola kolektora T1 , a -24V do rezystora R12 (od strony C9).
    Jak to nie pomoże, to trzeba dalej będzie rozciąć i zmodyfikować ścieżki masy w okolicach wejścia.

0
  • #3 22 Gru 2016 15:00
    MrKamileq
    Poziom 7  

Schemat znalazłem na elektrodzie, stabilizacja termiczna to podobno Q3.., a płytke zaprojektowałem sam, i chce na jego podstawie zbudować coś ciekawego, na razie to tylko prototyp i gra świetnie czysto i głośno, przynajmniej na moje ucho. Więc zaprojektuje nową płytkę według twoich zaleceń i zobaczymy. Narazie sie tylko uczę więc nie ma się co dziwić.

0
  • #4 22 Gru 2016 20:51
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Q3 to tranzystor pełnący rolę źródła prądowego wzmacniacza różnicowego. Stabilizacja prądu spoczynkowego powinna byc w miejscu R5.
    Jeśli się uczysz to moim zdaniem powinieneś wybrać coś nowocześniejszego niż ten archaiczny ( choć klasyczny wzmacniacz) z trudnymi do montażu tranzystorami w obudowie TO3. Nie widze miejsca na płytce na radiatory???
    Niegdyś stosowano układ quasi komplementarny dlatego, że po prostu nie było odpowiedników PNP lub były bardzo drogie, albo niedostepne.
    Stosuj tranzystory w obudowach TOP3, TO 247 itp.umiejscowione na krewędzi płytki z możliwością przykręcenia do radiatora.
    Podobny, ale dużo lepszy schemat ( pomijając problemy autora tematu) masz np tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2958114.html
    Ma bezpieczniki , zabezpieczenie zwarciowe i stabilizacje termiczną.
    Tu masz link do prostego wzmacniacza sprzed ponad 20 lat z Elektor'a. Bardzo dobry, symetryczny układ z łatwo dostępnych elementów ( drugi schemat).
    http://www.audiostereo.pl/wzmacniacz-tranzystorowy-schemat-warty-uwagi_90267.html

0
  • #5 23 Gru 2016 12:32
    MrKamileq
    Poziom 7  

Zgadzam sie ze ten projekt nie jest idealny a wręcz słaby, lecz wybrałem go bo jest bardzo prosty i zamierzam zrobić wersje stereo według twoich rad. Gdy to ukończe prawdopodobnie zabiore się za schemat z audiostereo, popatrzyłem pooglądałem i wygląda fajnie. Dziekuje za rady i schematy.

0