Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum

MrKamileq 21 Gru 2016 21:23 405 4
 • #1 21 Gru 2016 21:23
  MrKamileq
  Poziom 7  

  Witam,
  Zbudowałem wzmacniacz na podstawie tego schematu i płytki:
  "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum

  Zasilacz:
  "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum "pisk" w głośnikach przy podłączaniu/odłączaniu, brum

  I występują w nim następujące problemy:
  1. Gdy wejście nie jest podłączone występował duży brum, aż kolumny chciało rozwalić, ale trochę ustał "sam z siebie" lecz jest obecny. Lecz gdy wejście podłącze do komputera nie szumi nic, ustaje całkowicie.
  2. Gdy zasilanie jest włączone i wpinam jack'a do komputera lub go wyjmuje głośniki trzeszczą, wręcz piszczą.

  Jakie są tego przyczyny? Źle poprowadzona masa? Wady samego schematu?

  3.Co zmienić w schemacie aby po podaniu sygnału bez włączonego wzmacniacza, głośniki nie grały? Bo gdy wzmacniacz jest wyłączony to słychać w kolumnach zniekształconą muzykę tak jakby kolumny bezpośrednio podpiąć pod komputer.

  0 4
 • #2 22 Gru 2016 00:06
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  Moim zdaniem dużo błędów na płytce i nie tylko. Skąd wziąłeś ten kiepski projekt?
  Nie posiada stabilizacji termicznej stopnia końcowego, co spowoduje uszkodzenie wzmacniacza po mocniejszym rozgrzaniu tranzystorów mocy zwłaszcza z tak małymi wartościami Re= 0,1Ω.
  Masę "mocy" nie łączy sie w jednym miejscu z masa sygnałową w miejscu wejścia sygnału, bo spadki na obwodach mocy wywołują zakłócenia w czułym stopniu wejściowym.
  To samo z zaciskami zasilajacymi od których płynie prąd do stopnia mocy "mijając po drodze" stopnie wejściowe i sterujący . Powinno być jak na schemacie: zasilanie i masa mocy idzie od strony stopnia wyjściowego ku wejściowym.
  Masę z zasilacza przylutuj na przytyk do masy w okolicach zacisku "OUT" To samo zrób z zasilaniem +24: przylutuj bezpośrednio do pola kolektora T1 , a -24V do rezystora R12 (od strony C9).
  Jak to nie pomoże, to trzeba dalej będzie rozciąć i zmodyfikować ścieżki masy w okolicach wejścia.

  0
 • #3 22 Gru 2016 15:00
  MrKamileq
  Poziom 7  

  Schemat znalazłem na elektrodzie, stabilizacja termiczna to podobno Q3.., a płytke zaprojektowałem sam, i chce na jego podstawie zbudować coś ciekawego, na razie to tylko prototyp i gra świetnie czysto i głośno, przynajmniej na moje ucho. Więc zaprojektuje nową płytkę według twoich zaleceń i zobaczymy. Narazie sie tylko uczę więc nie ma się co dziwić.

  0
 • #4 22 Gru 2016 20:51
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  Q3 to tranzystor pełnący rolę źródła prądowego wzmacniacza różnicowego. Stabilizacja prądu spoczynkowego powinna byc w miejscu R5.
  Jeśli się uczysz to moim zdaniem powinieneś wybrać coś nowocześniejszego niż ten archaiczny ( choć klasyczny wzmacniacz) z trudnymi do montażu tranzystorami w obudowie TO3. Nie widze miejsca na płytce na radiatory???
  Niegdyś stosowano układ quasi komplementarny dlatego, że po prostu nie było odpowiedników PNP lub były bardzo drogie, albo niedostepne.
  Stosuj tranzystory w obudowach TOP3, TO 247 itp.umiejscowione na krewędzi płytki z możliwością przykręcenia do radiatora.
  Podobny, ale dużo lepszy schemat ( pomijając problemy autora tematu) masz np tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2958114.html
  Ma bezpieczniki , zabezpieczenie zwarciowe i stabilizacje termiczną.
  Tu masz link do prostego wzmacniacza sprzed ponad 20 lat z Elektor'a. Bardzo dobry, symetryczny układ z łatwo dostępnych elementów ( drugi schemat).
  http://www.audiostereo.pl/wzmacniacz-tranzystorowy-schemat-warty-uwagi_90267.html

  0
 • #5 23 Gru 2016 12:32
  MrKamileq
  Poziom 7  

  Zgadzam sie ze ten projekt nie jest idealny a wręcz słaby, lecz wybrałem go bo jest bardzo prosty i zamierzam zrobić wersje stereo według twoich rad. Gdy to ukończe prawdopodobnie zabiore się za schemat z audiostereo, popatrzyłem pooglądałem i wygląda fajnie. Dziekuje za rady i schematy.

  0