Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SLICAN IPS08.101 - Sensor/Relay

avision 21 Dec 2016 22:07 1545 22
Computer Controls
    avision
    Level 12  
    Usiłowałem się doczytać jak wykorzystać dostępne opcje Sensor/Relay.

Czy da się je wykorzystać w sytuacji, jak ktoś naciska wywołanie z bramofonu, żeby mi zadziałał w tym samym czasie Relay i przekazał załączenie przekaźnika dalej ? Potrzebuję wykorzystać impuls w kolejnych urządzeniach w momencie wywołania z bramofonu (DPH.AB-KS1)
  • Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    avision
    Level 12  
    Ale jak zajęcie linii wyzwoli przekaźnik ?

Tak czytam i kombinuję. Jakby zaprogramować przycisk bramofonu na wybranie nr grupy, w której jest nr 120 (przekaźnik) to teoretycznie się do niego wdzwaniam, tylko z tego co widzę to trzeba jeszcze dodatkowo wcisnąć "1" żeby zmienił stan. Nie da się to jakoś ustawić, żeby automatycznie wysłał impuls po zadzwonieniu pod 120 ?

Drugie pytanie, w schemacie bramofonu widzę gniazdo do podłączenia kamery, co to za kamera i jak pobrać z niej sygnał ?

PS, nie mam jeszcze bramofonu dlatego nie mogę tego sam sprawdzić. Biorę pod uwagę jego zakup stąd te pytania, czy da się to wszystko wykorzystać. Jak nie to poszukam innego rozwiązania.
    User removed account
    User removed account  
    avision
    Level 12  
    Prościej to byłoby w formacie xxx :)
    Jakie są napięcia w linii wolnej i zajętej ?

Edit:
    Sprawdziłem: ok 40V, ok 6V u mnie
    kombinacja 120#1 działa na telefonach, sprawdzę jeszcze faktyczne załączanie przekaźnika za chwilę.
  • Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    avision
    Level 12  
    A bramofon wysyła inaczej tony ? Założyłem, że wybieranie działa dokładnie tak samo jak telefony.
    User removed account
    User removed account  
    avision
    Level 12  
    Trochę chyba nie w tym kierunku poszły założenia :) Założyłem, że bramofon wysyła tylko nr grupy czyli np nr 30, a centrala sama zaczyna rozdzwaniać po wszystkich w grupie + nr Relay (120). Tylko że z tego co widzę w Configmanie do grupy nie można podłączyć Relay...
    Szukam dalej :)
  • Helpful post
    mich-tel
    Level 24  
    1. CAM to nie jest gniazdo do podłączenia kamery. To jest gniazdo zasilające. Z chwilą gdy zadzwonisz na bramofon lub jak ktoś wdusi przycisk w bramofonie na wyjściu CAM pojawia się napięcie 11.3V i zanika ok. 15 sekund po zakończeniu połączenia.
    2. Jeżeli ustawisz STA jako „tryb światło” to po wciśnięciu przycisku w bramofonie na złączu STA pojawia się krótkie zwarcie (ok. 2 sek), potem idzie wywołanie na centralkę.
    3. Inna opcja: możesz skierować wywołanie na grupę i np. na trzecim składniku grupy (jak masz wolny numer wewnętrzny) zrobić przekierowanie na numer funkcyjny a tam DefFN na Relay, DefAct na zmiana stanu, relay odpowiednio ustawiony i będziesz miał zwarcie w czasie ustawionym w PlsDrn.
    avision
    Level 12  
    mich-tel wrote:
    1. CAM to nie jest gniazdo do podłączenia kamery. To jest gniazdo zasilające.

1. Opis zasięgnąłem z instrukcji Slicana, patrz foto niżej
    2. Impuls możliwy tylko i wyłącznie z przekaźnika w centrali. No chyba że uda mi się jakoś poprowadzić dodatkową parę przewodów z bramofonu.
    3. Sposób z przekierowaniem zadziałał ok, ale zajmuje jeden numer abonencki bo na stałe przekierowuje na przekaźnik. W ostateczności tak zrobię ale jakby się dało to inaczej to będę wdzięczny :)
    mich-tel
    Level 24  
    Wyjście CAM możesz oczywiście wykorzystać do zasilania kamery.
    User removed account
    User removed account  
    mich-tel
    Level 24  
    R-MIK wrote:
    Złącze opisane "CAM" ma "aż" dwa styki. Trochę mało jak na zasilanie i sygnał kamery.

To jest gniazdo zasilające. Z chwilą gdy zadzwonisz na bramofon lub jak ktoś wdusi przycisk w bramofonie na wyjściu CAM pojawia się napięcie 11.3V i zanika ok. 15 sekund po zakończeniu połączenia.
    User removed account
    User removed account  
    avision
    Level 12  
    Autor postu jest zwykłym użytkownikiem dostępnego sprzętu. Przeraża mnie tylko to, że firma Slican zupełnie olewa klientów indywidualnych. IPS-08 to przecież zwykła centralka domowa, no może małego biura. Skoro sprzedają to mogliby chociaż mieć jakieś wsparcie dla takich osób jak ja. Jeśli chodzi o kasę to kasują za prawie każdą funkcjonalność w tych centralach. Ale pomóc w czymkolwiek to już firmę przerasta. Pisałem wielokrotnie do Slicana aby wyjaśnić problemy - zero odpowiedzi. Na www odsyłają do dealerów. Proste pytanie zadane tutaj o wyzwolenie przekaźnika przerosło większość dealerów. ok 70% z nich odpowiedziało, że jest to niewykonalne. Tylko dzięki wam udało się to w końcu uruchomić. Wprawdzie nie do końca tak jak chciałem ale DZIAŁA, i to jest najważniejsze.

Przy okazji kolejne pytanie, bo bramofon już mam. Czy jest możliwość działania podświetlenia tylko podczas rozmowy ? Podświetlenie działa cały czas i jest to trochę bez sensu. Nic nie ma na ten temat w instrukcji.

A wie ktoś do czego służą dwa rezystory wyjmowalne na PCB koło wejścia linii?

A na koniec wyszło "genialne" rozwiązanie przycisku pojemnościowego. Nie działa jak ktoś przyciska ręką w rękawiczce. W zimie raczej nikomu nie przyjdzie do głowy ściągać więc się nie dodzwoni. Muszę dać napis na bramofonie, żeby przyciskać gołą ręką.
    oscar2000
    Level 34  
    Rezystory zabezpieczają linie wew. od wyładowania burza np. palą się i je wymieniasz no chyba ze zapierdzieli tak ze centrala w ogóle nie wstanie :-) .
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    oscar2000
    Level 34  
    R-MIK wrote:
    oscar2000 wrote:
    Rezystory zabezpieczają linie wew. od wyładowania burza np. palą się i je wymieniasz no chyba ze zapierdzieli tak ze centrala w ogóle nie wstanie :-) .

Należy przyznać, że zabezpieczenia w Slicanach są (niestety) skuteczne, przez co serwis wiele nie zarobi.
    Potwierdzam .
    avision
    Level 12  
    Jakaś ciężka ta logika Slicana. Naszukałem się dzisiaj opcji Światło przy STA. W instrukcji pudełkowej nie ma. W instrukcji ściągniętej od Slicana nie ma. Dopiero sprzedawca mnie naprowadził na wiki slicana. Tam jest. W takim razie jaka jest różnica w trybach pracy STA między Brama a Światło ? Bo tego już też nie ma wyjaśnionego.

I drugie, jest opcja programowania przez komputer. Domyślam się, że program dostępny tylko dla autoryzowanych serwisów bo nigdzie ani śladu wzmianki na ten temat.
    User removed account
    User removed account  
    oscar2000
    Level 34  
    USB jest do wymiany firmware lub zrobienia kopii konf. bramofonu np. zakodowane karty RFID . zwykły śmiertelnik nie wie o tym , ty już to wiesz ;)
    avision
    Level 12  
    O firmware to pisało :) Ale dzięki za wszelkie info.