Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W pełni zintegrowany układ scalony do pomiaru prądu

ghost666 22 Gru 2016 10:06 3174 4
 • W pełni zintegrowany układ scalony do pomiaru prądu
  Firma Allegro MicroSystems. LLC zaprezentowała nową linię układów scalonych dedykowanych do pomiaru wartości prądu w liniach prądu przemiennego i stałego. Układy te dedykowane są do pomiarów prądu o natężeniu do 100 A. Układy z serii ACS780/781 spełniają wyśrubowane normy przemysłu motoryzacyjnego. Produkowane są w niewielkich - grubych na zaledwie 1,5 mm - dedykowanych obudowach. Układy z tej rodziny charakteryzują się największą gęstością prądu spośród wszystkich układu do pomiarów natężenia prądu w ofercie firmy Allegro.

  Układy te działają wykorzystując sensor Halla umieszczony w układzie scalonym, mierzący pole magnetyczne wokół miedzianego przewodnika w układzie scalonym. Układ wyposażony jest w system odrzucania sygnału współbieżnego z sensora, dzięki czemu pracować może z powodzeniem w środowisku gdzie występują pola magnetyczne.

  Aby zwiększyć precyzję pomiaru układ jest stabilizowany impulsowo i wyposażony w kompensację termiczną, co pozwala mu precyzyjnie mierzyć natężenie prądu w szerokim zakresie temperatur pracy. Dzięki ekranowaniu układ jest bardzo odporny na zewnętrzne zakłócenia i pole elektryczne. Dzięki temu napięcie wyjściowe jest stabilne, pozbawione offsetu i tętnień.

  Rezystancja wewnętrzna linii do pomiaru prądu - pomiędzy wyprowadzeniami 8 a 9 - wynosi typowo około 200 µΩ, co przekłada się na bardzo niewielkie straty mocy na tym elemencie (dla 100 A będzie to 2 W). Piny od 1 do 7 oraz 10 to izolowane galwaniczne od toru prądowego wyjścia sygnałowe. Na wyjściu z układu obecne jest napięcie o dodatnim nachyleniu krzywej, które jest liniowo proporcjonalne do mierzonego natężenia prądu

  Dzięki wykorzystaniu grubego przewodnika w torze pomiarowym, nawet w sytuacji przekroczenia dopuszczalnego prądu układ nie musi ulec uszkodzeniu. Izolacja galwaniczna toru pomiarowego od wyjść sygnałowych zapewnia możliwość pracy z napięciem do 100 V po stronie pierwotnej.

  Opisywane układy scalone zaprojektowano z myślą o aplikacji ich w przemyśle motoryzacyjnym, automatyce przemysłowej i systemach komputerowych. W aplikacjach motoryzacyjnych sensory te mogą odnaleźć się w sterownikach silników pomp oleju czy kontrolerach wentylacji, a także licznych przetwornicach DC/DC obecnych w pojazdach. Układy te dedykowane są także do pracy w układach kontroli silników w systemach automatyki przemysłowej oraz w zasilaczach w tym zasilaczach dla systemów komputerowych i telekomunikacyjnych.

  Układy dostępne są już w handlu. Cała rodzina układów ACS780xLR produkowana jest bez wykorzystania ołowiu, a wyprowadzenia są wstępnie cynowane spoiwem bezołowiowym. Główna część układu wykonana jest z miedzi beztlenowej dla uzyskania wysokiego przewodnictwa. Dostarczane układy są już fabrycznie skalibrowane.

  Źródło: https://www.eeweb.com/company-news/allegro_microsystems/fully-integrated-current-sensor-ics/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9551 postów o ocenie 7615, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • TestoTesto
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • TestoTesto
 • #4
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Elektroda ma jakieś problemy z kodowaniem znaków specjalnych...
 • #5
  timo66
  Poziom 23  
  ghost666 napisał:
  Elektroda ma jakieś problemy z kodowaniem znaków specjalnych...

  Potwierdzam, nie pierwszy raz zamiast znaku specjalnego jest krzaczek albo pytajnik.