Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak osiąga się wyższą precyzję w multimetrze?

ghost666 22 Dec 2016 10:43 4239 1
Altium Designer Computer Controls
  • Jak osiąga się wyższą precyzję w multimetrze?
    Multimetr cyfrowy jest podstawą niemalże każdego warsztatu elektronicznego. Wraz z postępami w elektronice wymagania co do tego urządzenia są coraz większe. Musi on precyzyjnie mierzyć prąd, napięcie, rezystancję i inne. W związku z tym obserwuje się ciągły trend zwiększania precyzji tych urządzeń i poprawiania pracy ich systemu akwizycji danych. Sercem każdego toru pomiarowego w multimetrze jest przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), który mierzy sygnał wejściowy i przekazuje informacje na jego temat do procesora urządzenia.

    W poniższym artykule opisane zostaną kluczowe cechy przetwornika ADC pod kątem zastosowania go w multimetrze. Zwróćmy szczególną uwagę na fakt, że mówimy tutaj o dużych multimetrach biurkowych, nie o ich mniejszych, przenośnych ręcznych wersjach. Na Rysunku 1 pokazano schemat blokowy analogowej części toru akwizycji danych.

    Jak osiąga się wyższą precyzję w multimetrze?
    Rys.1. Schemat blokowy wejścia typowego multimetru cyfrowego.


    W tego rodzaju systemie wykorzystać można rozmaite ADC, ale typowo wykorzystuje się układy o architekturze sukcesywnej aproksymacji (SAR) z uwagi na ich prędkość, rozdzielczość i poziom dopuszczalnej konfiguracji. ADC delta-sigma oferują wyższą rozdzielczość, a układy o architekturze potokowej prędkość, ale to SAR najlepiej łączy w sobie oba parametry, co pozwala na prowadzenie precyzyjnych i szybkich pomiarów. Z uwagi, że obecnie produkowane układy SAR są coraz precyzyjniejsze to coraz częściej zastępują one inne ADC w układach o wysokiej precyzji.

    W dzisiejszych multimetrach stosuje się ADC o rozdzielczości co najmniej 16 bitów i częstotliwości próbkowania 100 kS/s. Wraz z zwiększaniem wymagań co do precyzji układu rosną też wymagania co do prędkości próbkowania. Wynika to z faktu, że zwiększanie precyzji zasadniczo przekłada się też na zwiększoną podatność na szum wejściowy, co częściowo kompensowane jest szybszym próbkowaniem i uśrednianiem zebranych pomiarów (oversampling) oraz wykorzystaniem cyfrowych filtrów.

    Dla systemów wymagających wyższej precyzji i prędkości Texas Instruments ma do zaoferowania rodzinę SAR ADC ADS8900B, która łączy w sobie wszystkie wymagane cechy i dobre parametry zmienno- i stałoprądowe. W poniższej tabelce znajdziemy podsumowanie parametrów przedstawicieli ADC z tej rodziny:

    ADS890xBADS891xBADS892xB
    Rozdzielczość20 bitów18 bitów16 bitów
    PrędkośćDo 1 MSPSDo 1 MSPSDo 1 MSPS
    Całkowita nieliniowość (typowo)±1ppm±0.5LSB±0.5LSB
    Stosunek sygnału do szumu (typowo)104.5dB102.5dB96.8dB
    Całkowite zniekształcenia harmoniczne (typowo)-125dB-125dB-125dB
    Obudowa4 mm x 4 mm QFN4 mm x 4 mm QFN4 mm x 4 mm QFN


    Układy z omawianej rodziny, oprócz dobrych parametrów elektrycznych, wyróżniają się także zintegrowanym buforem dla napięcia referencyjnego. Rysunek 2 porównuje konstrukcję układu z i bez wbudowanego bufora napięcia referencyjnego w systemie pomiarowym.

    Jak osiąga się wyższą precyzję w multimetrze?
    Rys.2. Wewnętrzny vs. zewnętrzny bufor napięcia referencyjnego.


    Wbudowany bufor napięcia odniesienia ma szereg zalet, głównie przekłada się on na zwiększenie precyzji - mniejsze obciążenie źródła napięcia odniesienia pozwala na poprawienie jego stabilności. Dodatkowo, integracja bufora z ADC pozwala nie tylko zminimalizować pole zajmowane przez układ pomiarowy na płytce drukowanej oraz koszt samej implementacji, ale także istotnie zmniejsza zniekształcenia w napięciu referencyjnym - wzmacniacz zintegrowany z ADC jest idealnie dopasowany do pracy z tym konkretnym przetwornikiem.

    Źródło: http://e2e.ti.com/blogs_/b/precisionhub/archive/2016/12/16/enabling-higher-performance-benchtop-test-equipment
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11604 posts with rating 9802, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    User removed account
    Level 1