Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świąteczna gwiazdka by bsw (charlieplexing)

bsw 22 Dec 2016 20:37 2331 2
IGE-XAO
  • Świąteczna gwiazdka by bsw (charlieplexing)

Zastanawiałem się czy pokazywać mój skromniutki, świąteczny projekt, zdopingowało mnie ogłoszenie konkursu. Będzie to zatem kolejna konkursowa gwiazdka świąteczna. Jednak moja jest mała. W sam raz aby ją powiesić na choince lub w oknie. Do jej wykonania potrzeba jedynie kawałek laminatu miedziowanego (który po wytrawieniu należy wyciąć na kształt gwiazdki), mały mikrokontroler ATtiny13A, kilka rezystorów smd oraz dwanaście diod led 5mm. Diody LED są sterowane niezależnie, multipleksowo metodą charlieplexingu z użyciem tylko 4 wyprowadzeń. W skrócie działa to tak, że w danym ułamku sekundy jedno z wyprowadzeń mikrokontrolera jest podciągane do plusa zasilania, drugie do minusa; podczas gdy pozostałe "wiszą" w stanie wysokiej impedancji.

Do piątego pinu podłączony jest mikroswitch zmieniający tryb wyświetlania, spośród czterech do wyboru. Po piątym naciśnięciu mikrokontroler przechodzi w tryb uśpienia, ale dzięki temu, że przycisk jest podłączony pod linię INT0 kolejne naciśnięcie budzi procesor i wszystko zaczyna się na nowo. Układ jest zasilany z dwóch baterii AAA (koszyczek jest przyklejony na plecach gwiazdki klejem na gorąco). Zasilanie jest podłączone na stałe, ale w trybie uśpienia wszystkie diody LED są wygaszone a sam procesor pobiera pojedyncze uA prądu. Mikrokontroler można zaprogramować już po wlutowaniu - stosowne pady są łatwo dostępne na płytce.

Frontowa część przed wlutowaniem diod została pomalowana złotą farbą w sprayu i posypana brokatem. Koszt wykonania to ok. 20PLN/szt (zapewne można znacznie taniej). Załączam pliki źródłowe schematów i płytek w formacie Eagle oraz pliki źródłowe i skompilowane programu AVR-GCC - Proszę korzystać śmiało!

Na koniec dla wszystkich użytkowników portalu elektroda.pl życzenia Wesołych Świąt!

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    bsw
    Level 18  
  • IGE-XAO
    Qubacen
    Level 9  
    Dwa zadania:
    1) przełącznik dałbyś albo na plecach gwiazdy, albo na kablu (długim);
    2) brokatu daj (bo to możesz jeszcze zrobić przed "gwiazdką") dużo, dużo więcej - możesz wziąć szklaną bombkę (potłuczoną) i ją potłuc dokumentnie i tą kruszonką posypać.

Pozdro i wesołych
    krisRaba
    Level 31  
    Estetykę dałoby się poprawić jak wyżej, natomiast duży plus za charlieplexing i ogólne mądre wykorzystanie skromnych zasobów (INT0, głębokie uśpienie, programowanie w układzie, tablice świecenia dla poszczególnych programów z czytelnie zadeklarowanymi diodami itp.).

Swoją drogą, nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, że masz w kodzie 2 razy zdefiniowane
    Code: c
    Log in, to see the code

Prawdopodobnie coś jeszcze poprawiałeś w kodzie po kompilacji i jeden z nich powinien być programem 1 (g_PRG1)?