Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AD736 True RMS - zmiana napięcia zasilającego

WacekPaprocki 22 Gru 2016 23:21 951 11
  • #1 22 Gru 2016 23:21
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

Mam problem z układem AD736. Na rysunku jest schemat płytki, którą zrobiłem. Problem w tym, że nie jestem pewien czy płytka prawidłowo działa.
    Nie kupiłem sobie jeszcze generatora przebiegów a więc do testów tej płyteczki wykorzystuję generator w oscyloskopie, który daje napięcie prostokątne o wartości między szczytowej Vpp 3V i częstotliwości 1kHz.
    Przetwornik AD736 można zasilać napięciami symetrycznym od około +-3V do +-16V. Napięcie zasilające podaję z zasilacza uniwersalnego, więc mam możliwość zmiany napięcia zasilającego na następujące przykładowe: 5V, 6V, 7,5V, 9V, 12V.
    I sedno jest w tym, że używając różnych napięć zasilających, płytka daje różne wartości pomiarów np. 7,5V napięcia zasilającego daje mi około 0,8V na wyjściu układu; 9V napiecia zasilającego daje mi około 1,5V; 12V napięcia zasilającego daje około 2,5V.
    Czy to normalne dla tego przetwornika czy może zrobiłem jakiś błąd przy projektowaniu tej płytki?
    W załączniku przesyłam schemat mojej płytki, a tutaj macie dokumentację dla AD736:
    http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD736.pdf

0 11
  • #2 23 Gru 2016 00:38
    hajy
    Poziom 19  

Witam

Mogę się mylić ale GNDA wydaje się być za słabe, sprawdź jaki jest jego poziom.

Pozdrawiam

0
  • #3 23 Gru 2016 01:28
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedź.
    Wyjaśnij co to znaczy "za słabe". Symbolem GNDA oznaczyłem sztuczną masę tego układu.

Z obliczeń wartość na wyjściu powinna wynosić 2,12V przy mierzonym napięciu 3V (fala prostokątna o wypełnieniu 50/50).

0
  • #4 23 Gru 2016 21:53
    foneotek
    Poziom 8  

Jeżeli nie masz generatora, weź jakikolwiek transformator np. 230/9V, dołącz do niego potencjometr i już możesz zmieniać napięcie wejściowe, ale to w tym przypadku tylko sinusa. Musisz uważać na to czy napięcie wejściowe jest odpowiednie dla zastosowanego zasilania układu. W przypadku zasilenia układu napięciem symetrycznym +/-5V maksymalna wartość napięć wejściowych może wynosić +/-2,7 V, czyli to jest około 1,9 V wartości skutecznej napięcia przemiennego. Jeżeli przy takim napięciu zasilania przekroczysz te wartość to wyjściowe napięcie stałe będzie bardzo odbiegało od prawdziwej wartości skutecznej napięcia przemiennego.

0
  • #5 24 Gru 2016 00:40
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

Dziękuję za poradę,

Właśnie ostatnio myślałem żeby to tak zrobić przez transformator i potencjometr. No i zrobię to tak jak zaproponowałeś.
    Tym układem potrzebuję mierzyć prąd upływu osiągający bardzo małe wartości od pojedynczych mA do około 30 mA.

Nie zamykam tematu bo jak zrobię testy na zaproponowanym przez Ciebie układzie to mogą się pojawić kolejne pytania.

0
  • #6 24 Gru 2016 13:07
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Czym jest PWR_FLAG na schemacie? i dlaczego jest podłączone do nózek Cc i Cav które z "pałerem" nie mają nic wspólnego?

1
  • #7 24 Gru 2016 20:53
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

Takie są uroki programu KiCad. PWR_flag jest tylko po to wstawiony aby uniknąć błędów przy testowaniu połączeń na płytce. Dokładniejsze objaśnienie będziesz miał tutaj w punkcie 43 tego artykułu:
    http://docs.kicad-pcb.org/stable/pl/getting_started_in_kicad.html

Program bardzo polecam. Uważam, że jest lepszy od eagla i w dodatku jest całkowicie darmowy.

Dodano po 2 [minuty]:

Do schematu PCB PWR_flag nic nie wnosi. Połączenia są robione prawidłowo. Po prostu olej je i na nie nie patrz. Tak jakby ich nie było.

0
  • #8 25 Gru 2016 14:04
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ok, cała reszta to schemat jest zgodny z figure 28, (oprócz C1 ale to tylko pasmo od dołu obetnie).

Ile wynosi napięcie wyjściowe bez sygnału wejściowego i czy sie zmienia ze zmianami zasilania?

Czy zasilacz ma wyjscie odizolowane od PE?

0
  • #9 25 Gru 2016 14:39
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

No właśnie, tego nie powiedziałem, ale to też jest problem, napięcie wyjściowe wynosi około 40mV wtedy kiedy nie podaje się na wejście żadnego sygnału. Raczej to napięcie nie zmienia się ze zmianami zasilania, ale muszę to jeszcze sprawdzić.

Czy zasilacz ma wyjście odizolowane od przewodu ochronnego PE?
    Zasilacz jest prosty i chiński nie ma w nim połączenia z przewodem PE. Poza tym instalację elektryczną mam starą i nie mam przewodu PE.
    Nie wiem czy o to Ci chodziło z tym PE?

0
  • #10 26 Gru 2016 09:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    No właśnie, tego nie powiedziałem, ale to też jest problem, napięcie wyjściowe wynosi około 40mV wtedy kiedy nie podaje się na wejście żadnego sygnału.

Dla pewnosci zewrzyj wejście, kiedy nie podajesz sygnału żeby była pewność że nie zbiera zakłóceń, 40mV to bardzo duzo, producent dopuszcza <0,5mV (a niektóre wersje jescze mniej) trzeba poszukać przyczyny, napisz jeszcze jakich kondensatorów elektrolitycznych uzywasz.

Cytat:
    Czy zasilacz ma wyjście odizolowane od przewodu ochronnego PE?
    Zasilacz jest prosty i chiński nie ma w nim połączenia z przewodem PE. Poza tym instalację elektryczną mam starą i nie mam przewodu PE.
    Nie wiem czy o to Ci chodziło z tym PE?

Producent dopuszcza stosowanie takiej wysokoimpedancyjnej sztucznej masy z dzielnikiem rezystancyjnym R1 i R2 ale działanie tego układu może być zakłócone jeśli zasilanie nie będzie w pełni pływające, obawiałem sie połączenia masy zasilacza z masą oscyloskopu przez PE, ale skoro to zasilacz bez PE to nie ma problemu, z tego zasilacza nie mozesz zasilać żadnych innych układów współpracujących z AD736 np uC, skoro to chiński zasilacz (domyślam sie że impulsowy) moze wytwarzać sporo zakłóceń, na próbę zasil to z baterii 9V.

Kiedy zmieniałeś napięcia zasilania czy sprawdzałeś napięcia na R1 i R2 powinny być zawsze takie same.

0
  • #11 27 Gru 2016 17:39
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

Cytat:

Dla pewnosci zewrzyj wejście, kiedy nie podajesz sygnału żeby była pewność że nie zbiera zakłóceń.

Rzeczywiście po zwarciu wejścia na wyjściu pokazuje się prawie 0 mV, więc jest ok.

Cytat:

Kiedy zmieniałeś napięcia zasilania czy sprawdzałeś napięcia na R1 i R2 powinny być zawsze takie same.

Z napięciami na rezystorach R1 i R2 względem sztucznej masy jest ok. Na przykład jak podaje 7,5V to na R1 mam około +3,8V, a na R2 -3,8V.

Cytat:

Producent dopuszcza stosowanie takiej wysokoimpedancyjnej sztucznej masy z dzielnikiem rezystancyjnym R1 i R2 ale działanie tego układu może być zakłócone jeśli zasilanie nie będzie w pełni pływające, obawiałem sie połączenia masy zasilacza z masą oscyloskopu przez PE, ale skoro to zasilacz bez PE to nie ma problemu, z tego zasilacza nie mozesz zasilać żadnych innych układów współpracujących z AD736 np uC, skoro to chiński zasilacz (domyślam sie że impulsowy) moze wytwarzać sporo zakłóceń, na próbę zasil to z baterii 9V.

Byłem na świętach u rodziny więc nie miałem możliwości sprawdzić jakiej firmy jest ten zasilacz i powiedziałem, że chiński ale to nieprawda. Zasilacz jest firmy niemieckiej MW 3N06GS:
    http://www.radio-materiel.ch/download/liens/mw-3n06gs$usb_tec.pdf

Z baterii 9V jeszcze nie zdążyłem zasilić układu ale to zrobię.

Połączenie masy oscyloskopu z masą zasilacza za pośrednictwem PE jest możliwe, mimo że zasilacz nie ma przewodu PE, ponieważ w starych instalacjach bolec w gniazdku podłączany jest do przewodu neutralnego.

Użyłeś określenia "zasilanie w pełni pływające". - Możesz mi wyjaśnić o co chodzi w tym określeniu?

Cytat:

z tego zasilacza nie mozesz zasilać żadnych innych układów współpracujących z AD736 np uC

Możesz wyjaśnić dlaczego? Chodzi Ci o to, że taki zasilacz wprowadza zakłócenia? Czy może chodzi Ci o to, że musi być z jakiś powodów oddzienle zasilanie dla obu układów (uC i AD736)?

Dodano po 11 [minuty]:

Być może z moją płytką jest wszystko ok ale jeszcze sprawdzę to na układzie z transformatorem i potencjometrem, który zaproponował mi kolega foneotek.

Dodano po 34 [minuty]:

Na razie pomiarów na wyjściu mojej płytki dokonuje zwykłym multimetrem, ale docelowo pomiary będą dokonywane za pomocą przetwornika ADC w uC.
    Do tej pory wytrawiłem dwie osobne płytki:
    - pierwsza to miernik na bazie uC Atmega16 (wytrawiałem ją nie wiedząc jescze, że będzie mi potrzebny pomiar za pomocą takiego układu jak AD736),
    - druga to właśnie płytka z AD736, która narazie ma służyć jako dołączany moduł do płytki z uC.
    Ostatecznie mam zamiar zrobić jedną płytkę łączącą te dwie.
    Będą to pomiary bardzo małych napięć więc żadnych dzielników napięcia nie będzie.
    Jakbyście mieli jakieś pomysły aby zasilić takie dwa układy na jednej płytce, to bardzo proszę sugestię.
    Na razie myślałem o tym żeby zasilanie podzielić na dwa obwody.
    Jeden obwód ze stabilizatorem obniżającym napięcie do 5V będzie zasilał uC i inne urządzenia współpracujące z uC (lcd, przyciski itd.).
    Drugi obwód ze stabilizatorem obniżającym napięcie do 7V będzie zasilał układ AD736.
    Zasilanie będzie doprowadzone dzięki zasilaczowi uniwersalnemu MW3N06GS.
    Co wy na to? To dobre rozwiązanie?

0
  • #12 29 Gru 2016 14:56
    WacekPaprocki
    Poziom 5  

Podziękowania za podpowiedzi dla jarek_lnx i foneotek. Zbudowałem układ na transformatorze i potencjometrze z regulacją w zakresie od 0 do 400mV i wszystko śmiga nawet w współpracy z uC.
    Płytka od początku była dobra tylko mój angielski nie jest zbyt doskonały i nie rozumiałem przez to w pełni dokumentacji od AD736.

0
  Szukaj w 5mln produktów