Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oddawanie mocy biernej pojemnościowej

rafkawasaki 23 Gru 2016 14:43 741 3
  • #1 23 Gru 2016 14:43
    rafkawasaki
    Poziom 12  

Mam problem ze zrozumieniem następującego tematu. Otóż załączyłam 2 falowniki. Każdy z nich zasila silnik o mocy 11 kW.
    Analizator sieci wskazuje pobór mocy czynnej i biernej. Moc bierna wynosi ok. -9kVar, natomiast cosfi jest w granicach 0,87. Rozumiem ze moc bierna indukcyjna przy zasilaniu z falownika występuje tylko miedzy falownikiem a silnikiem, natomiast falownik to odbiornik czysto pojemnościowy i stad wartość minus mocy biernej, ale cos fi powinien być chyba równy 1 przy oddawaniu pojemności. Moje pytanie jakie wartości będzie przyjmował cosfi przy oddawaniu pojemności do sieci i od czego ta wartość zależy?

0 3
  • #3 24 Gru 2016 11:51
    WojcikW
    Poziom 38  

rafkawasaki napisał:
    ...ale cos fi powinien być chyba równy 1 przy oddawaniu pojemności. Moje pytanie jakie wartości będzie przyjmował cosfi przy oddawaniu pojemności do sieci i od czego ta wartość zależy?
    Niby dlaczego 1? W obwodach sinusoidalnych cosφ=P/S, czyli jest stosunkiem mocy czynnej do pozornej. Jak wzór wskazuje, 1 będzie tylko wtedy gdy P=S, czyli brak mocy biernej.
    Moc pozorna S to:
    S=√(P²+Q²)
    Tak więc wartość liczbowa mocy pozornej S jest taka sama dla mocy biernej Q dodatniej i ujemnej.

0
  • #4 18 Lis 2017 07:15
    rafkawasaki
    Poziom 12  

Zamykam temat

0