Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie do wyboru źródła dźwięku

DoktorVanHelsing 23 Dec 2016 15:56 2673 49
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    Witam, projektuję urządzenie do wyboru źródła dźwięku za pomocą dwóch przycisków. Moich pytań jest kilka:
    1. Czy to coś na schemacie poniżej ma prawo działać?
    2. Wg. dokumentacji technicznej V+ powinno być +5V, a V- -5V i pytanie jest czy coś się stanie jak dam 6, czy lepiej wrzucić układ zmieniający napięcie z 6V do 5V?
    3. Co zrobić z linią INH? Bo według dokumentacji technicznej jeśli jest 0 to wtedy steruję wyborem sygnału za pomocą linii ADDA i ADDB, a jeśli jest 1 to wszystkie linie schodzą się do ADDA i ADDB, z tym, ze sytuacja w której INH miało by być 1 ma nigdy nie nastąpić. Urządzenie do wyboru źródła dźwięku
    4. Gdzie popełniłem błędy i co należało by poprawić?
    5. Założeniem projektu jest, żeby wytrzymał jak najdłużej na baterii 3V (np CR2032 o napięciu 3V i pojemności 240mAh).

Tutaj linki do dokumentacji technicznych:
    Nie mogę wrzucać linków "bo za mało postów" za tem wystarczy wpisać w google "max680 datasheet" i "max 4052 datasheet" i wybrać pierwszy link od góry.

Z góry dziękuję za pomoc ^^.
    cyann
    Level 20  
    DoktorVanHelsing wrote:
    1. Czy to coś na schemacie poniżej ma prawo działać?

DoktorVanHelsing wrote:
    4. Gdzie popełniłem błędy i co należało by poprawić?

Zrób normalny schemat ideowy, bo tego nawet sprawdzać nie idzie.

DoktorVanHelsing wrote:
    2. Wg. dokumentacji technicznej V+ powinno być +5V, a V- -5V i pytanie jest czy coś się stanie jak dam 6, czy lepiej wrzucić układ zmieniający napięcie z 6V do 5V?

Zajrzyj jeszcze raz do noty katalogowej, to będziesz miał odpowiedź.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    A dlaczego nie na samych przełącznikach ?
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    cyann wrote:
    Zrób normalny schemat ideowy, bo tego nawet sprawdzać nie idzie.

Okey, w sumie spodziewałem się, że będzie to mało czytelne.

cyann wrote:

To jest 100% odpowiedź, której spodziewałem się na elektrodzie w dziale dla początkujących, dziękuję. A teraz poinformuję Cię, że myślę nad tym od wczoraj (z czytaniem kilkakrotnie "noty katalogowej") i jakby to było dla mnie jasne to bym nie pytał :).

Zbigniew 400 wrote:
    A dlaczego nie na samych przełącznikach?

Kombinowałem z przełącznikami, ale w przypadku 4 źródeł musiałbym mieć 4 przełączniki :/, a dążę do tego, żeby było ich jak najmniej (najlepiej 1, ale najpierw chcę rozwiązać moje wątpliwości dotyczące działania tego co wymyśliłem)

Nowy schemat:
    cyann
    Level 20  
    DoktorVanHelsing wrote:

To jest 100% odpowiedź, której spodziewałem się na elektrodzie w dziale dla początkujących, dziękuję. A teraz poinformuję Cię, że myślę nad tym od wczoraj (z czytaniem kilkakrotnie "noty katalogowej") i jakby to było dla mnie jasne to bym nie pytał .

Zamieszczam niżej wycinek noty katalogowej:

ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS:
    Voltages Referenced to GND
    V+ ........................................................................-0.3V to +17V
    V-..........................................................................+0.3V to -17V
    V+ to V-................................................................-0.3V to +17V

DoktorVanHelsing wrote:
    A dlaczego nie na samych przełącznikach?

Kombinowałem z przełącznikami, ale w przypadku 4 źródeł musiałbym mieć 4 przełączniki :/, a dążę do tego, żeby było ich jak najmniej (najlepiej 1, ale najpierw chcę rozwiązać moje wątpliwości dotyczące działania tego co wymyśliłem)

Poszukaj przełącznika 4PDT.
    Freddy
    Level 43  
    DoktorVanHelsing wrote:
    dążę do tego, żeby było ich jak najmniej
    To dodaj licznik binarny, podłączony do szyn adresowych i wystarczy jeden przełącznik.
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    cyann wrote:

Zamieszczam niżej wycinek noty katalogowej:

ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS:
    Voltages Referenced to GND
    V+ ........................................................................-0.3V to +17V
    V-..........................................................................+0.3V to -17V
    V+ to V-................................................................-0.3V to +17V

Tak, ale poniżej tego co wysłałeś jest
    "ELECTRICAL CHARACTERISTICS—Dual Supplies
    (V+ = +4.5V to +5.5V, V- = -4.5V to -5.5V, TA = TMIN to TMAX, unless otherwise noted. Typical values are at TA = +25°C.)"
    Gdzie przedział jest podany między +/-4.5V, a +/-5.5V i to mnie myliło. Bo ja widziałem fragment, który wysłałeś i zdaje sobie sprawę, że według niego mogę podłączyć 6V i będzie działać, ale wolałem się zapytać. Tak czy siak dziękuję, za rozwianie wątpliwości.

cyann wrote:

Też nad tym myślałem, ale wszystkie przełączniki typu 4PDT są albo ON-ON albo ON-OFF-ON co ani w jednym, ani w drugim wypadku nic mi nie daje, bo dzięki takiemu przełącznikowi mogę obsłużyć tylko 2 wejścia jack, a ja potrzebuję obsługiwać 4. I wiem, że zastosowanie dwóch przełączników 4PDT z 3 stanami (ON-OFF-ON) rozwiązało by problem, ale jak napisał Freddy mogę użyć licznika binarnego, albo użyć przełącznika suwakowego 3-pozycyjnego jak np. SL13-213C i wtedy miałbym jeden przełącznik.
    Adam-T
    Level 40  
    Na wejścia adresowe ADDA ADDB musisz podać logiczne 0 lub 1. Ty chcesz podać jako logiczną 1 +3V z baterii. Tak być nie może, musisz podać +6V. Jak nie ma 1 na w/w wejściach to u Ciebie "wiszą" w powietrzu. Musisz załączać tam GND.
  • Helpful post
    cyann
    Level 20  
    DoktorVanHelsing wrote:
    Tak, ale poniżej tego co wysłałeś jest
    "ELECTRICAL CHARACTERISTICS—Dual Supplies
    (V+ = +4.5V to +5.5V, V- = -4.5V to -5.5V, TA = TMIN to TMAX, unless otherwise noted. Typical values are at TA = +25°C.)"
    Gdzie przedział jest podany między +/-4.5V, a +/-5.5V i to mnie myliło. Bo ja widziałem fragment, który wysłałeś i zdaje sobie sprawę, że według niego mogę podłączyć 6V i będzie działać, ale wolałem się zapytać. Tak czy siak dziękuję, za rozwianie wątpliwości.

No to w takim razie jako dodatkowe wyjaśnienie powiem, że fragment przytoczony przez ciebie określa warunki, w jakich były dokonywane pomiary do tabeli poniżej ;)

DoktorVanHelsing wrote:

Też nad tym myślałem, ale wszystkie przełączniki typu 4PDT są albo ON-ON albo ON-OFF-ON co ani w jednym, ani w drugim wypadku nic mi nie daje, bo dzięki takiemu przełącznikowi mogę obsłużyć tylko 2 wejścia jack, a ja potrzebuję obsługiwać 4. I wiem, że zastosowanie dwóch przełączników 4PDT z 3 stanami (ON-OFF-ON) rozwiązało by problem, ale jak napisał Freddy mogę użyć licznika binarnego, albo użyć przełącznika suwakowego 3-pozycyjnego jak np. SL13-213C i wtedy miałbym jeden przełącznik.

A może np. obrotowy 4 pozycyjny?
    Freddy
    Level 43  
    cyann wrote:
    A może np. obrotowy 4 pozycyjny?
    Tu musi być binarny.
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    Adam-T wrote:
    Na wejścia adresowe ADDA ADDB musisz podać logiczne 0 lub 1. Ty chcesz podać jako logiczną 1 +3V z baterii. Tak być nie może, musisz podać +6V. Jak nie ma 1 na w/w wejściach to u Ciebie "wiszą" w powietrzu. Musisz załączać tam GND.

Czyli jeśli dobrze rozumiem to do ADDA i ADDB muszę poprowadzić linię +6V i GND, zamiast samej linii +3V. Zgadza się?

Dziękuję Cyann za rozwianie moich wątpliwości ^^. Teraz na przyszłość będę wiedzieć, gdzie sprawdzać takie coś w dokumentacji.

Freddy wrote:
    Tu musi być binarny.

Freddy a mógłbyś mi przybliżyć i wytłumaczyć jak zastosować taki licznik binarny, bo przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem jak miałby zostać on zastosowany w tym przypadku :?:
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    Coś w tym stylu, lecz zamiast LED, podpiąć się pod szyny adresowe.

Będziesz miał kolejno wejścia 1, 2, 3, 4, 1, 2, .... i tak w kółko.

Schemat oczywiście został uproszczony :), jako poznawczy - trzeba dodać kondensatorki i rezytorki.
    Adam-T
    Level 40  
    DoktorVanHelsing wrote:
    Czyli jeśli dobrze rozumiem to do ADDA i ADDB muszę poprowadzić linię +6V i GND, zamiast samej linii +3V. Zgadza się?

Tak, zamiast włączników mają być przełączniki, lub tak jak kol Freddy proponuje.
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    Freddy wrote:
    Coś w tym stylu, lecz zamiast LED, podpiąć się pod szyny adresowe.

Będziesz miał kolejno wejścia 1, 2, 3, 4, 1, 2, .... i tak w kółko.

Schemat oczywiście został uproszczony :), jako poznawczy - trzeba dodać kondensatorki i rezytorki.

Tylko, ze w tym przykładzie są 4 bity, a mi są potrzebne jedynie 2 bity. Przy 4 bitach mam 16 stanów (0000, 1000, 0100, 1100, 0010, 1010, 0110, 1110, 0001, 1001, 0101, 1101, 0011, 1011, 0111, 1111), zaś przy 2 bitach są tylko 4 stany (00, 10, 01, 11) co idealnie pasuje do moich potrzeb, bo do ADDA podłączę QA, zaś do ADDB podłączę QB. Problemem jednak jest taki, że udało mi się znaleźć w internecie jedynie 2 rodzaje liczników 2 bitowych, a dokładniej CD4045BE i CD4045BEE4 (ich dokumentacja techniczna: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cd4045b.pdf ), które mają dziwnie opisane "nóżki". VDD to Vcc, Vss to GND i tyle jestem pewien, a reszta to tylko moje domysły: Sp i Sn to odpowiednio A i B, Φ1 i !Φ0 to odpowiednio QA i QB, zaś y i y+d to R1 i R2. Pytanie jest czy dobrze myślę :D? Ewentualnie zawsze można zbudować licznik 2 bitowy z dwóch przerzutników (albo pomęczyć się z 4 bitowym).
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 40  
    DoktorVanHelsing wrote:
    Tylko, ze w tym przykładzie są 4 bity, a mi są potrzebne jedynie 2 bity. Przy 4 bitach mam 16 stanów (0000, 1000, 0100, 1100, 0010, 1010, 0110, 1110, 0001, 1001, 0101, 1101, 0011, 1011, 0111, 1111), zaś przy 2 bitach są tylko 4 stany (00, 10, 01, 11)

Akurat bity opisałeś odwrotnie, najmłodszy bit jest ostatni czyli 0000, 0001, 0010, 0011, 0100, 0101, 0110, 0111, 1000, 1001, 1010, 1011, 1100, 1101, 1110, 1111, 0000.......

DoktorVanHelsing wrote:
    bo do ADDA podłączę QA, zaś do ADDB podłączę QB.

No właśnie podłącz tylko QA i QB z cztero-bitowego i też spełni swoją rolę. Zwróć uwagę, że dwa najmłodsze bity powtarzają się (00, 01, 10, 11) a to, że na QC i QD się będzie zmieniać, Tobie to nie będzie przeszkadzać.
    DoktorVanHelsing wrote:
    (albo pomęczyć się z 4 bitowym).

A gdzie tu widzisz tą męczarnie?
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    Adam-T wrote:
    No właśnie podłącz tylko QA i QB z cztero-bitowego i też spełni swoją rolę. Zwróć uwagę, że dwa najmłodsze bity powtarzają się (00, 01, 10, 11) a to, że na QC i QD się będzie zmieniać, Tobie to nie będzie przeszkadzać.

Dzięki ^^, nie wpadłem na to.

Dziękuję wszystkim za pomoc, jak tylko będę mieć chwilę czasu w święta to zrobię kompletny schemat, rezystorami, kondensatorami, itd i podrzucę tutaj do sprawdzenia ^^.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    W dowolnym wzmacniaczu 1 przełącznik obsługuje 4 wejśćia.
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Pomyśl o wyrzuceniu tej pompy ładunkowej i daj 4 baterie połączone szeregowo lub baterie 12V (MN21, MN23) - podejrzewam ze układ będzie bardziej energooszczędny...
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    deus.ex.machina wrote:
    Pomyśl o wyrzuceniu tej pompy ładunkowej i daj 4 baterie połączone szeregowo lub baterie 12V (MN21, MN23) - podejrzewam ze układ będzie bardziej energooszczędny...

Danie 2 baterii szeregowo to było pierwsze nad czym myślałem, ale ja muszę uzyskać nie tylko +6V, a jeszcze -6V (tak przy okazji 2 baterie szeregowo, bo licznik działa w zakresie -0.5V do 7V). No chyba, że wiesz jak połączyć linie z 2 bateriami szeregowo, żeby uzyskać linię +6V i -6V i jesteś wstanie przedstawić schemat takie połączenia to wtedy rozważę tą opcję raz jeszcze :P.
    deus.ex.machina
    Level 32  
    4 baterie szeregowo dadzą ci ±6V - do do licznika - nie rozumiem tego ograniczenia napiec o których wspominasz - mógłbyś rozwinąć?. Ja zrobiłbym licznik na CD4013.

A tak swoja droga to pomyślałbym o tańszej wersji układu w oparciu o CD4066 i CD4022.
    Freddy
    Level 43  
    deus.ex.machina wrote:
    4 baterie szeregowo dadzą ci ±6V
    W jaki sposób? o jakich bateriach mówisz? Napisz to wyraźnie, bo tu nie ma jasnowidzów.
    MAX4052 wymaga zasialnia symetrycznego.
    CD4066 do pracy z sygnałami audio, również wymaga zasilania symetrycznego.
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    deus.ex.machina wrote:

To nadal nie rozwiązuje mojego problemu, bo ja wiem, że w jakiś sposób z połączenia szeregowego baterii mogę uzyskać ±6V, ale jak? Oczywiście, szukałem w internecie i to co znalazłem nie wyjaśnia mi sprawy, więc byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi tego :P.

deus.ex.machina wrote:
    nie rozumiem tego ograniczenia napiec o których wspominasz - mógłbyś rozwinąć?.

Po prostu licznik, który znalazłem działa w zakresie -0.5V do 7V, ale zaproponowany przez ciebie CD4022 jest tańszy i działa w zakresie -0.5V do 20V, więc będzie lepszy. Dziękuję ^^

deus.ex.machina wrote:
    A tak swoja droga to pomyślałbym o tańszej wersji układu w oparciu o CD4066 i CD4022.

Tak jak wspomniałem wyżej użyję CD4022. Zaś CD4066 nie rozumiem sposobu działania, ale znalazłem dzięki temu CD4052, który jest tani i z dokumentacji wynika, ze działa tak samo jak MAX4052 :D.
    deus.ex.machina
    Level 32  
    DoktorVanHelsing wrote:
    deus.ex.machina wrote:

To nadal nie rozwiązuje mojego problemu, bo ja wiem, że w jakiś sposób z połączenia szeregowego baterii mogę uzyskać ±6V, ale jak? Oczywiście, szukałem w internecie i to co znalazłem nie wyjaśnia mi sprawy, więc byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi tego :P.

Bardzo prostu - połącz 4 ogniwa szeregowo, "-" pierwszego ogniwa to będzie -6V, potem przychodzi drugie ogniwo "+" tego drugiego ogniwa i "-" trzeciego ogniwa to twoje 0, potem przychodzi 4 ogniwo którego "+" to będzie twoje +6V

DoktorVanHelsing wrote:

deus.ex.machina wrote:
    nie rozumiem tego ograniczenia napiec o których wspominasz - mógłbyś rozwinąć?.

Po prostu licznik, który znalazłem działa w zakresie -0.5V do 7V, ale zaproponowany przez ciebie CD4022 jest tańszy i działa w zakresie -0.5V do 20V, więc będzie lepszy. Dziękuję ^^

Zauważ ze 4022 to licznik i dekoder "1 z 8" czyli na wyjściu pojawia się sygnał wyboru jednego z 8 przełączników, po połączeniu równoległym wyjść 0 z 4, 1 z 5 itd będziesz mógł wybierać 4 źródła w pętli (CD4029 umożliwiałby wybór góra/dół ale wymaga oddzielnego wejścia zegara - które można byłoby zrobić - jakiś generator 0.5Hz).
    Do sterowania 4052 możesz sobie złożyć licznik 2 bitowy na CD4013 lub musisz użyć np CD4018.

DoktorVanHelsing wrote:

deus.ex.machina wrote:

Tak jak wspomniałem wyżej użyję CD4022. Zaś CD4066 nie rozumiem sposobu działania, ale znalazłem dzięki temu CD4052, który jest tani i z dokumentacji wynika, ze działa tak samo jak MAX4052 :D.

CD4066 to po prostu przełącznik - wiec musiałbyś użyć 2 na 4 wejścia lub lepiej 8 jeśli zależy ci na wysokiej izolacji (przesłuchy miedzy kanałami i miedzy wejściami, do tego dodając inwerter CD4049 mógłbyś zrobić bardzo dobry klucz w konfiguracji "T" który daje bardzo wysoka izolacje - szczególnie ważne dla kilkudziesięciu - kilkuset kHz i wyżej no i rzecz jasna audiofilów).
    MAX4052 to bardziej analogowa wersja CD4052 - ma poprawione parametry istotne z punktu widzenia sygnałów analogowych przy zachowaniu kompatybilności z 4052. Uważam że CD4052 w zupełności wystarcza w wypadku audio - te drobne różnice które posiada MAX4052 mogą być istotne w wypadku zastosowań pomiarowych
    Freddy
    Level 43  
    deus.ex.machina wrote:
    Bardzo prostu - połącz 4 ogniwa szeregowo, "-" pierwszego ogniwa to będzie -6V, potem przychodzi drugie ogniwo "+" tego drugiego ogniwa i "-" trzeciego ogniwa to twoje 0, potem przychodzi 4 ogniwo którego "+" to będzie twoje +6V
    To jest dopiero połowa zasilania. Układ 4052 wymaga napięcia symetrycznego do zasilania, nie siej zamętu !
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    deus.ex.machina wrote:

W ten sposób?
    Bo wydaje się to być zbyt proste.

deus.ex.machina wrote:
    Zauważ ze 4022 to licznik i dekoder "1 z 8" czyli na wyjściu pojawia się sygnał wyboru jednego z 8 przełączników, po połączeniu równoległym wyjść 0 z 4, 1 z 5 itd będziesz mógł wybierać 4 źródła w pętli (CD4029 umożliwiałby wybór góra/dół ale wymaga oddzielnego wejścia zegara - które można byłoby zrobić - jakiś generator 0.5Hz).
    Do sterowania 4052 możesz sobie złożyć licznik 2 bitowy na CD4013 lub musisz użyć np CD4018.

A nie wystarczy, że podłączę się do linii 0 i 1? Przecież dwa ostatnie bity zawsze będą się zmieniać w kolejności 00, 01, 10, 11, 00, itd.

DoktorVanHelsing wrote:

deus.ex.machina napisał:
    To jest dopiero połowa zasilania. Układ 4052 wymaga napięcia symetrycznego do zasilania, nie siej zamętu !

Dobra z tego co widzę jest różnica zdań, więc po prostu chyba zostanę przy użyciu MAX680, tylko pytanie teraz jest czy istnieje do niego jakiś tańszy i łatwiej dostępny w Polsce zamiennik?
    Freddy
    Level 43  
    Różnica zdań jest, dlatego, że deus.ex.machina nigdzie nie napisał, że chodzi mu o akumulatory Li-Io, a cały czas pisze baterie, a bateria ma np. 1,5V :).
    Spokojnie używaj MAX680.
    DoktorVanHelsing wrote:
    jakiś tańszy i łatwiej dostępny w Polsce zamiennik?
    Co znaczy tańszy, to 4 zł jest drogo? Jest w TME za tyle. MAX4052 też tam jest w podobnej cenie.

Zastanawia mnie jednak sprawa, dlaczego wybrałeś takie rozwiązanie, a nie specjalistyczne audio switch, jak np. MAX4910?
    DoktorVanHelsing
    Level 9  
    Freddy wrote:
    Co znaczy tańszy, to 4 zł jest drogo? Jest w TME za tyle. MAX4052 też tam jest w podobnej cenie.

4 zł to rzeczywiście nie drogo, jednak on nie kosztuje 4 zł, a 4 euro :D. Więc między 4zł, a 4euro jest już znaczna różnica.

Freddy wrote:
    Zastanawia mnie jednak sprawa, dlaczego wybrałeś takie rozwiązanie, a nie specjalistyczne audio switch, jak np. MAX4910?

Dlatego, że celuję coś ze złączami DIP, gdyż będę to wlutowywał ręcznie :P (a raczej wkładał do wcześniej wlutowanych już podstawek).
    Freddy
    Level 43  
    DoktorVanHelsing wrote:
    jednak on nie kosztuje 4 zł, a 4 euro
    Fakt, przepraszam.
    DoktorVanHelsing wrote:
    gdyż będę to wlutowywał ręcznie
    Żaden problem polutować TQFN ręcznie :).
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Freddy wrote:
    deus.ex.machina wrote:

Niech sobie kolega podzieli 12V na pół i stworzy wirtualna masę...

Dodano po 3 [minuty]:

DoktorVanHelsing wrote:

Bo wydaje się to być zbyt proste.

Bo i jest proste - właśnie w taki sposób.

DoktorVanHelsing wrote:
    A nie wystarczy, że podłączę się do linii 0 i 1? Przecież dwa ostatnie bity zawsze będą się zmieniać w kolejności 00, 01, 10, 11, 00, itd.

Nie bo masz tam 8 wyjść i w danej chwili aktywne jest jedno z nich - to wybór 1 z 8 możliwych - 4052 wymaga dwóch bitów.

DoktorVanHelsing wrote:

Dobra z tego co widzę jest różnica zdań, więc po prostu chyba zostanę przy użyciu MAX680, tylko pytanie teraz jest czy istnieje do niego jakiś tańszy i łatwiej dostępny w Polsce zamiennik?

Nie ma żadnej różnicy - połącz 4 szeregowo - taniej i lepiej nie będzie - w przetwornicy dojdą ci jeszcze zakłócenia na liniach zasilających od kluczowania pompy ładunkowej.

Elektronika jest sztuka rzeczy prostych.

Dodano po 5 [minuty]:

Freddy wrote:
    Różnica zdań jest, dlatego, że deus.ex.machina nigdzie nie napisał, że chodzi mu o akumulatory Li-Io, a cały czas pisze baterie, a bateria ma np. 1,5V :).

Ogniwa litowe maja 3V i jak rozumiem od początku mowa była o CR2032 czy podobnych...
    Freddy
    Level 43  
    deus.ex.machina wrote:
    Ogniwa litowe maja 3V i jak rozumiem od początku mowa była o CR2032 czy podobnych...
    No właśnie nikt tego nie napisał :).
    Dlaczego masz awersje do MAX680?