Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne.

23 Dec 2016 16:30 5103 24
  • Level 12  
    Witam.
    Chciałbym zrobić zgrzewarkę ze spawarki 6kW. Napięcie wyjsciowe to 48 V zeby obniżyć do 3 V musze podzielić aktualne uzwojenie wtórne na 16 częsci. Czy jak podziele je na 16 równych częsci i nawinę to czy nie bedzie spięcia na końcach wynikająca z różnicy długości od środka rdzenia? Drut wewnątrz rdzenia bedzie krótszy a na zewnątrz dłuższy. Może macie pomysł jak to nawinąć by było nie było spięcia. Oczywiście to uzwojenie które będzie wykorzystam z aktualnego, czyli płaskownik zabezpieczony lakierem.
  • Level 27  
    Jakiego spięcia!?!?!?
    Po prostu w tych kawałkach popłyną różne prądy (liczba zwojów ta sama - różne długości przewodników połączonych równolegle)

Ten manewr się nie uda, ponieważ zabraknie kawał przewodnika na wykonanie wyprowadzeń.
  • Level 12  
    Dzięki za informację. Ale czy nie mogę wykorzystać tego przewodu lakierowanego ktory mam już? Chodzi mi o napięcie czy jeden zwój blisko rdzenia środkowego będzie miał takie samo napięcie jak jeden zwój daleko od środka rdzenia? Rurka Cu miękka taka do przewodów hamulcowych to jest małego przekroju, po za tym trzeba by było taśmą termokurczliwą przeciągnąć.
  • Level 43  
    bossq1 wrote:
    Chodzi mi o napięcie czy jeden zwój blisko rdzenia środkowego będzie miał takie samo napięcie jak jeden zwój daleko od środka rdzenia?

A skąd taki głupawy pomysł, masz odwinąć to co masz , pociąć na równe długości i nawinąć od nowa wiązką kilku drutów.
  • Level 12  
    Bo przekroje bedą dobrze dobrane do mocy trafa. Po za tym są już lakierowane. I je mam.
  • Level 27  
    Wiązkę z przewodów o przekroju circa 25mm² - życzę szczęścia.
  • Level 12  
    Obecnie mam 9 przewodów po 3 zwoje. Każdy z przewodów ma 12mm^2. Co razem wychodzi około 108mm^2. Niestety przewody są aluminiowe dobrze zabezpieczone. Nawijać to co mam czy dokupić około 1.5 metra miedzi i ładnie pozaginać?
  • Level 27  
    Do zgrzewarki (zależy ile masz miejsca) najlepiej wykonać uzwojenie z profili (nieważne czy AL czy Cu, byle przekrój właściwie dobrany) I jak najmniej połączeń. Transformator zgrzewarki pracuje w stanie zwarcia!
    W takim przypadku ważna jest ciągłość przewodów i klasa połączeń. Inaczej grzało się będzie nie to co trzeba.
    Moim zdaniem - najlepsza byłaby blacha miedziana glejowana, grubości tak z1,5-2,0 mm szerokości uzwojenia do której przygrzewamy płaskowniki 6x30 Cu stanowiące wyprowadzenia uzwojenia roboczego. jako izolację najłatwiej zastosować samoprzylepny kapton o szerokości 2-3 mm większej od taśmy miedzianej uzwojenia. Jeżeli zlokalizowane jest obok uzwojenia pierwotnego to można pokusić się o wykonanie go w wersji wentylowanej. (uzwojenie z Cu ma jedynie 60% przekroju tego z AL) stosując podczas nawijania narożniki 1,5 mm pomiędzy warstwami.
  • Level 21  
    Tak jak napisał kol. wykonałem podobną zgrzewarkę, na wtórnym miała zwoje z blachy Cu 50x5mm, ale to już z 20lat temu więc szczegóły mi się zatarły, przy próbie podłączona na wyjściu linka 50mm2 w sekundę prawie popłynęła, prąd miał z 8kA, 220V wytrzymało, mimo, że prąd w tej chwili miał z 80A, strach się bać, tyle, że wtedy jeszcze nie miałem zaplombowanej głównej skrzynki, dzisiaj bym tego nie powtórzył. Miała służyć do prac blacharza samochodowego amatora, zgrzewanie progów i innych miejsc trudno dostępnych, więc odpadała taka mniejsza ręczna ze względu na gabaryty. Prawdziwy problem to przeniesienie prądu, wszystko łączyć spawami, zgrzewami, jak najmniej połączeń śrubowych. Nie wyszedł ten pierwszy egzemplarz, utrzymanie w ręku, nazwijmy ten element kleszczami do których przymocowano po 4 ponad metrowe elastyczne przewody 50mm2 co istotnie ograniczyło prąd ale to praca dla siłacza, lepiej jednak nieraz użyć do łączenia palniczek a-t.
  • Level 12  
    Ta spawarka ma regulację prądu na rdzeniu. Dodatkowo na pierwotnym będzie układ regulacji napięcia, czasu działania trafa oraz może miękkiego startu regulowanego na procesorze. Myśle ze nie będzie tam prądu 8kA. Trafo ma wydajność około 7kW. To przy 2V będzie około 3kA, do tego regulacja.
  • Level 12  
    Spawarka jest na 230V i 400V przekroju nie znam. Ostatecznie nawinę jedną linkę zwykłego przewodu CU 35mm^2 zabezpieczoną izolacją. Przewód będzie bezpośrednio podłączony do elektrod.
  • Level 43  
    bossq1 wrote:
    Ostatecznie nawinę jedną linkę zwykłego przewodu CU 35mm^2 zabezpieczoną izolacją

Przynajmniej to przelicz. Bo już wiem że będzie tak 10x za cienki.
  • Level 26  
    Podaj przekrój rdzenia. moc zgrzewarki można przeliczyć z nonogramu mnożąc wynik w miare potrzeby (nonogram służy do obliczania mocy transformatorów).Lgy na uzwojenie wtórene to zły pomysł. Jego żywot bedzie zdecydowanie ograniczony. Najlepiej wykonać uzwojenoe z blacy miedzianej lub wykonaj pakiet z drutów miedzianych w dobrej izolacji ( bawełna ,szkło, emalia) i połącz szyną z takiego samego materiału jak uzwojenie.
  • Level 12  
    Trafo ma wymiary 13,5 cm szerokość na 16,5 cm wysokość oraz 9cm grubość.
    W środku mamy przestrzeń 9 cm szerokości na 13 wysokości wewnątrz nawijamy uzwojenie na 4,5 cm wysokość 3,2 szerokość i 9 cm grubość. A po miedzy zwojami jest jeszcze regulacja 0.5cm. Tylko tak sobie myślałem że i tak grubszy przewód jako wyprowadzenie to nie ma sensu, bo będzie za ciężki. A łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo.
  • Level 21  
    Dla pewności zapytam, zdajesz sobie sprawę, że napięcie zwarcia spawarki nijak się ma do koniecznego dla zgrzewarki i znasz to aktualne ze spawarki którą chcesz adaptować.
    W najgorszym przypadku jeżeli powielisz konstrukcję zmieniając wyłącznie uzwojenie wtórne to z tych oczekiwanych 3V, może ci zostać 1/3, z czego jeszcze trochę na spadki na kablach, złączach, docisku i otrzymasz w efekcie możliwość zgrzewania blach o grubościach papierowych.
  • Level 12  
    I dlatego dobrze jest zrobić kilka prób i może dowinąć jeden zwój, to czy 3V na jałowo czy 5 V to pikuś. Regulacja zrobiona po stronie pierwotnej. Natomiast jak wspominałem amperaż będzie regulowany na trafie. Dziś nie mam przy sobie przewodu odpowiedniego ani nie jestem na działce. Im grubsze przewody tym mniejszy spadek napięcia. Przewód mam 16mm^2 może znajdę takie 4 są miękkie i sie ułożą. Ewentualnie zerwę izolację polakieruje nawinę. Na jeden zwój przypada około 1,3 V.
  • Level 27  
    Przecież regulując po stronie pierwotnej (układem tyrystorowym) jednocześnie zmniejszasz prąd i napięcie...
    To po jakiego diabła jeszcze bocznik magnetyczny? (albo na odwrót)
  • Level 12  
    Bocznik już jest wiedz on zostaje ale nim chyba regulujemy tylko prądem a nie napięciem. Natomiast regulacja na pierwotnym działa na napięcie i prąd. Zrobię na dniach załącze zdjęcia i pomiary.
  • Level 12  
    Zrobiłem jak mowiłem. Linkę 70mm^2 w odpowiedniej otulinie nawinąłem 5 zwoi. Co powinno dać ponad 6 V. Nie robiłem pomiarów bo nie zalutowałem końcówki a przed tym nie podłącze trafa pod przełącznik. Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne. Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne. Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne.
    Wiecej dało by się nawinąć ale nie 70, miejsca trochę zostało.
  • Level 12  
    Wszstko już zrobiłem trafo podłączone. Wyszło ponad 5V a jak rozkręcam rdzeń to jest 0.5 V. Kolejne testy za 2 dni.
  • Level 12  
    Pierwsze zgrzewy już wykonane. Działa wyśmienicie. Mocy nie brakuje. Przy najniższych ustawieniach wkręt do drewna topi sie w 3 s. Na wyższych mocach podkładka topi sie w mgnieniu oka. Układ sterowniczy będzie na mikro kontrolerze, regulacja mocy oraz czasu miękkiego startu i zgrzania. Przewody dają radę. Spadków napięć nie ma.
  • Level 10  
    Witam wszystkich
    Podepnę się pod temat. Robię zgrzewarkę z transformatora od migomatu. Nawinąłem przewód podwójne w sumie daje to przekrój około 45-50 mm kwadratowych weszło 4 zwoje, na wyjściu jest 2,7V.Dlaczego tak, takie przewody miałem a przekrój powinien wystarczyć do zgrzewania ogniw.
    Przewody zostały polutowane aby nie było ubytków prądu na połączeniach. Elektrody zrobiłem z podszlifowanych końcówek prądowych od migomatu. Są wkręcane do elementu z uchwytu spawalniczego MB25, który wlutowałem w przewód. Może nie jest to idealne rozwiązanie ale akurat takie rzeczy miałem w domu. Chcę zgrzewać zarówno blaszki niklowe jak i niklowane. Do tego potrzebny jest odpowiedni sterownik. Wstępnie wybór padł na: https://allegro.pl/oferta/sterownik-zgrzewarki-regulacja-mocy-pre-impuls-9247608972
    Moja prośba do szanownych forumowiczów czy miał ktoś doświadczenia z tym sterownikiem. Czy może jakieś inne propozycje. Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.
    Poniżej kilka fotek z budowy.