Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne.

bossq1 23 Dec 2016 16:30 6336 24
 • #1
  bossq1
  Level 12  
  Witam.
  Chciałbym zrobić zgrzewarkę ze spawarki 6kW. Napięcie wyjsciowe to 48 V zeby obniżyć do 3 V musze podzielić aktualne uzwojenie wtórne na 16 częsci. Czy jak podziele je na 16 równych częsci i nawinę to czy nie bedzie spięcia na końcach wynikająca z różnicy długości od środka rdzenia? Drut wewnątrz rdzenia bedzie krótszy a na zewnątrz dłuższy. Może macie pomysł jak to nawinąć by było nie było spięcia. Oczywiście to uzwojenie które będzie wykorzystam z aktualnego, czyli płaskownik zabezpieczony lakierem.
 • #2
  SQ5AZP
  Level 28  
  Jakiego spięcia!?!?!?
  Po prostu w tych kawałkach popłyną różne prądy (liczba zwojów ta sama - różne długości przewodników połączonych równolegle)

  Ten manewr się nie uda, ponieważ zabraknie kawał przewodnika na wykonanie wyprowadzeń.
 • #4
  bossq1
  Level 12  
  Dzięki za informację. Ale czy nie mogę wykorzystać tego przewodu lakierowanego ktory mam już? Chodzi mi o napięcie czy jeden zwój blisko rdzenia środkowego będzie miał takie samo napięcie jak jeden zwój daleko od środka rdzenia? Rurka Cu miękka taka do przewodów hamulcowych to jest małego przekroju, po za tym trzeba by było taśmą termokurczliwą przeciągnąć.
 • #5
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  bossq1 wrote:
  Chodzi mi o napięcie czy jeden zwój blisko rdzenia środkowego będzie miał takie samo napięcie jak jeden zwój daleko od środka rdzenia?


  A skąd taki głupawy pomysł, masz odwinąć to co masz , pociąć na równe długości i nawinąć od nowa wiązką kilku drutów.
 • #6
  bossq1
  Level 12  
  Bo przekroje bedą dobrze dobrane do mocy trafa. Po za tym są już lakierowane. I je mam.
 • #8
  SQ5AZP
  Level 28  
  Wiązkę z przewodów o przekroju circa 25mm² - życzę szczęścia.
 • #9
  bossq1
  Level 12  
  Obecnie mam 9 przewodów po 3 zwoje. Każdy z przewodów ma 12mm^2. Co razem wychodzi około 108mm^2. Niestety przewody są aluminiowe dobrze zabezpieczone. Nawijać to co mam czy dokupić około 1.5 metra miedzi i ładnie pozaginać?
 • #10
  SQ5AZP
  Level 28  
  Do zgrzewarki (zależy ile masz miejsca) najlepiej wykonać uzwojenie z profili (nieważne czy AL czy Cu, byle przekrój właściwie dobrany) I jak najmniej połączeń. Transformator zgrzewarki pracuje w stanie zwarcia!
  W takim przypadku ważna jest ciągłość przewodów i klasa połączeń. Inaczej grzało się będzie nie to co trzeba.
  Moim zdaniem - najlepsza byłaby blacha miedziana glejowana, grubości tak z1,5-2,0 mm szerokości uzwojenia do której przygrzewamy płaskowniki 6x30 Cu stanowiące wyprowadzenia uzwojenia roboczego. jako izolację najłatwiej zastosować samoprzylepny kapton o szerokości 2-3 mm większej od taśmy miedzianej uzwojenia. Jeżeli zlokalizowane jest obok uzwojenia pierwotnego to można pokusić się o wykonanie go w wersji wentylowanej. (uzwojenie z Cu ma jedynie 60% przekroju tego z AL) stosując podczas nawijania narożniki 1,5 mm pomiędzy warstwami.
 • #11
  tob53
  Level 21  
  Tak jak napisał kol. wykonałem podobną zgrzewarkę, na wtórnym miała zwoje z blachy Cu 50x5mm, ale to już z 20lat temu więc szczegóły mi się zatarły, przy próbie podłączona na wyjściu linka 50mm2 w sekundę prawie popłynęła, prąd miał z 8kA, 220V wytrzymało, mimo, że prąd w tej chwili miał z 80A, strach się bać, tyle, że wtedy jeszcze nie miałem zaplombowanej głównej skrzynki, dzisiaj bym tego nie powtórzył. Miała służyć do prac blacharza samochodowego amatora, zgrzewanie progów i innych miejsc trudno dostępnych, więc odpadała taka mniejsza ręczna ze względu na gabaryty. Prawdziwy problem to przeniesienie prądu, wszystko łączyć spawami, zgrzewami, jak najmniej połączeń śrubowych. Nie wyszedł ten pierwszy egzemplarz, utrzymanie w ręku, nazwijmy ten element kleszczami do których przymocowano po 4 ponad metrowe elastyczne przewody 50mm2 co istotnie ograniczyło prąd ale to praca dla siłacza, lepiej jednak nieraz użyć do łączenia palniczek a-t.
 • #12
  bossq1
  Level 12  
  Ta spawarka ma regulację prądu na rdzeniu. Dodatkowo na pierwotnym będzie układ regulacji napięcia, czasu działania trafa oraz może miękkiego startu regulowanego na procesorze. Myśle ze nie będzie tam prądu 8kA. Trafo ma wydajność około 7kW. To przy 2V będzie około 3kA, do tego regulacja.
 • #14
  bossq1
  Level 12  
  Spawarka jest na 230V i 400V przekroju nie znam. Ostatecznie nawinę jedną linkę zwykłego przewodu CU 35mm^2 zabezpieczoną izolacją. Przewód będzie bezpośrednio podłączony do elektrod.
 • #15
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  bossq1 wrote:
  Ostatecznie nawinę jedną linkę zwykłego przewodu CU 35mm^2 zabezpieczoną izolacją


  Przynajmniej to przelicz. Bo już wiem że będzie tak 10x za cienki.
 • #16
  anet870
  Level 26  
  Podaj przekrój rdzenia. moc zgrzewarki można przeliczyć z nonogramu mnożąc wynik w miare potrzeby (nonogram służy do obliczania mocy transformatorów).Lgy na uzwojenie wtórene to zły pomysł. Jego żywot bedzie zdecydowanie ograniczony. Najlepiej wykonać uzwojenoe z blacy miedzianej lub wykonaj pakiet z drutów miedzianych w dobrej izolacji ( bawełna ,szkło, emalia) i połącz szyną z takiego samego materiału jak uzwojenie.
 • #17
  bossq1
  Level 12  
  Trafo ma wymiary 13,5 cm szerokość na 16,5 cm wysokość oraz 9cm grubość.
  W środku mamy przestrzeń 9 cm szerokości na 13 wysokości wewnątrz nawijamy uzwojenie na 4,5 cm wysokość 3,2 szerokość i 9 cm grubość. A po miedzy zwojami jest jeszcze regulacja 0.5cm. Tylko tak sobie myślałem że i tak grubszy przewód jako wyprowadzenie to nie ma sensu, bo będzie za ciężki. A łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo.
 • #18
  tob53
  Level 21  
  Dla pewności zapytam, zdajesz sobie sprawę, że napięcie zwarcia spawarki nijak się ma do koniecznego dla zgrzewarki i znasz to aktualne ze spawarki którą chcesz adaptować.
  W najgorszym przypadku jeżeli powielisz konstrukcję zmieniając wyłącznie uzwojenie wtórne to z tych oczekiwanych 3V, może ci zostać 1/3, z czego jeszcze trochę na spadki na kablach, złączach, docisku i otrzymasz w efekcie możliwość zgrzewania blach o grubościach papierowych.
 • #19
  bossq1
  Level 12  
  I dlatego dobrze jest zrobić kilka prób i może dowinąć jeden zwój, to czy 3V na jałowo czy 5 V to pikuś. Regulacja zrobiona po stronie pierwotnej. Natomiast jak wspominałem amperaż będzie regulowany na trafie. Dziś nie mam przy sobie przewodu odpowiedniego ani nie jestem na działce. Im grubsze przewody tym mniejszy spadek napięcia. Przewód mam 16mm^2 może znajdę takie 4 są miękkie i sie ułożą. Ewentualnie zerwę izolację polakieruje nawinę. Na jeden zwój przypada około 1,3 V.
 • #20
  SQ5AZP
  Level 28  
  Przecież regulując po stronie pierwotnej (układem tyrystorowym) jednocześnie zmniejszasz prąd i napięcie...
  To po jakiego diabła jeszcze bocznik magnetyczny? (albo na odwrót)
 • #21
  bossq1
  Level 12  
  Bocznik już jest wiedz on zostaje ale nim chyba regulujemy tylko prądem a nie napięciem. Natomiast regulacja na pierwotnym działa na napięcie i prąd. Zrobię na dniach załącze zdjęcia i pomiary.
 • #22
  bossq1
  Level 12  
  Zrobiłem jak mowiłem. Linkę 70mm^2 w odpowiedniej otulinie nawinąłem 5 zwoi. Co powinno dać ponad 6 V. Nie robiłem pomiarów bo nie zalutowałem końcówki a przed tym nie podłącze trafa pod przełącznik. Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne. Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne. Zgrzewarka ze spawarki, uzwojenie wtórne.
  Wiecej dało by się nawinąć ale nie 70, miejsca trochę zostało.
 • #23
  bossq1
  Level 12  
  Wszstko już zrobiłem trafo podłączone. Wyszło ponad 5V a jak rozkręcam rdzeń to jest 0.5 V. Kolejne testy za 2 dni.
 • #24
  bossq1
  Level 12  
  Pierwsze zgrzewy już wykonane. Działa wyśmienicie. Mocy nie brakuje. Przy najniższych ustawieniach wkręt do drewna topi sie w 3 s. Na wyższych mocach podkładka topi sie w mgnieniu oka. Układ sterowniczy będzie na mikro kontrolerze, regulacja mocy oraz czasu miękkiego startu i zgrzania. Przewody dają radę. Spadków napięć nie ma.
 • #25
  ramzeus
  Level 11  
  Witam wszystkich
  Podepnę się pod temat. Robię zgrzewarkę z transformatora od migomatu. Nawinąłem przewód podwójne w sumie daje to przekrój około 45-50 mm kwadratowych weszło 4 zwoje, na wyjściu jest 2,7V.Dlaczego tak, takie przewody miałem a przekrój powinien wystarczyć do zgrzewania ogniw.
  Przewody zostały polutowane aby nie było ubytków prądu na połączeniach. Elektrody zrobiłem z podszlifowanych końcówek prądowych od migomatu. Są wkręcane do elementu z uchwytu spawalniczego MB25, który wlutowałem w przewód. Może nie jest to idealne rozwiązanie ale akurat takie rzeczy miałem w domu. Chcę zgrzewać zarówno blaszki niklowe jak i niklowane. Do tego potrzebny jest odpowiedni sterownik. Wstępnie wybór padł na: https://allegro.pl/oferta/sterownik-zgrzewarki-regulacja-mocy-pre-impuls-9247608972
  Moja prośba do szanownych forumowiczów czy miał ktoś doświadczenia z tym sterownikiem. Czy może jakieś inne propozycje. Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.
  Poniżej kilka fotek z budowy.