Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie - Prosta instalacja, wpięcie linii do puszki

anaruku 23 Gru 2016 17:02 618 5
  • #1 23 Gru 2016 17:02
    anaruku
    Poziom 12  

Witam, mam pytanie,
    aktualnie mam puszkę na ścianie, z której puszczony jest kabel w ścianie do gniazdka - które zasila lodówkę.
    Obok lodówki mam blat kuchenny, który jest stanowczo niedoświetlony i wieczorami, nie widać zupełnie nic.

Chciałem nad blatem na suficie zamontować oświetlenie punktowe z włącznikiem.
    Dom jest drewniany więc puszczenie kabla w ścianie odpada, chciałbym jak najkrótszą drogą zrobić oświetlenie, żeby nie oszpecić ścian kablami. Częściowo jest to nieuniknione, a najbliższym źródłem prądu jest w/w puszka.

Na rysunku kolorem zielonym oznaczony jest aktualny stan podłączenia.
    Mam pytanie do Was, odnośnie podłączenia na czerwono - czy jakbym chciał 2 światła punktowe podpiąć wraz z włącznikiem na kablu to wystarczy wpięcie do puszki i już? czy potrzebny jest jakiś specjalny zabieg dodatkowy?

Światło jakie chce podpiąć to coś w stylu: http://www.bricomarche.pl/lampy-wiszace/lampa-sufitowa-simba,id-8434

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Oświetlenie - Prosta instalacja, wpięcie linii do puszki

0 5
  • #2 23 Gru 2016 17:22
    arturmarta3
    Poziom 8  

Wystarczy.A na jakiej wysokości masz to masz to gniazdo ?

Moderowany przez retrofood:

Aby podpowiadać, trzeba samemu umieć. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11. regulaminu forum.

0
  • #3 23 Gru 2016 17:25
    anaruku
    Poziom 12  

arturmarta3 napisał:
    Wystarczy.A na jakiej wysokości masz to masz to gniazdo ?

Jest za zabudową, więc do niego się nie wepnę :)

Dzięki za odpowiedź, wjadę w puszkę :)

0
  • #4 23 Gru 2016 17:26
    niewolno2
    Poziom 39  

Musisz sprawdzić czy oprawa wymaga przewodu ochronnego. Druga sprawa to taka że nie powinno mieszać się obwodów oświetleniowych z gniazdami.

0
  • #5 23 Gru 2016 17:29
    D214d3k
    Poziom 39  

Jeśli to stara instalacja to pewno i tak masz obwody mieszane. Można schować większość kabli w rurkach na strychu. Będzie ich znacznie mniej jeśli zrobisz włącznik na sznurku lub bezprzewodowy. Żeby nie przerabiać instalacji można zrobić to na wtyczkę.

0
  • #6 10 Sty 2017 15:53
    anaruku
    Poziom 12  

Puściłem już listwę maskującą, w niej kable - tak dla bezpieczeństwa, bo na pewno nie dla wyglądu.
    Wpiąłem się na początku wtyczką do gniazdka, żeby móc odpinać podczas zabawy w montaż włącznika i innych elementów instalacji.
    Na sam koniec rozebrałem po prostu gniazdo i rezygnując z wpinania się w puszkę, wpiąłem oświetlenie właśnie w w/w gniazdko.

Wszystko działa, świeci i służy zacnie.
    Teraz tylko drewniane kątowniki do zamaskowania plastikowej listwy i z głowy.
    Dom stary, instalacja też nie za nowa.

Włącznik schowany pod szafką wisząca więc go zupełnie nie widać, okablowanie puszczone za szafkami we wspomnianych listwach - wygląda ok.
    Dzięki za pomoc i zaangażowanie.

0