Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie sterowników w programie QuickII.

magister99 23 Gru 2016 18:42 276 3
  • #1 23 Gru 2016 18:42
    magister99
    Poziom 3  

Witam. Opanowałem już sterowanie stycznikowe i teraz przyszedł czas na sterowniki. Sterowniki programuję w programie QuickII.
    Chciałem przerobić taki projekt ze sterowania stycznikowego na sterowanie przez sterownik PLC.

Jest to schemat wózka.
    PP- przycisk bistabilny,prawe obroty silnika.
    PL-przycisk bistabilny,lewe obrowy silnika.
    KP-krańcówka prawa.
    KL-krańcówka lewa.
    Aby wózek ruszył trzeba wcisnąć dwa przciski ( najpierw jeden,pózniej drugi).W zależności od tego który przycisk wciśniemy najpierw to w tą stronę bedzie się kręcił silnik. Przykładowo. Wciskamy najpierw P1 a następnie P2. Silnik kręci się w prawą stronę.Dojeżdża do krańcówki KP i od razu jedzie w drugą stronę.Dojeżdża do krańcówki KL i wraca się. Prościej już nie mogę tego opisać.
    Chciałem ten schemat co jest wyżej zrobić w programie QuckII. Wymyśliłem takie coś :

Problem polega na tym,że jek wcisnę PP i PL to zasilają sie dwie cewki od razu.

Moje pytanie brzmi : jak dodać blokady do tego mojego projektu? Proszę o pomoc.

0 3
  • PLC Fatek
  • #2 25 Gru 2016 16:44
    Flesz
    Poziom 20  

QuickII programuje się w tak zwanym FBD - bardzo łatwe do nauki, niestety mocno ograniczone i praktycznie nie używane w przemyśle.
    Lepiej poszukać czegoś co się programuje w tzw Ladder (drabinka) - z darmowych mogę polecić Unitronics.

Co do twojego schematu - po co stosujesz bramkę and (&) i podpinasz tylko jedno wejście - to tak jakbyś jej w ogóle nie użył.
    Proponuję poczytać trochę o bramkach logicznych.

0
  • PLC Fatek
  • #3 26 Gru 2016 14:44
    magister99
    Poziom 3  

Używam programu QuickII ponieważ egzamin w technikum mechatronicznym bedzie polegał na tym,aby zaprogramować coś w tym programie.
    Mógłbys poprawić mój projekt,aby było tak jak chcę?

0
  • #4 28 Gru 2016 21:04
    magister99
    Poziom 3  

Dziękuję za (nie )otrzymanie pomocy...

Moderowany przez trymer01:

Ależ kolega otrzymał pomoc, tyle że nie potrafi z niej skorzystać z braku wiedzy.
    Proszę przyjąć wreszcie do wiadomości, że my tu tylko wskazujemy gdzie jest wędka. Ryby trzeba już łowić samemu.
    Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

0