Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa RTG - Jak wyjąć ją z kołpaka?

silver211 23 Dec 2016 22:58 2475 6
    silver211
    Level 9  
    Witajcie, mam serdeczną prośbę, abyście podpowiedzieli mi, jak wyciągnąć lampę z tego kołpaka? Pierwszy raz rozbieram taki element, wykręciłem już co się dało i utknąłem. Lampa jest już obluzowana, podejrzewam, że należy ściągnąć tę plastikową osłonę od strony katody i wtedy można ją będzie wyjąć od strony anody, jednak wszelkie moje próby zdjęcia tej osłony zakończyły się niepowodzeniem.
    Po odkręceniu jak widać tych 3 nakrętek mocujących, osłona nadal ani drgnie, na siłę nie jestem w stanie tego zdjąć. Jaki jest na to patent powiedzcie, to tak mocno siedzi czy wyciąga się to w inny sposób?
    Dodam, że jest to kołpak Siemensa z 95 roku, a z lampy mam zamiar stworzyć eksponat.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    fortronik
    Admin of Medical Equipment
    Po pierwsze Kolego zabrałeś się ze złej strony. Zdemontuj przeciwną stronę kołpaka od strony katody. Odepnij przewody żarzenia (lampa wygląda na simensowską ) Po czym wciśnij całą lampę do środka i przekręć w lewo, powinna wyskoczyć z zaczepu. Mocowanie anody jest podobne do żarówek samochodowych bagnetowych. Lampa RTG - Jak wyjąć ją z kołpaka?
    silver211
    Level 9  
    Zgadza się wyszło bez problemu, dziękuję za pomoc.
    Moje kolejne pytania: lampa posiada takie oznaczenie:

Czy okienko nie jest wykonane tutaj z berylu, czy jest ona bezpieczna aby trzymać ją w domu. Osobiście wydaje mi się, że nie, ale wolę się upewnić.

Druga sprawa, chciałbym żeby zaświeciła. W związku z tym jakie napięcie musi być przyłożone? Słyszałem coś o 6V, ale dokładnie nie wiem. Widzę to tak, że dobiorę odpowiedni zasilacz, przylutuję w odpowiednie miejsce i na kablu zrobię włącznik. Oczywiście lampa nie będzie często włączana, ma to być jako bajer.

Jakbym mógł prosić o opisanie oznaczeń, mamy tu kolor czerwony, niebieski i czarny. Co i jak podłączyć w przypadku ogniska małego, a co w przypadku dużego?

Pozdrawiam
  • Helpful post
    fortronik
    Odnośnie pierwszego pytania. okienko jest wykonane z berylu, ale instalowane jest w samym kołpaku. Tu to co widać na zdjęciu jest bańka szklana z widocznymi dwoma ogniskami. Przechowywanie lampy w domu jest bezpieczne lampa sama w sobie nie przechowuje promieniowania, ani bez odpowiedniego spolaryzowania odpowiednim napięciem nie promieniuje. Jedynym mankamentem jest odór jaki emituje (oleju transformatorowego) którym wszystko przesiąka.
    Jeśli chodzi o rozpiskę podłączenia żarzenia to nie pamiętam jaki kolor odpowiada odpowiedniemu wyprowadzeniu. Jest inny sposób na sprawdzenie tego: pomiar omomierzem rezystancji pomiędzy kolejnymi wyprowadzeniami. Mamy jeden punkt wspólny, pomiędzy tym punktem, a wyprowadzeniem małego ogniska powinno być około 20 [Ω]. Pomiędzy wspólnym, a wyprowadzeniem dużego ogniska rezystancja powinna wynosić około 40 do 50 [Ω]. Adekwatnie to tego pomiędzy wyprowadzeniami małe - duże ognisko rezystancja powinna wynosić 60 - 70 [Ω].
    Napięcie zasilania żarzenia to z reguły około 11 [V] i max prąd 5, lub 5,5 [A] nie mam pod ręką data sheet lampy.
    Druga sprawa to jeśli lampa jest z demontażu to w tym przypadku przypuszczam, że ma uszkodzone któreś ognisko (z reguły przepala się małe) bo nie widać po niej aby była zużyta, no chyba że zassała powietrze i przebija na wysokich napięciach.
    silver211
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź. Z tego co się dowiedziałem (jestem technikiem elektroradiologiem) lampa została zdemontowana z powodu przebicia wysokiego napięcia, zakładając, że dotyczy to akurat tego kołpaka bo trochę już przeleżał w ciemni, chociaż coś mi się tu nie zgadza bo podobno miał zostać zdemontowany 2,5 roku temu, a jest z 95 roku. Pracuję krócej niż 2,5 roku a od 2009 roku funkcjonuje aparat Villa/Del Medical Lem Plus na lampie IAE, więc to może nie dotyczyć tej lampy tylko jakiejś innej. Teraz niedawno przepaliło się małe ognisko w IAE ale została zabrana przez serwisanta.
    No ale mniejsza z tym, jedyne uszkodzenie jakie w tej chwili jestem w stanie zaobserwować wygląda następująco, i podejrzewam, że jest ono związane właśnie z przebiciem, chociaż wiedzy serwisowej nie posiadam:

A tak prezentuje się anoda:

Przy okazji upewniam się, elementy z berylu to te pomalowane na czerwono?

Teraz podłączenie, nie bardzo ogarniam ponieważ od strony katody miałem 3 kabelki:
    czarny - masa
    czerwony +
    i niebieski -
    Zgadza się?

W przypadku podłączenia plusa i minusa które ognisko zaświeci? Bo skoro tak było oryginalnie to operowanie ogniskami opiera się właśnie na tych 3 kablach, tak zakładam.

Tutaj ładnie jest pokazane działanie ognisk:
    https://www.youtube.com/watch?v=Ene0GwgXXNc#t=1m50s

Omomierza niestety nie posiadam, muszę do tego dojść metodą prób i błędów. Teraz prośba o polecenie jakiegoś zasilacza, który by się nadawał do tego, bo szczerze mówiąc nie widzę nigdzie takiego o parametrach 11V 5A. Czy może być użyty jakiś słabszy?
    Najbardziej zbliżony jaki widzę w tej chwili na allegro to ten:
    http://allegro.pl/zasilacz-sony-10-5v-4-3a-vaio-vgp-ac10v10-adp-50zh-i6649007971.html

Posiadam stary zasilacz, o takich parametrach:

Jeszcze mam drugi 4-12V 300-500mA
    Czy za ich pomocą można coś popróbować czy to nie ma szans żeby nawet lekko zaświeciło? Albo też żeby nie uszkodzić włókna/włókien.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    fortronik
    silver211 wrote:

Na tym zdjęciu widać dość wyraźne pęknięcie, czyli lampa zassała powietrze dlatego też przebijała.
    silver211 wrote:
    A tak prezentuje się anoda:

Anoda bardzo dobrze wygląda praktycznie niezużyta.
    silver211 wrote:
    Przy okazji upewniam się, elementy z berylu to te pomalowane na czerwono?

Okienko berylowe zaznaczyłem w czerwonym kółku.

silver211 wrote:
    teraz podłączenie, nie bardzo ogarniam ponieważ od strony katody miałem 3 kabelki:
    czarny - masa
    czerwony +
    i niebieski -
    Zgadza się?

Jeśli czarny jest masą (wspólny) to należy podpiąć jeden biegun zasilania, drugi kolejno do czerwonego lub niebieskiego, tak jak wcześniej napisałem nie pamiętam oznaczeń barwnych i nie napiszę które ognisko będzie świecić. Ognisko duże ma szerszą szczelinę .

Jeśli chodzi o zasilacz to może mieć napięcie pomiędzy 9 - 12 [V] jednak prąd który jest potrzebny to w granicach 2 [A] Zasilacz z niższymi parametrami może mieć problem z zaświeceniem ognisk.

Jednak jeśli w lampie znajduje się powietrze to ogniska zostaną przepalone tak jak to się dzieje w zwykłych żarówkach.
    silver211
    Level 9  
    Więc lampka jednak świeci, nie wiem jak to możliwe i jak długo to podziała, ale oba ogniska są sprawne :)