Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Alton 110 ułożenie wygłuszenia

ksawery1999 24 Gru 2016 14:23 552 9
  • #1 24 Gru 2016 14:23
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Miałbym takie pytanie jak powinno leżeć wygłuszenie bo przy regeneracji gdn-ów okazało się że ta "szmatka" nie jest w ogóle przyklejona i lekko zatyka jeden z bas-refleksów i chciałbym zapytać czy to dobrze.

Pozdrawiam i życzę ciepłych spokojnych rodzinnych świąt.

• #2 24 Gru 2016 16:17
    wkj
    Poziom 34  

Powinno być przyklejone na tył i boki, wysokość od dołu do 2/3 wysokości.

• #3 24 Gru 2016 16:56
    ksawery1999
    Poziom 10  

Czyli z tego co rozumiem wygłuszenie nie powinno luźno leżeć? A czy dno pudła ma być także przykryte?
    Czy wygłuszenie mogę przytakerować - czy lepiej dokleić?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

• #4 24 Gru 2016 20:36
    marian133
    Poziom 37  

ksawery1999 napisał:

Nie ma różnicy czy to będzie klej czy taker.
    Wytłumienie równie dobrze może być w ogóle nie przymocowane do ścianki obudowy, a nawet jeśli jest cienkie (nie wiem co tam teraz masz w tej obudowie) to nie powinno być przyklejone do ścianki, ponieważ fala dźwiękowa tłumiona powinna być zanim dojdzie do ów ścianki.
    Gdy materiał tłumiący jest zbyt cienki i zbyt blisko ścianki, fala nie jest tłumiona.

Dla przykładu podam, że panel akustyczny zawieszony na ścianie (absorber z wełny mineralnej) o grubości 10cm, działa w podobny sposób jak absorber o grubości 5cm oddalony od ściany o 5cm.

Jeśli chodzi o miejsce wytłumienia w obudowie, musi ono być w okolicy pierwszych odbić oraz na ściankach równoległych, czyli boczne ścianki w okolicy głośnika basowego oraz tył.
    Jeśli bas reflex jest na dole obudowy jak w przypadku tych Altonów, to wytłumienie powinno być również na górnej ściance.

Dodano po 1 [minuty]:

wkj napisał:
    wysokość od dołu do 2/3 wysokości.

W pobliży bas reflexu nie dajemy wytłumienia bo to obniża jego sprawność.

• #5 24 Gru 2016 20:51
    wkj
    Poziom 34  

ksawery1999 napisał:
    Czyli z tego co rozumiem wygłuszenie nie powinno luźno leżeć? A czy dno pudła ma być także przykryte?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Nie dna nie przykrywaj.
    Oryginalnie jest klejone klejem z utwardzaczem, ja używam taśmy dwustronnej.

marian133 napisał:
    W pobliży bas reflexu nie dajemy wytłumienia bo to obniża jego sprawność.

Autor nie pytał o zasady wygłuszania budy tylko jak jest w oryginale, więc dostał odpowiedź.

• #7 26 Gru 2016 15:59
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam
    Czyli jak rozumiem to fabrycznie wygłuszenia na dnie nie było? -jeśli tak to ktoś kto je kiedyś zregenerował trochę pogrzebał i to zmienił.

pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku

• #8 26 Gru 2016 16:37
    wkj
    Poziom 34  

Tyle tego wypuścili że mogło sie odkleić, mogli sami nie przykleić lub rzeczywiście ktoś coś grzebał.

• #9 27 Gru 2016 11:24
    Arkadyo
    Poziom 29  

Nie wiem co Cię tak pociąga w fabrycznym wytłumieniu ale mało których kolumn Unitry nie daje się poprawić bo produkcja PRL charakteryzowała się znacznym minimalizmem w tym zakresie. W każdym razie różne materiały tłumią różne częstotliwości a Unitra prawie zawsze dawała kawałek jednolitego materiału czasem w folii...
    Samo to powinno Ci dać do myślenia.
    Warto się pobawić w wymianę tych gąbek na coś lepszego plus dodanie materiałów takich jak wełna, watolina itp.
    Często ludzie nie przykładaja do tego nalezytej uwagi a potrafi to wiecej wnieść do dzwieku niz wymiana w zwrotnicy cewek na powietrzne, kondenstatorów na superhiperaudio o grubych kabelkach z dodatkiem magii nie wspominając. Dobre tłumienie potrafi dać wyraźny efekt zwłaszcza na średnicy choć nie licz na to, że dobrze tłumione altony zagrają jak harpie za 10 kafli :)

• #10 27 Gru 2016 13:42
    wkj
    Poziom 34  

Arkadyo napisał:

Warto się pobawić w wymianę tych gąbek na coś lepszego plus dodanie materiałów takich jak wełna, watolina itp.

Watolina tam była w oryginale właśnie, można eksperymentować z jej ilością i miejscem lub zastąpić wełną.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME