Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyznaczenie przekroju kabla średniego napięcia

26 Gru 2016 03:09 1194 1
  • Poziom 15  
    Witam. Mam zadanie czysto teoretyczne w którym potrzebuję wyliczyć przekrój kabla średniego napięcia. Jest linia SN 15 kV oddalona o 40m od rozdzielnicy SN/nn i potrzeba połączyć to kablem, który będzie zakopany bezpośrednio w ziemi. Nie znam mocy zwarciowej w miejscu przyłączenia i przyjąłem ją jako 250 MVA.

Docelowym odbiornikiem rozdzielnicy (a w zasadzie generatorem) będzie elektrownia fotowoltaiczna, która będzie wytwarzała prąd szczytowy Ib=152,42 A
    Ib w przeliczeniu na górną stronę transformatora będzie wynosił Ibgn=152,42*0,42/15,75 = 4,06 A
    Z tego katalogu http://www.tfkable.com/sites/default/files/katalogi/Kable_i_przewody_elektroenergetyczne.pdf
    wybrałem przekrój kabla YHKXS najmniejszy jaki jest czyli 35 mm² o obciążalności prądowej długotrwałej 190 A i żyle powrotnej 16 mm². O co chodzi z tą żyłą powrotną, jak dobrać ten przewód? Robiłem to tak, ale nie uwzględniam wtedy żyły powrotnej.

Policzona impedancja sytemu w punkcie przyłączenia wynosi 1,09 Ω. (Zq=(c*Un)/Skq) gdzie c=1,1.

Zq=Xq
    Rq≈0
    Rl=l/γ*S=0,02 Ω
    Xl=x'*l=3,36 Ω (x'=0,084)
    Rk=Rq+Rl=0,02 Ω
    Xk=Xq+Xl=4,45 Ω
    Z=√(Rk²+Xk²)=4,45 Ω

Prąd zwarciowy początkowy przy zwarciu trójfazowym obliczony ze wzoru
    Ik"=(c*Un)/(√3*Z) wynosi 2,25 kA.
    Z katalogu prąd zwarciowy jednosekundowy dla żyły roboczej wynosi 5 kA, dla żyły powrotnej 3,7 kA.
  • Poziom 15  
    Pomożecie? Dobrze to policzyłem?