Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadajnik obrotów do silnika 3 fazowego

pawlik722 26 Gru 2016 12:16 900 9
  • #1 26 Gru 2016 12:16
    pawlik722
    Poziom 20  

Witam, buduję maszynę do skręcania prętów oraz giętarkę, potrzebuję zbudować proste sterowanie do nich aby powtarzalnie wykonywać elementy.
    Przy skręcarce chciał bym zamontować układ który po wykonaniu np 10 obrotów wałka na wyjściu motoreduktora zatrzymał silnik.

Co do giętarki najlepiej by było gdybym mógł podać kąt gięcia tak jak to w przemysłowych giętarkach jest stosowane ale z racji na zbyt duże skomplikowanie układ myślałem nad sterowaniem na krańcówkach i 2 przyciskach.
    krańcówką ustawić pozycję bazową, drugą pozycję maksymalnego obrotu głowicy i sterować 2 przyciskami, jeden gnie do zadanej pozycji, zdejmujemy detal i drugi wraca do pozycji bazowej. Czy mój pomysł zda egzamin? Dodam że nie będzie to jakaś duża ilość gięcia, kilkaset elementów miesięcznie.

Mam też starą walcarkę do drutu, chce ją przerobić na maszynę do fakturowania płaskowników ale to w wolnej chwili i późniejszym czasie. Jednak nie wiem z jakiego materiału wykonać walce do niej, proste wałki jestem w stanie wytoczyć sam jednak z frezowanym zdobionym wzorem niestety już nie, może jest ktoś kto posiada wiedzę jaki materiał wybrać na walce i może też maszyny do frezowania po okręgu?

Wszystkie maszyny będą zasilane silnikami 3 fazowymi wraz z motoreduktorami.

Za wszelkie pomysły i pomoc będę wdzięczny.

• #2 26 Gru 2016 21:26
    and_rog
    Poziom 20  

Proponuję prosty (tani) sterownik PLC, i kilka czujników na maszynie. A do zasilania silników użyć zwykłe styczniki. Czyli: policzyć ile krańcówek, przycisków start/stop. I kupić PLC z min. tyloma wejściami, ile wyszło. Typ PLC - zależy na czym Pan się zna. Albo chce się poznać. Układu kombinowanego (bez PLC) - styczniki/liczniki/czasówki nie polecam, bo ostatecznie kosztuje to więcej niż PLC, a możliwości ograniczone.

• #3 27 Gru 2016 15:34
    grajek1979
    Poziom 16  

Plc ok. ale to drogo wychodzi jak na giętarkę. Styczniki i tak muszą być przyciski a do liczenia obrotów zwykły licznik impulsów bym dał z wyjściem. Licznik zlicza obroty na przekładni(kole) i po zadanych rozłącza sterowanie, liczniki są w miarę tanie a do plc i tak trzeba tor prądowy mieć, to tylko ma pręty skręcać więc takie jest moje zdanie.

• #4 27 Gru 2016 21:50
    pawlik722
    Poziom 20  

Zgadzam się z kolegą grajkiem, do giętarki prosty sterownik był by dibrym wyjśćiem można było by zaadoptować go do ustawiania kąta ale wtedy trzeba by było zliczać obroty jakimś enkoderem, to też niesie za sobą problem w montażu takiego enkodera.

Zna kolega model takiego licznika impulsów który spełnił by moje wymagania?

• #5 27 Gru 2016 22:18
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

pawlik722 napisał:
    to też niesie za sobą problem w montażu takiego enkodera.
    Taaa ??? A mały magnes przymocowany do wału silnika oraz hallotron ? Potwornie skomplikowane :cry:

• #7 27 Gru 2016 23:25
    2850193
    Usunięty  
  • #8 28 Gru 2016 17:51
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

pawlik722 napisał:
    Wszystkie maszyny będą zasilane silnikami 3 fazowymi wraz z motoreduktorami.

I co, znalazłeś na złomie silnik i wszystko chcesz do niego dopasować? Mnie uczyli, że po to istnieje wiele rodzajów silników, aby potrzebny rodzaj dobrać do maszyny, a nie na siłę dobierać maszynę do silnika.
    Poza tym, popularne silniki 3-fazowe przeważnie są przeznaczone do pracy ciągłej, a nie przerywanej, z dużą ilością łączeń. Te przeznaczone do takiej pracy są droższe i rzadko spotykane. Dlatego na Twoim miejscu zmieniłbym sposób myślenia. Poszukaj silnika o odpowiedniej charakterystyce w zakresie rozruchu i optymalnych dla Ciebie prędkości oraz innych własności, a te które masz sprzedaj sąsiadowi. Niech on się martwi.

• #9 30 Gru 2016 16:12
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego jeżeli jesteś zainteresowany zaprogramowaniem sterownika do tak prostej giętarki to daj na priv.

• #10 23 Maj 2017 00:11
    pawlik722
    Poziom 20  

A mnie uczyli kolego żeby nie wkładać w maszynę więcej pieniędzy niż jest w stanie zarobić w relatywnie krótkim czasie, i tak oto powstała giętarka spełniająca moje wymagania w 100% za mniej jak 800zł gdzie Serwomotor o którym wspominałeś sam w sobie przekroczył by tą kwotę przynajmniej dwukrotnie. Praca na niej nie jest partyzancka, zadajnik maks kąta i przycisk prawo lewo.
    PS wielu jest ludzi potrafiących zrobić coś zamawiając części bo tak tylko da się to rozwiązać, ale nie wielu potrafiących przeskoczyć problem innym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME