Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty alarm do domku letniskowego zasilany wyłącznie akumulatorowo

26 Gru 2016 14:17 1752 18
  • Poziom 9  
    Szukam jak najprostszego rozwiązania do domku letniskowego, które spełniałoby poniższe warunki:
    1. Koszt do 1000 zł
    2. Zasilanie wyłącznie akumulatorowe, żeby nie wymagało doładowania częściej niż raz na 2 m-ce. Im rzadziej tym lepiej. Zimą zasilanie jest wyłączone zupełnie.
    3. Powierzchnia domku ok. 35 m2, 2 pomieszczenia i poddasze. Pewnie wystarczyłyby 2 czujki PIR (jedna na dole, druga na górze). Ewentualnie kontaktrony na okna i drzwi.
    4. Powiadomienie GSM.
    5. Zewnętrzna syrena alarmowa.
    6. Może być przewodowe, może być bezprzewodowe.

Bardzo proszę o doradzenie, jakie rozwiązanie mógłbym zastosować.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Satel Micra - na forum dość często omawiana.
    Elmes CB32 - moduł GSM jest tu dokładany. Też Elmesa, lub innej firmy.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sharp napisał:
    Satel Micra - na forum dość często omawiana

Tylko trzeba mieć świadomość, że dla działania przez dwa miesiące na zasilaniu akumulatorowym samej tylko centrali potrzebny jest zespół o pojemności minimum 216 Ah.
    Przy założeniu, że akumulatory będą miały zero samorozładowania.:)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Ten elmes tak samo - może nawet więcej z tym komunikatorem, ale to jest niestety znany problem przy długoterminowym zasilaniu akumulatorowym tego typu urządzeń. Może znalazłby się jakiś ryżowy wynalazek z Allegro, ale tu z kolei dochodzą problemy z urządzeniami no-name.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    sharp napisał:
    Elmes CB32 - moduł GSM jest tu dokładany.

Jest już od dawna dostępna wersja z wbudowanym.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Tak, tak, tylko zapomniałem wtedy literowej nazwy, a nie chciałem w błąd wprowadzać.
    To oczywiście CB32G.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    sharp napisał:
    Tak, tak, tylko zapomniałem wtedy literowej nazwy, a nie chciałem w błąd wprowadzać.
    To oczywiście CB32G.

Dla CB32G wg instrukcji "czas pracy awaryjnej na akumulatorach 600mAh – ponad 24 godzin"
    Czyli akumulator samochodowy 60 Ah wystarczy na 2400 godzin czyli na 100 dni
    czyli na ponad trzy miesiące.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Rob888 napisał:
    Dla CB32G wg instrukcji "czas pracy awaryjnej na akumulatorach 600mAh – ponad 24 godzin"

Kompletna bzdura !
  • Pomocny post
    Uczeń
    akademus,
    Widzę że różnie piszą Ci tu ludzie, proponuję Ci kupić Satel Micra (bezprzew.) lub Satel CA-5/CA-6 (przew.) a do tego moduł GSM Elmes.
    Oczywiście widzę że chcesz żeby alarm chodził długo na jednym akumulatorze, więc daruj sobie częste zmiany - kup baterie fotowoltaiczne.
    Na aukcjach internetowych znajdziesz takie panele wraz ze sterownikami nawet za ok. 50-250 złotych.
    Co dają baterie fotowoltaiczne? Jak przymocujesz jeden panel na dachu / tarasie wówczas podczas słońca panel będzie ładował akumulatory, co oszczędzi Ci sporo czasu i pieniędzy ;)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Martini4 napisał:
    akademus,
    Widzę że różnie piszą Ci tu ludzie, proponuję Ci kupić Satel Micra (bezprzew.) lub Satel CA-5/CA-6 (przew.) a do tego moduł GSM Elmes.
    Oczywiście widzę że chcesz żeby alarm chodził długo na jednym akumulatorze, więc daruj sobie częste zmiany - kup baterie fotowoltaiczne.
    Na aukcjach internetowych znajdziesz takie panele wraz ze sterownikami nawet za ok. 50-250 złotych.
    Co dają baterie fotowoltaiczne? Jak przymocujesz jeden panel na dachu / tarasie wówczas podczas słońca panel będzie ładował akumulatory, co oszczędzi Ci sporo czasu i pieniędzy ;)

Nie w tej cenie.
    System alarmowy musi być niezawodny.
    Zauważ, że w naszym kraju zdarzają się zimy, w których przez kilka dni nie będzie prawie wcale słońca. Do tego dodaj fakt, że przy ujemnych temperaturach pojemność akumulatora drastycznie spada. Zapewne tylko przy instalacji znacznie przekraczającej założony budżet, fotowoltaika mogłaby się sprawdzić.

Akademus: zainteresuj się czymś takim: http://www.ebs.pl/produkty/active-track-door (Do pół roku pracy na akumulatorze)
    Niestety, nie pamiętam dokładnie ceny, ale powinno cię być stać.
  • Poziom 9  
    Produkt EBS wygląda nieźle, tylko że zawiera 1 kontaktron, a takich potrzebowałbym 6. Lepsze byłyby 2 czujki PIR. Podpytam producenta, czy da się takie podłączyć do tego zestawu.
  • Poziom 18  
    Rysiek2 napisał:
    Rob888 napisał:

Kompletna bzdura !

Dziś otrzymałem taką odpowiedź od inżynierów z firmy Elmes:
    Cytat:

Re: porady i zapytania techniczne
    Wednesday, 28 December, 2016 9:35

From:
    "xxxxxx@elmes.pl" <xxxxxxx@elmes.pl>
    To:
    "xxxxxx" <xxxxxxxx@xxxx>

Witam
    Średni prąd centrali CB32G (z wbudowanym modułem GSM) pobierany z 12V (bez
    włożonych akumulatorków) to jakieś 40mA. Daje to zużycie energii ok
    1Ah/dobę.
    Jeśli chodzi o centralę CB32 w wersji z modułem zewnętrznym, to średni prąd
    pobierany z 12V (po naładowaniu akumulatorka w module) to jakieś 30mA. Daje
    to zużycie energii ok 0,7Ah/dobę.
    Tak więc na akumulatorze 60Ah, pomijając prąd samo rozładowania akumulatora,
    centrala CB32G (z modułem wewnętrznym) powinna pracować ok 60 dni, a
    centrala z modułem zewnętrznym ok 80dni.

pozdrawiamy, Elmes Elektronik
  • Poziom 9  
    Centralka Elmes z GSM może i da radę z akumulatorem 60-70 Ah, ale do zasilenia pozostaje jeszcze syrena zewnętrzna. Na stronie producenta brak informacji o poborze prądu.
    Rob888 napisał:
    Dziś otrzymałem taką odpowiedź od inżynierów z firmy Elmes:

No to polecam sobie złożyć taki system i boleśnie się przekonać czy to się sprawdzi w praktyce.
    Wg mnie w praktyce nie sprawdzi się szczególnie w dłuższej perspektywie.
  • Poziom 9  
    Zapytałem firmę EBS o kilka szczegółów dotyczących urządzenia AT Door. Może kogoś zainteresuje.
    Koszt w detalu to 1000 zł.
    Można podłączyć szeregowo większą ilość kontaktronów, wejście jest tylko jedno.
    Można też podłączyć dowolną czujkę z wyjściem przekaźnikowym.
    akademus napisał:
    Zapytałem firmę EBS o kilka szczegółów dotyczących urządzenia AT Door. Może kogoś zainteresuje.
    Koszt w detalu to 1000 zł.
    Można podłączyć szeregowo większą ilość kontaktronów, wejście jest tylko jedno.
    Można też podłączyć dowolną czujkę z wyjściem przekaźnikowym.

Jak zrozumiałem akumulatory litowo-polimerowe.Więc co będzie w zimie przy braku ogrzewania?

Koledzy nie da się tego projektu zrealizować na tanim popularnym zasilaniu akumulatorowym. Oczywiście patrząc na całość.
    Teoretyczne rozważania o czasie pracy centrali z modułem GSM (przyjmując abstrakcyjną wartość prądu średniego), bez urządzeń peryferyjnych, abstrahując od wahań temperatury, od samorozładowania akumulatorów to (bez obrazy) czcza gadanina.