Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włacznik oświetlenia, podebbranie napięcia, triak, uP, zasilanie układu

26 Dec 2016 22:19 597 5
 • Level 12  
  Hej wszystkim

  Moje dalsze pytanie jest takie:
  W puszkę włącznika chcę wsadzić uP ale że stare budownictwo to standardowo dwa przewody a nie ma jak podciągną pełnego zasilania.
  I tu dylemat czy moje rozumowanie jest poprawne i się tak da.
  Zasilacz beztransformatorowy (lub miniaturka impulsowy, jeśli też się da?) wpięty szeregowo zamiast włącznika domknie mi obwód przez leda ew. kompakta, ma mi dać to ok 30mA +/- przy 5V. (Przy ledzie/kompakcie kondek by nie mrugało). Ma to zasilić uP. Do tego momentu o ile się nie mylę wszystko powinno jakoś działać (proszę o skorygowanie mojego wywodu).
  uP ma sterować triakiem i w zależności od moich potrzeb domykać pełen obwód na leda czy tam kompakta (dużych mocy nie ma max może 30W bo kilka ledów to i triak mały) . Triak wpięty przed zasilaczem.
  Czy jeśli triak dostanie załączenie z uP i domknie obwód to automatycznie stracę zasilanie na trafie i nastąpi zanik zasilania dla uP i trafo znowu dostanie zasilania i tak wkoło? Czy jednak rozpływ napięcia będzie taki by utrzymać zasilanie uP?

  Trochę to rozpisałem ale może się połapiecie :)

  Ew jeśli coś namieszałem to proszę o naprowadzenie na dobre tory :) THX

  Schemat w dużym uproszczeniu.
  Włacznik oświetlenia, podebbranie napięcia, triak, uP, zasilanie układu
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Level 40  
  enigma wrote:
  Czy jeśli triak dostanie załączenie z uP i domknie obwód to automatycznie stracę zasilanie na trafie i nastąpi zanik zasilania dla uP i trafo znowu dostanie zasilania i tak wkoło? Czy jednak rozpływ napięcia będzie taki by utrzymać zasilanie uP?

  Jak podłączysz to tak jak na schemacie to lipa - zasilacz masz wpięty równolegle do triaka - jak wszystko będzie wyłączone to zasilacz i uP będą działać - jednak jeśli triak się załączy to napięcie na jego zaciskach spadnie do ok. 1,3 V - wtedy zasilacz i uP przestaną działać.
  enigma wrote:
  W puszkę włącznika chcę wsadzić uP

  A nie możesz uP umieścić w "puszce rozdzielczej" (takiej pod sufitem)? - stamtąd można by pociągnąć stałe zasilanie do uP.
 • LegrandLegrand
 • Level 12  
  No właśnie nie za bardzo. To ma być sterowanie oświetleniem. Jednocześnie odpalenie z komórki lub poprzez sam dotyk na włączniku. Wiem że są włączniki dotykowe które działają na systemie 2ch przewodów i tam jest jakoś zrobione obejście (można kupić nawet chińczyka za ~15$ ale nie o to chodzi) . Całość ma działać na uP + NRF a system na domoticz ale to już mniej ważne.
  Pytanie jak obejść by załączenie triaka spowodowało podanie pełnego zasilania a jednocześnie by uP działał dalej.
 • Level 30  
  Prawdopodobnie przetwornica tego nie wytrzyma .
  Jak kolega wyżej opisał układ zadziała aż do momentu załączenia triaka.
  Analizując dalej:
  Triak po utracie sygnału na bramce ,przewodzi tylko do momentu przechodzenia napięcia przez zero i się wyłącza
  Wyłączenie triaka powoduje powrót napięcia na zasilanie przetwornicy i tak w kółko
  Fajny generator :lol:
  Dołóż akumulator ,ktory podczas kiedy triak jest wyłączony będzie doładowywany z przetwornicy ,a podczas załączenia triaka zasila swoją energią mikroprocesor
 • Level 12  
  A gdyby wysterować triaka np na 95% +/- i dodać pojemny kondensator przed uP by zmagazynować trochę energii? Pozostałe 5% powinno pozostać dla uP? Rozumowanie w dobrym kierunku?

  Odnośnie baterii to odpada bo raz że po jakimś czasie trzeba ją wymienić ew dodać układ ładowania akumulatorka w puszcze wtedy gdy przepływa zasilanie gdy światło nie świeci ale problem jest inny, układ ma być dwukierunkowy - uśpienie uP i NRF odetnie mi nadawanie do układu.