Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saleae - Instalacja analizatora stanów logicznych na tablecie?

Jado_one 26 Dec 2016 22:23 1518 4
NDN
 • #1
  Jado_one
  Level 22  
  Witam

  Posiadam analizator stanów logicznych Saleae i zastanawiam się, czy dało by się go (tj. oprogramowanie) uruchomić na tablecie z Windows 10?
  Niestety nie istnieje wersja oprogramowania Saleae na komputerki z procesorem ARM, więc pozostaje tylko Intel.
  Nie posiadam obecnie tabletu z WIN10 (tylko z androidem, więc nie mogę tego sprawdzić), ale można stosunkowo tanio kupić tablet z win10 (czy nawet 8.1). Nie wiem tylko, czy tablety z Win 10 pozwalają na instalację oprogramowania firm trzecich - w tym przypadku Saleae?
  Inna sprawa to wydajność takiego tabletu - czy byłaby wystarczająca do obsługi transmisji USB z analizatora?
  Ciekawe też, czy w tablecie z ekranem dotykowym obsługa oprogramowania Saleae również by działała dotykowo (bez konieczności użycia myszki i klawiatury).
  Fajnie byłoby mieć przenośny analizator, zamiast przełączać wciąż aplikacje na laptopie i odwracać ekran raz w tą, raz w inną stronę ;-)
  Czy ktoś już tego może próbował?

  Bo generalnie wydaje mi się, że oprogramowanie Saleae daje większe możliwości niż to, co się nawet widzi w oscyloskopach cyfrowych z analizatorem (tych tańszych przynajmniej) - ilość sekund jakie można zapisać, a potem analizować, dekodowanie protokołów, rozciąganie przebiegów, itp... Ale może jestem w błędzie?
 • NDN
 • #2
  tzok
  Moderator of Cars
  Oprogramowanie Logic jest w większości obsługiwane przy użyciu myszy (którą "dotyk" emuluje), a w razie potrzeby na tablecie masz klawiaturę ekranową. Windows 8.1 czy 10 na tablecie z procesorem x86/64 to jest normalny Windows więc nie widzę powodu dla którego miałoby to nie działać. Alternatywne oprogramowanie dla Saleae to Pulseview - jest darmowe i ma wersję dla systemu Android.

  Saleae to wciąż tylko zabawka o charakterze głównie edukacyjnym, choć pod pewnymi względami faktycznie przewyższająca analizatory dostępne w tanich MSO. Największą bolączką Saleae jest prymitywny system wyzwalania (tylko zboczem/poziomem) i brak sprzętowego dekodowania danych, a co za tym idzie "pchanie" wszystkich surowych danych po USB (samo Saleae nie przetwarza ani nawet nie buforuje przechwytywanych danych) i brak pracy cyklicznej (jak w oscyloskopie, jest tylko "single shot", a dekodowanie nie odbywa się w czasie rzeczywistym, tylko po przechwyceniu porcji danych).
 • NDN
 • #3
  Slawek K.
  Level 35  
  No trudno aby za 40 zł kupić oscyloskop. Ten analizator nie jest taki zły, poczatkujacemu daje dużo możliwości, oczywiscie do profesjonalnych zastosowań zdecydowanie oscyloskop.

  Pozdr
 • #4
  Jado_one
  Level 22  
  Próbowałem jakiś czas temu zainstalować pulseview na moim tablecie androidowym, ale była to jakaś mocno eksperymentalna wersja - prawdopodobnie na inną wersję androida, bo nie udało mi się tego odpalić.
  Inna sprawa, że pulseview - nawet w wersji normalnej na laptop, nie radził sobie z obsługą portu USB na najwyższych szybkościach samplowania. Oprogramowanie od Saleae radzi sobie z tym bez problemu (chociaż jak pamiętam w pierwszych wersjach ich softu, też były duże problemy - potem coś udoskonalili).
  A szkoda, bo czytelność przebiegów w pulseview jak dla mnie jest lepsza niż w saleae (kolorystyka i wielkość napisów). Testowałem na linuksie, bo na nim generalnie działam - może na Win10 lepiej sobie radzi.

  Co ciekawe wersja linuksowa w przeciwieństwie do windowsowej nie pokazuje wszystkich ikonek w programie.
  Na pamięć trzeba wiedzieć gdzie się co znajduje, bo mamy w tym miejscu czyste pole - dopiero po kliknięciu pojawia się opcja do wyboru (np. wybór zbocza/poziomu wyzwalania - trzeba robić na czuja).
  Ciekawe czy inni też tak mają, czy akurat to jakaś przypadłość u mnie (mam Xubuntu z XFCE).

  Czyli dało by się to (tj. Saleae) zainstalować na tabletowym Win10 - ciekawe jednak czy się tablet będzie wyrabiał na najwyższej szybkości samplowania?
  Mam zamiar kupić trochę wyższy model Saleae - 16 kanałowy (ale ten pierwszy Logic16 - nie te najnowsze, bo trochę przydrogie) gdzie można samplować 3 kanały z szybkością 100MHz - pewnie będzie więcej danych niż w starej ósemce.

  Myślę, że jednak nie zaryzykuję kupna tabletu z Win10 w ciemno ;-) Chyba, że ktoś akurat ma i sprawdzi, że ten duet dobrze razem działa.
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  Tablet to normalny PC, tyle że z Atomem. Z Saleae16 może być problem z racji zapotrzebowania na prąd. O wydajność procesora bym się nie martwił.