Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie dwoma siłownikami pneumatycznymi.

26 Gru 2016 22:51 561 9
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich.
    Ostatnio pojawił mi się pomysł zautomatyzowania pewnej czynności (póki co niech zostanie tajemnicą) w każdym razie wystarczą mi do tego dwa siłowniki pneumatyczne jeden o skoku jakiś 60mm a drugi może 120mm.
    Problem (albo i nie) polega na tym po pierwsze, że chciałbym aby pracowały one w większej liczbie ustawień niż 0/1 bo tak na prawdę potrzebowałbym aby każdy z nich działał w trzech pozycjach: zero wysuwu, 50% i 100% - mniej więcej.
    Druga sprawa to muszą one ze sobą współpracować. Kiedy pierwszy będzie w pozycji 50% drugi ma być np. w pozycji 100% łącznie takich kombinacji byłoby jeśli dobrze liczę siedem.
    Chciałbym mieć na panelu sterowania siedem takich przycisków, naciskam określony i siłowniki ustawiają się w pożądanych pozycjach. A jeszcze lepiej jak bym mógł np. jednym przyciskiem włączać kolejne 'pozycje' do góry a drugim np w dół bo będą one raczej zawsze włączane po kolei.
    Nie znam się za dobrze na sterowaniu dlatego proszę Was o pomoc.
    Po pierwsze czy to się da jakoś samemu zbudować czy konieczny będzie zakup jakiegoś sterownika PLC? Bo jest to chyba całkiem prosty układ...
    Może jest mi ktoś w stanie polecić jakąś przyzwoitą książkę z której mógłbym się nieco więcej o tym dowiedzieć?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Elektrotechnika
    Zacznę od końca .
    michallodz napisał:
    Bo jest to chyba całkiem prosty układ...

To nie jest prosty układ.
    michallodz napisał:
    czy konieczny będzie zakup jakiegoś sterownika PLC?

Raczej polecam sterownik choćby najprostszy , nie mając pojęcia o układach sterowania i blokadach wzajemnych nie wykonasz tego .
    michallodz napisał:
    Nie znam się za dobrze na sterowaniu dlatego proszę Was o pomoc.

Jak wyżej .
    michallodz napisał:
    Problem (albo i nie) polega na tym po pierwsze, że chciałbym aby pracowały one w większej liczbie ustawień niż 0/1 bo tak na prawdę potrzebowałbym aby każdy z nich działał w trzech pozycjach: zero wysuwu, 50% i 100% - mniej więcej.

Są siłowniki wielopozycyjne , siedem nie widziałem ale to też idzie rozwiązać.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Elektrotechnika
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Nawet z enkoderami liniowymi

Wiem Krzysztofie .
  • Poziom 43  
    Osobiście wykonał bym to na dwóch siłownikach właśnie z enkoderami, dwóch elektrozaworach trójdrożnych oraz jakimś przekaźniku programowalnym. Pozdrawiam Świątelnie (+ 27°C i trochę pada - pora deszczowa) :D
  • Poziom 43  
    Powietrze jest mocno ściśliwe w odróżnieniu od płynu hydraulicznego. Więc jakoś tego nie widzę nawet z enkonderem. Oczywiście jak ma być precyzyjne. Autor trzyma szczegóły dla siebie. Są też elektryczne ale bez szczegółów się nie da.
  • Poziom 17  
    OK spróbuję jeszcze rozwinąć temat.
    Tak jak pisałem nie znam się na tym ale nikt się z taką wiedzą nie urodził dlatego pytałem o jakąś literaturę.
    Siłownik nie ma być siedmiopozycyjny tylko dwa siłowniki trzypozycyjne.
    Nie wiem co macie na myśli mówiąc o precyzji tak jak mówiłem skok siłowników nie jest duży i dwa położenia tłoka to minimum i maksimum i do tego środkowe położenie - myślę, że pozycjonowanie z dokładnością +/- 2-3mm będzie dopuszczalne ale czy wykonalne to już Was słucham?
    Wydać chcę jak najmniej oczywiście :D zwłaszcza na prototyp a później się zobaczy.
    Siłowniki elektryczne odpadają bo są raczej wolne, te szybkie są znowu bardzo drogie i nie widziałem, że można je było zamówić na wymiar.
    Jeśli chodzi o prędkość to jest potrzebna dosyć duża, jeśli by to miało działać to takie przestawienie tych dwóch siłowników musiało by trwać z pół sekundy nie więcej. Nie wiem czy to realne?
  • Poziom 43  
    Skraj e pozycję nie są problemem tylko to środkowe i z taką precyzją. Jak ma się tam zatrzymać bo jak ma tylko minąć i drugi ruszyć to da się zrobić. Można jeszcze kombinować z podwójnym siłownikiem. Jeden da 50% skoku a drugi cały. Siłowniki typu tandem. Lub też czteropołożeniowy. Ale tandem spokojnie się nada.
  • Poziom 43  
    Wobec tego, jak pisałem, przekaźnik programowalny, natomiast siłowniki z nałożonymi czujnikami Halla i tłokami z magnesem. Tak się poprawnie to robi. Jednak dokładność nastawy będzie mocno zależna od obciążenia tłoczyska siłownika. To się aż prosi o siłowniki elektryczne ze śrubą trapezową i silnikiem krokowym.