Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar SELV w strefie zagrożenia wybuchem

123qazxsw 26 Gru 2016 23:46 1578 9
  • #1 26 Gru 2016 23:46
    123qazxsw
    Poziom 10  

Robię pomiary w pewnym zakładzie i na zakończenie muszę zrobić pomiar instalacji oświetlenia w pomieszczeniu gdzie wyznaczona jest strefa EX.

Sprawa prosta:

W rozdzielni głównej RG mam po stronie 230V róznicówkę + bezpiecznik do zasilania trafa 650W Tu wiadomo oględziny,pomiar różnicówki i pętla zwarcia oraz badanie transformatora.

Trafo też jest zamontowane w RG w strefie bezpiecznej.

Z trafa przez podwójny bezpiecznik 25A ( już wiem że jest za duży) wychodzi przewód (24V AC) do włącznika przed drzwiami do strefy EX. Włącznik znajduje się również w strefie bezpiecznej. Dopiero z włącznika lecą przewody do lamp w strefie EX. Oprawy EX (10szt) + żarówki 24V

Traktować tą instalację jako SELV ? Norma HD 60364-6 -Sprawdzenie mówi że w instalacjach SELV pomiar rezystancji izolacji należy wykonać względem ziemi napięciem probierczym 250V. Nie bardzo to rozumiem? Przewód jest 2 żyłowy mam go na końcu skręcić i mierzyć rezystancję izolacji w rozdzielni między tymi przewodami a głównym uziemieniem?

Warunek Rzm >= 0,5M

Natomiast norma o pomiarach SELV w strefie EX nic nie mówi.

Proszę o jakieś sugestie w tej sprawie.

0 9
  • #2 27 Gru 2016 00:21
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Pomiar instalacji SELV
    Pomiar napięcia SELV czy mieści się w granicy.
    Pomiar rezystancji transformatora i czy transformator jest dedykowany do obwodów SELV.
    Pomiar rezystancji izolacji.
    Dodatkowo obwód SELV nie może być mieszany z obwodami 230V to znaczy przewody nie powinny walać się w korycie razem z 230V-wcami.
    Tyle co pamiętam.

Pomiar względem ziemi czyli uziemienia, PE. To jest taki ukłon twórców by ułatwić pomiar i zapobiec monotonnemu demontażowi czy rozłączeniom.
    W tym przypadku obwód odłączasz od transformatora zwierasz obie żyły ( włącznik włączony lamp ) i mierzysz do PE lub szyny wyrównawczej. Jak jest przeciachana izolacja to upłynność wykryje się.

Transformator powinieneś zmierzyć po pracy czyli jak jest ciepły od docelowego obciążenia. Do tego poprawka i ocena izolacji.

Nie wiem czy w tym przypadku by objąć swymi badaniami strefę Ex nie trzeba mieć wpisu na instalacje w wykonaniu przeciw wybuchowym.

Nie bawię się obecnie to nie wiem już co w trawie piszczy.

0
  • #3 27 Gru 2016 00:33
    retrofood
    Moderator

Pytanie zasadnicze, jak wygląda protokół z poprzednich pomiarów?
    I pytanie nr 2. Czy Kolega zapoznał się z uwagą 3 do punktu 61.3.3 w przywołanej normie?

0
  • #4 27 Gru 2016 00:45
    123qazxsw
    Poziom 10  

zdzisiek1979 napisał:

Nie wiem czy w tym przypadku by objąć swymi badaniami strefę Ex nie trzeba mieć wpisu na instalacje w wykonaniu przeciw wybuchowym.

Nie bawię się obecnie to nie wiem już co w trawie piszczy.

Tak trzeba mieć i mam.

Poprzednicy wykonywali tylko protokoły uziemienia zbiorników. Nikt nigdy od dziesięciu lat nie wspomniał o instalacji oświetlenia. Protokoły były przepisywane co rok. Aż trafiło w tym roku na mnie.

Czy chodzi o ten zapis w normie?

UWAGA 3 W pomieszczeniach, w których występuje zagrożenie pożarowe, pomiar rezystancji izolacji powinien być wykonany między przewodami czynnymi. W praktyce może być konieczne wykonanie tego pomiaru podczas montażu instalacji, przed przyłączeniem wyposażenia.

Rozumiem że wówczas mogę zmierzyć miedzy przewodami czynnymi powołując się w uwagach na ten zapis.

0
  • #5 27 Gru 2016 01:35
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Do SELV potrzeba mniej miernika, a więcej papierologii. Sam nie mierzyłem, bo ...co? 😀
    A co do papierologii, w znormalizowanym raporcie odhaczony ptaszek i fertig.

0
  • #6 27 Gru 2016 11:06
    kj1
    Specjalista elektryk

123qazxsw napisał:
    bezpiecznik 25A ( już wiem że jest za duży)

Skąd taki wniosek?

0
  • #7 27 Gru 2016 11:52
    123qazxsw
    Poziom 10  

W dokumentacji projektowej z przed 12 lat był 16A FAEL. A w rozdzielni za trafem jest aktualnie 25A Hager.

Nie wiem z jakiej przyczyny został wymieniony. Może projektant nie przewidział że będą np. żarówki 24V 60W.

Trafo ma 630W czyli około max 26,2A. Muszę policzyć dokładnie aktualnie ile jest opraw i jakiej mocy są żarówki.

Zastanawiam się jak sprawdzić warunek samoczynnego wyłączenia.

0
  • #8 27 Gru 2016 18:31
    123qazxsw
    Poziom 10  

No i policzyłem. 11 opraw solidne oprawy EX. 11 żarówek 24V 60W Razem 660W prąd około 27A. One praktycznie świecą jak świeczki. Taki jest spadek napięcia. Trafo jest za słabe a i sam przewód zasilający od trafa .... bez komentarza/ Dlatego ktoś założył zabezpieczenie 25A

Czy są jakieś przepisy odnośnie samej żarówki która jest wkręcana w oprawę EX ? zastanawiam się czy nie zaproponować w takim układzie wymiany żarówek na LED 24V 10W (to coś około 60W normalnej żarówki) wówczas obciążenie było by na poziomie około 110W a prąd by spadł na około 4,5A podejrzewam że spadku napięcia też już by nie było.
    Szukam właśnie jakiś przepisów odnośnie samej żarówki

0
  • #9 27 Gru 2016 21:25
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Zacznę od pytania jakim przyrządem mierzysz - typ. Czy ma wymagania dotyczące stref Ex .

0
  • #10 27 Gru 2016 23:36
    123qazxsw
    Poziom 10  

Nie ma. Norma dopuszcza pomiar miernikami innymi jak dla strefy ex pod pewnymi warunkami. Zgoda właściciela zakładu pisemna i pomiar stężenia mieszaniny wybuchowej w określonych przedziałach czasowych. Mają miernik z legalizacją pomiaru stężenia. Ale zakład ma postój, magazyn jest pusty i nie ma zagrożenia. A miernik to MPI 525 i kilka innych, też Sonela CMP-1006 i multimetr, wszystkie z ważnymi świadectwami.
    Dlatego chcę to pomierzyć teraz.

0