Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blok - kaloryfer grzeje tylko góra, reszta zimna

27 Gru 2016 10:46 18558 29
  • Poziom 9  
    Witam
    Szukam i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Mieszkam w bloku na parterze i grzejnik mój jest pierwszy na tym pionie, grzeje tylko górna rurka a dół jest całkiem zimny. Powrót z grzejnika jest zimny, natomiast pionowy powrót jest chłodny. U sąsiadów wyżej grzeją nie do końca cale, ale powroty mają letnie. Już podłączałem grzejnik z boku i krzyżakowo i dalej nie grzeje. Szukałem w necie i nic nie znalazłem, już się zastanawiam nad kupnem pompki. Pompa cyrkulacyjna c.w.u. 15-14 cwu obiegowa IBO, by wymusić obieg w grzejniku, ale nie wiem, czy to zda egzamin. Czy ktoś ma pomysł, co może być nie tak?dodaje zdjecia jak wyglada pion i jakie byly podlaczenia grzejnika i dalej nic nie grzeje rure powrotna niedawno wymienili do zaworow w piwnicy i dalej nic tylko koszta mam
    Blok - kaloryfer grzeje tylko góra, reszta zimna20161215_1..000.jpg Download (2.34 MB) Blok - kaloryfer grzeje tylko góra, reszta zimna20161215_1..931.jpg Download (2.12 MB)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Spróbuj odpowietrzyć układ. Z lewej strony na górze kaloryfera masz odpowietrznik. Odkręć i zobacz czy wydostae się powietrze. Jak leci woda to zakręć - jest OK.
  • Poziom 42  
    W tego typu grzejnikach, a zwłaszcza przy takiej ilości żeberek, bardzo trudno jest( jeżeli to możliwe) utrzymać podobną temperaturę, na całej powierzchni grzejnika. Zawsze góra grzejnika będzie znacznie cieplejsza, niż dół. Składa się na to co najmniej kilka przyczyn:
    -grubość(przekrój) rur do grzejnika,
    -ilość grzejników w danym pionie,
    -odpowiednie kryzowanie,
    -temp.wody, zwłaszcza na zasilaniu, im wyższa, tym grzejnik więcej ciepły w całości.
  • Poziom 9  
    Powiem ze tylko rurka gorna jest goraca a juz dolne blachy sa zimne moj kaloryfer w tym pionie jest jako pierwszy to powinien chyba grzac troche lepiej a co myslisz jak bym taka pompke zalozyl Pompa cyrkulacyjna c.w.u. 15-14 cwu obiegowa IBO ? Ten kaloryfer zakładał hydraulik i sam juz kombinowal podlaczenia kaloryfera i tez rure wymienil i teraz odposcil sobie powiedzial ze po okresie grzewczym moze dalej powrot wymienic moze cos to da sam nie jest pewny
  • Poziom 42  
    Podłączenie grzejnika po przekątnej, takiego długiego, ma jak najbardziej uzasadnienie. Ten typ grzejnika nie osiąga wysokiej temperatury dołem, bo jest w nim mało czynnika grzewczego, w związku z tym ciepło wydzieli się w górnej części, a dużo radiatorów skutecznie je oddaje do otoczenia. Założenie pompki pewnie pomoże w uzyskaniu wyższej temp. na powrocie, ale może zakłócić obieg, w innych grzejnikach na tym pionie. Grzejnik nie musi być cały gorący, ważne żeby pomieszczenie, w którym jest zamontowany było nagrzane do komfortowej (takiej, jaką oczekujemy)temperatury.
  • Poziom 42  
    Ponieważ jest to mieszkanie w bloku, tak jak pisałem trzeba by sprawdzić cały pion, jak grzeją inne grzejniki. Być może ktoś ingerował w kryzowanie grzejników, lub jest za mały przepływ w całym pionie. Założenie dodatkowej pompki może zakłócić pracę całego pionu,a dodatkowo nie jestem pewny,czy można bez zgody zarządcy budynku tak ingerować w instalację.
  • Poziom 27  
    Jeśli jest taka możliwość, trzeba by podnieść lekko kaloryfer od strony odpowietrznika i wtedy odpowietrzyć. Wogóle zobacz, czy został tak zamontowany, że strona z odpowietrznikiem jest trochę wyżej niż od zaworu wejściowego z wodą gorącą.
  • Poziom 9  
    Na tym pionie sa jeszcze dwa grzejniki wyżej oba grzeja prawie cale z mieszkaniowka walcze i oni twierdza ze ich jest tylko do zaworu na początku bloku reszte jest nasze i za to co bylo robione juz z tym grzejnikiem wraz z rurami od powrotu sam place sasiedzi siedza cicho bo maja cieplo az mnie to dziwi skoro moj grzejnik jest pierwszy na pionie i nie grzeje a u nich grzeja . dlatego tez mysle nad pompka . w tym roku gdy sie wprowadzilem wymienilem wszystkie grzejniki z zeliwnych na te aluminiowe i nie wiem czy cos pomoze to ale sąsiad z gory mowil ze dopiero od tego okresu grzewczego ma cieplo a zawsze mial zimno moze to byc spowodowaniem ze u mnie hydraulik wymienil ten grzejnik i nie jestem pewny ale tak mi wyglada ze wlot ma 18 a powrot zrobil 15 moze to ma wine ze u mnie blokuje ?
    A co do powieszenia grzejnika to grzejnik wisi pod kontem i odpowietrznik jest wyzej rura wlotowa grzejnika jest tez spad jak i powrotna .
  • Poziom 42  
    Zamknij dopływ ciepłej wody. Otwórz zaworek odpowietrzający i pozostaw otwarty aż przestanie wypływać woda z pęcherzykami powietrza. Teraz zakręć odpowietrznik i otwórz zawór zasilający.
  • Poziom 42  
    Cóż, jeśli grzejnik nie jest zapowietrzony- to pozostaje gdzieś zdławiony przepływ, skoro inne piętra grzeją dobrze.
    Siwy245 napisał:
    tak mi wyglada ze wlot ma 18 a powrot zrobil 15 moze to ma wine ze u mnie blokuje ?
    Może problem tu ma swój początek. Wprawdzie przepływ w bloku wymusza pompa, ale jednak zwężenie przy tak dużym grzejniku to zły pomysł.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pozostaje eksperymentować z pompką. Można by założyć pompkę obiegową, taką jaką zakłada się do obiegu wody ciepłej, gdy chcemy mieć wodę ciepłą zaraz po odkręceniu kranu. Ona ma mniejszą moc i powinna wystarczyć dla zwiększenia przepływu przez jeden grzejnik.
  • Poziom 9  
    Dzieki zastanawiałem sie nad taka pompka czy ona moze byc zamontowana na grzejniku ? Tylko to mi pozostalo a na razie dogrzewam pokój kaloryferem elektrycznym m2400W.mam nadzieje ze ta pompka wymusi powrot one sa na 1/2 cala wiec pasuja do grzejnika tylko troche przerobki trzeba bedzie zrobic . bede to robil po nowym roku i sam bede zakladal wiec bede troche to robil i szukal czesci :-( wiec dopiero wtedy napisze czy zdalo egzamin Wielkie dzieki za pomoc
  • Poziom 35  
    Siwy245 napisał:
    Grzejnik grzeje tylko tak jak na zalaczonym zdjeciu w pokoju mam od 15'C do 19'C to troche zamalo a nie mowie jak mrozy przyjda co bedzie i dlatego zostaje mi tylko spróbować z pompka tylko nie wiem czy to cos pomoze bym znów nie wyrzucil pieniedzy w bloto

Zdecydowanie zbyt mały przepływ czynnika grzewczego. Być może pion jest poprzykręcany (zawór podpionowy), może jest nadmierne kryzowanie. Te rurki powinny wystarczyć. Nie bardzo widać, jaki jest zawór na zasilaniu. Jeśli termostatyczny, to można zmienić kryzowanie po zdjęciu głowicy (bez konieczności spuszczania wody).
  • Poziom 27  
    Cytat:
    w tym roku gdy sie wprowadzilem wymienilem wszystkie grzejniki z zeliwnych na te aluminiowe i nie wiem czy cos pomoze to ale sąsiad z gory mowil ze dopiero od tego okresu grzewczego ma cieplo a zawsze mial zimno moze to byc spowodowaniem ze u mnie hydraulik wymienil ten grzejnik i nie jestem pewny ale tak mi wyglada ze wlot ma 18 a powrot zrobil 15 moze to ma wine ze u mnie blokuje ?

Tu nie ma co się doktoryzować. Masz niezrównoważoną instalację. W starym układzie (przed wymianą grzejnika ) całe ciepło przepływało przez twój grzejnik żeliwny:

Cytat:
    cos pomoze to ale sąsiad z gory mowil ze dopiero od tego okresu grzewczego ma cieplo a zawsze mial zimno

teraz tak się nie dzieje bo nowy stawia większy opór. Trzeba na nowo skryzować instalację w tym pionie. Żadne wstawianie pomp i innych wynalazków. Ten twój hydraulik odstawił fuszerkę. Fachowiec po wymianie na nowo przeliczył by kryzy lub nastawy wstępne i ustawił w całym pionie. Znając jednak życie to klient chciał nowy grzejnik no to ma. Z tego co się orientuję to wymiany grzejników wcześniej zgłasza się w SM gdzie wyrażają zgodę na dany typ i sprawdzają czy nie zakłóci to pracy całej instalacji.

Ps. popraw pisownię :D
  • Poziom 14  
    Witam,

W nawiązaniu do ostatniego zdjęcia tj. tego gdzie są kolorkami zaznaczone przedziały grzania. Czy do pionu z którego wychodzą te gałązki po prawej na zdjęciu jest podłączony jakiś inny grzejnik? Jeśli tak to jak duży, czy z takimi samymi zaworami i czy podłączenie jest na tej samej wysokości oraz czy średnice są te same? Po drugie z racji że zawór na powrocie nie jest regulacyjny tylko odcinający i nie za bardzo można nim zrobić jakąś sensowną regulacje sprawdź czy się coś poprawi jak przymniesz ten zawór z pozycji full otwarte na pozycje w 2/3 zamknięte żeby zmniejszyć przepływ wychodzący z grzejnika. Po trzecie czy ja dobrze widzę że powrót jest zasilony mniejszą średnicą niż zasilanie czy mi się tylko wydaje? :P
  • Poziom 42  
    tomek3108-Wszystkie informacje są zawarte w poprzednich postach
  • Poziom 14  
    Czytałem co prawda w grubsza to co jest wyżej i nie bardzo widzę odpowiedzi na moje pytania, widzę rozmowę i odpowietrzaniu, o grzejnikach w tym samym pionie ale wyżej, o pompce o mniejszej średnicy faktycznie znalazłem.
  • Poziom 9  
    Inkwizycja napisał:
    Ten twój hydraulik odstawił fuszerkę. Fachowiec po wymianie na nowo przeliczył by kryzy lub nastawy wstępne i ustawił w całym pionie.

zgadzam się z Tobą odwalił fuszerkę bo nic nie kryzował ani nie obliczał tylko po prostu powymieniał kaloryfery i powstawiał zawory jeszcze w tym pokoju co nie grzeje grzejnik wstawił rurę mniejszą bo 15 a prędzej była 18 .
    Inkwizycja napisał:
    Znając jednak życie to klient chciał nowy grzejnik no to ma. Z tego co się orientuję to wymiany grzejników wcześniej zgłasza się w SM gdzie wyrażają zgodę na dany typ i sprawdzają czy nie zakłóci to pracy całej instalacji.

tu się mylisz to hydraulik mnie namówił na wymianę grzejników w całym mieszkaniu mówił że będzie w tedy ciepło niestety wszędzie tylko powstawiał zawory i jest ok tylko przy tym dużym ruszył rury i tu nie grzeje a zgłoszone było do mieszkaniówki bo ten hydraulik który to wszystko robi jest pracownikiem mieszkaniówki i palaczem w kotłowni .

tomek3108 napisał:
    Po drugie z racji że zawór na powrocie nie jest regulacyjny tylko odcinający i nie za bardzo można nim zrobić jakąś sensowną regulacje sprawdź czy się coś poprawi jak przymniesz ten zawór z pozycji full otwarte na pozycje w 2/3 zamknięte żeby zmniejszyć przepływ wychodzący z grzejnika.

prędzej zawór na powrocie był założony z regulacją taki na imbus 8 to wtedy tylko połowa grzała teraz sam wymieniłem na zawór kulowy 1/2 cala to jest trochę lepiej tak grzeje jak na rysunku przymknięcie nic nie daje tylko pogarsza .
    tomek3108 napisał:
    Po trzecie czy ja dobrze widzę że powrót jest zasilony mniejszą średnicą niż zasilanie czy mi się tylko wydaje?

tak powrót hydraulik zmniejszył na mniejszą 15 twierdzi że zasilenie jest 15 a na moje oko gdzie nie jestem hydraulikiem zasilanie to 18 .
  • Poziom 9  
    Sono2020 napisał:
    To teraz goń go niech poprawia

Tak według niego wszystko dobrze jest i juz nie chce tu nic robić a ja mam dość jego głupiego gadania. Spróbuje teraz wstawic sam POMPE CYRKULACYJNA c.w.u. 15-14 cwu obiegowa IBO moze to coś pomoże?
  • Poziom 19  
    Najbardziej ostatnio jak widzę różne wypociny pseudo hydraulików to wkurza mnie ich niedouczenie i bezkarność. Praktycznie nie da się takiego zmusić żeby wykonał poprawnie instalację lub oddał pieniądze. A jakie kwiatki robią to szkoda gadać.
    Zamontuj pompkę i testuj czy pomoże to nie wiem.
  • Poziom 35  
    Inkwizycja napisał:
    Cytat:
    w tym roku gdy sie wprowadzilem wymienilem wszystkie grzejniki z zeliwnych na te aluminiowe i nie wiem czy cos pomoze to ale sąsiad z gory mowil ze dopiero od tego okresu grzewczego ma cieplo a zawsze mial zimno moze to byc spowodowaniem ze u mnie hydraulik wymienil ten grzejnik i nie jestem pewny ale tak mi wyglada ze wlot ma 18 a powrot zrobil 15 moze to ma wine ze u mnie blokuje ?

Tu nie ma co się doktoryzować. Masz niezrównoważoną instalację. W starym układzie (przed wymianą grzejnika ) całe ciepło przepływało przez twój grzejnik żeliwny:

Cytat:
    cos pomoze to ale sąsiad z gory mowil ze dopiero od tego okresu grzewczego ma cieplo a zawsze mial zimno

teraz tak się nie dzieje bo nowy stawia większy opór. Trzeba na nowo skryzować instalację w tym pionie. Żadne wstawianie pomp i innych wynalazków. Ten twój hydraulik odstawił fuszerkę. Fachowiec po wymianie na nowo przeliczył by kryzy lub nastawy wstępne i ustawił w całym pionie. Znając jednak życie to klient chciał nowy grzejnik no to ma. Z tego co się orientuję to wymiany grzejników wcześniej zgłasza się w SM gdzie wyrażają zgodę na dany typ i sprawdzają czy nie zakłóci to pracy całej instalacji.

Ps. popraw pisownię :D

Da się to sprawdzić. Mianowicie sąsiedzi na wyższych piętrach w tym pionie mogą lekko przykręcić zawory kaloryferów. Po tym lekkim przykręceniu warto zaobserwować, czy ten źle grzejący kaloryfer będzie nieco lepiej grzał. Szkoda, że nie ma tam zaworów z nastawą wstępną, gdyż wtedy kryzowanie jest łatwe i nie wymaga spuszczania wody oraz można je korygować w trakcie sezonu, aż do uzyskania zrównoważenia instalacji. Obliczenia - obliczeniami, a praktyczny test instalacji jest najważniejszy.
  • Poziom 9  
    Zbigniew Rusek napisał:
    Da się to sprawdzić. Mianowicie sąsiedzi na wyższych piętrach w tym pionie mogą lekko przykręcić zawory kaloryferów. Po tym lekkim przykręceniu warto zaobserwować, czy ten źle grzejący kaloryfer będzie nieco lepiej grzał. Szkoda, że nie ma tam zaworów z nastawą wstępną, gdyż wtedy kryzowanie jest łatwe i nie wymaga spuszczania wody oraz można je korygować w trakcie sezonu, aż do uzyskania zrównoważenia instalacji. Obliczenia - obliczeniami, a praktyczny test instalacji jest najważniejszy.

Tak było by tak najlepiej tylko mieszkam w tej wiosce trzydzieści lat i znam ludzi i mogę zapomnieć by sie zgodzili na lekko przykrecenie zaworow bo im grzeje i wolą okna otwierać niz zawory przymknąć 😞
  • Poziom 9  
    I pompka dziala zawór mam na moze pól milimetra otwarty i grzejnik grzeje i do sąsiadów tez idzie goraca woda to pomogło. Latem spróbuje wymienić rure od powrotu na wieksza średnicę taka jak zasilenie grzejnika to może bez pompki bedzie grzal grzejnik jak powinien . Dzieki za podpowiedzi :-)
  • Poziom 17  
    Sprawdz czy ten grzejnik jest dobrze zamontowany? Trzeba to sprawdzić poziomicą. Grzejnik powinien byc od strony odpowietrznika lekko w góre .Jeżeli będzie odwrotnie to trudno będzie go odpowietrzyć. Jeżeli chcemy go odpowietrzyć to tylko odpowietrznikiem.Nie wolno odpowietrzać na powrocie bo bedzie się zapowietrzał.
  • Poziom 9  
    triakw napisał:
    Sprawdz czy ten grzejnik jest dobrze zamontowany? Trzeba to sprawdzić poziomicą. Grzejnik powinien byc od strony odpowietrznika lekko w góre .Jeżeli będzie odwrotnie to trudno będzie go odpowietrzyć. Jeżeli chcemy go odpowietrzyć to tylko odpowietrznikiem.Nie wolno odpowietrzać na powrocie bo bedzie się zapowietrzał.

Wiem o tym i jest prawidłowo zamontowany i odpowietrzony juz predzej o tym pisałem