Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Kociol gazowy do domku? - Jaki kociol gazowy dom 227m2

27 Gru 2016 11:30 1455 11
 • Poziom 5  
  Witam

  Chciałem się poradzić, bo czytając forum natknąłem się na wiele ciekawych wypowiedzi i uznałem, ze znajdę tutaj osoby, które mi pomogą. A mianowicie mam dom o pow. użytkowej 227m2, 3 kondygnacje w tym piwnica, gdzie również jest ogrzewanie. Posiadam piec 23 kW, palę węglem i drewnem. Mam gazowy podgrzewacz wody 90 l. Mam grzejniki, niestety brak podłogówki. W ścianie mam styropian 7cm. Pustak, styro pustak. Temperatura w domu przy grzaniu obecnie ok. 21-22 stopnie. Dom wychładza się do jakichś 18 stopni. Będę wymieniał okno, bo nie do końca są szczelne i zapewne ucieka trochę ciepła.

  Teraz do meritum sprawy. Chce przejść na gaz, bo po prostu jestem trochę wygodny :-) zdaje sobie sprawę z kosztów. Zima kosztuje mnie obecnie ok. 4000 zł. Chciałbym poprosić o pomoc; czy warto mi wchodzić w gaz w taki dom i ewentualnie jaki kocioł?

  Pozdrawiam Kamil
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 39  
  Jeśli ma byc czysto i wygodnie to gaz, ale będzie pewnie drożej, choć niewiele, gdy zastosujesz np regulatory tygodniowe, podział na strefy itp. automatykę.
 • Poziom 33  
  A czy pozostałą część instalacji będziesz zmieniał (rury, grzejniki, zawory itp.)?
  Czy tylko kocioł do zmiany? A pozostawiasz ten obecny na "a przyda się"?
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 5  
  Myślałem tylko o samym piecu a starego się pozbyć. Czy w takim wypadku będę musiał coś jeszcze wymieniać?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Zależy w jakim stanie jest ta instalacja, ale powinno się przy kotle gazowym zastosować zawory termostatyczne przy grzejnikach - oszczędność.
  Na pewno trzeba będzie dobrze wypłukać starą instalację przed podłączeniem nowego kotła.
  Bardzo dobrym kotłem do takiej "starej" instalacji jest stojący Vaillant VKK ecoVIT np. VKK 256/5 lub jego "brat bliźniak" SaunierDuval Niedźwiedź Condens 25 KKS. Są to kotły stojące o budowie bardzo odpornej na zabrudzenia pochodzące z instalacji i zakamienienie wymiennika. Jedyny minus to że nie posiadają swojej pompy i zaworu bezpieczeństwa wbudowanych w kotle - trzeba dołożyć do instalacji lub wykorzystać już istniejące na obecnej instalacji.
 • Poziom 5  
  W sumie to jest 5 zima kiedy używany jest pięć węglowy. Ogólnie 5 zima gdzie się ogrzewa dom. Z tego co ktoś kiedyś mówił to rury doprowadzając ciepło są tak zrobione jakby od początku miało być palone gazem
 • Poziom 33  
  No to bardzo dobrze.
  Teraz tylko trzeba wybrać kocioł. Pamiętaj żeby kierować się też wyborem pod kątem dostępności serwisu w twojej okolicy.
  I ewentualnie jeśli wybierzesz kocioł wiszący, to najlepiej dobrze przepłukać instalację przed jego powieszeniem, może nawet z dodatkiem jakiejś chemii czyszczącej, a potem dodać do wody inhibitora korozji.
 • Poziom 5  
  Gaz ziemny jest. Tylko teraz jaki kocioł mam wybrać tutaj jest problem :-)
 • Poziom 9  
  A ja zapytam ile stopni ma woda, która wychodzi z kotła na grzejniki i ile ma stopni woda powracająca do kotła?
  Czy podgrzewacz gazowy wymieniasz na zasobnik czy zostawiasz ten co masz?
  Jak aktualnie sterujesz temperaturą w pomieszczeniach?
 • Poziom 5  
  Piec ustawiony jest na 50 stopni wiec wiadomo ze waha się +/- 5 stopni. Zostawiam podgrzewacz gazowy. Mam na grzejnika termostaty i tym reguluje