Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stalkot 25kW ekogroszek - prośba o podpowiedź - zimowe dogrzewanie

27 Gru 2016 12:29 2328 21
  • Poziom 9  
    Cześć,

Budujemy domek parterowy bez poddasza użytkowego. 200m2
    Okna 3 szybowe, na razie nie ma żadnej elewacji. DOm zbudowany z suporeksu.
    Na stropie leży wełna 30cm i pod wylewką 15cm styropianu.

Niedawno skończyliśmy tynkować więc odpaliliśmy ogrzewanie zeby wszystko ładnie schło.
    Domek ma podłogówkę w kuchni, 2 łazienkach, na wejściu i mały pasek w salonie.
    Do tego 11 grzejników.

Zamontowany jest pleszewski kocioł z podajnikiem na ekogroszek Stalkot 25kW. Sterownik Kom-Ster.
    Różne ustawienia były na sterowniku. Jak chodziła sama podłogówka to udało mi się osiągnąć sensowne spalanie. Ale jak podpięliśmy grzejniki to nagle zaczęło sie straszne kotłowanie.
    WIem i jestem świadom, że zanim to się wszystko nagrzeje i wygrzeje to będzie kotłował swoje Ale może uda się nieco to uregulować.
    Aktualne spalanie wygląda tak, że w wigilię rano zakupiłem 8 worków ekogroszku Skarbka. Mija 3cia doba i właśnie wszystko niknęło. Blisko 70kg opału na dobę to sporo. Woda na bojler oczywiście nie puszczona, nikt tam nie zamieszkuje
    Domek się dogrzewa jako tako. Były raptem 3 stopnie, teraz juz mamy w domu 14-15. Dużo wietrzymy więc spada do 12 w ciągu dnia.
    Jak go ustawić na podtrzymanie żeby mało brał tego opału. Niby teraz przy +10 na dworzu to można i go wygasić ale nie o to chodzi.

Ustawiłem go w końcu tak jak w instrukcji producenta:
    czas podawania 15s
    Czas pomiędzy podawaniem 1m40s
    Prędkośc dmuchawy 40%
    Krotność podawania paliwa 1
    Czas przedmuchu 5s
    Czas pomiędzy przedmuchami 25min
    Prędkość obrotowa dmuchawy w podtrzymaniu 50%

Temperatura zadana 47 stopni

Załączam fotkę tego co czujniki podają oraz druga to aktualny popiół (to na wierzchu, nie ten beton na środku

Ktos ma jakieś sugestie jak to skręcić?
    Dziękuję

Stalkot 25kW ekogroszek - prośba o podpowiedź - zimowe dogrzewanie Stalkot 25kW ekogroszek - prośba o podpowiedź - zimowe dogrzewanie
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Mam tylko jedną sugestię - piszesz, że
    ALPAq napisał:
    Budujemy domek parterowy bez poddasza użytkowego. 200m2
    Okna 3 szybowe, na razie nie ma żadnej elewacji. DOm zbudowany z suporeksu.
    Na stropie leży wełna 30cm i pod wylewką 15cm styropianu.

I do tego domku dałeś
    ALPAq napisał:
    Zamontowany jest pleszewski kocioł z podajnikiem na ekogroszek Stalkot 25kW

Wiesz, tak na oko to wydaje mi się, że masz strasznie przewymiarowany kocioł. W tak dobrze zaizolowanym domku będziesz miał typowe zapotrzebowanie na ciepło na poziomie paru kW. A kotły podajnikowe pracujące poniżej 30% mają koszmarnie niską sprawność. A kiepska sprawność to zawsze duże zużycie opału. Teraz sytuacja jest inna bo kocioł pracuje z pełną mocą gdyż wygrzewają się ściany - ale jak dom będzie użytkowany "normalnie" to moim zdaniem możesz mieć problemy.
    Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu to zrób sobie szybki audyt na stronie:
    http://cieplowlasciwie.pl/
    I zobacz jakie dokładnie będziesz miał zapotrzebowanie na moc i jaki kocioł jest zalecany do twojego domu.
  • Poziom 39  
    Pierwszy sezon grzewczy to zawsze +50% i wiecej za ogrzewanie. Wygrzanie murów, odparowanie wilgoci ( szczególnie zaraz po tynkch), to proces długotrwały. Skoro nie mieszkasz zamontuj jakiś regulator pokojowy i utrzymuj temp. ok.12 st.C. Można tez znacznie niżej , nawet 6 stopni jeśli budynek jest nie wykończony, brak mebli, zabudowy G/K itp , nie ma to znaczenia byle by w budynku nic nie zamarzło. Całe prawdziwe suszenie osiągniesz dopiero latem, bo teraz spalisz i tak bardzo dużo paliwa bez sensu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Zwróć jeszcze uwagę na wielkość przysłony na wlocie do wentylatora. Ustawienie jego wydajności na 40% to nie wszystko - możesz mieć za dużo powietrza, które "wyprowadzi" ci ciepło w komin. Ja w moim kotle mam ustawioną bardzo małą szczelinę wlotową (ok. 6 mm przy obwodzie).
  • Poziom 9  
    Xantix napisał:

Wiesz, tak na oko to wydaje mi się, że masz strasznie przewymiarowany kocioł.

Jesteśmy tego świadomi. Kocioł zawsze można podmurować ;)
    A teraz nie mamy elewacji, ocieplenia z zewnatrz, chałupa wychłodzona więc duży zapas się przyda. Bojler też 200l
    W projekcie jest ok 15kW, powinniśmy mieć ok 19kW ale tak coś podejrzewam, że z tymi kW czasami jest ściema. Już nie chce mi się tu przytaczać przykładów znajomych co zmieniali kocioł na większy bo żadne ustawienia nie dawały wystarczajacego efektu. A do tego wielki garaż z wielka bramą przyłączony do domu, zawsze będie torche wychładzał itd. No ale mniejsza z tym

stefan_marek napisał:
    Zwróć jeszcze uwagę na wielkość przysłony na wlocie do wentylatora. Ustawienie jego wydajności na 40% to nie wszystko - możesz mieć za dużo powietrza, które "wyprowadzi" ci ciepło w komin. Ja w moim kotle mam ustawioną bardzo małą szczelinę wlotową (ok. 6 mm przy obwodzie).

A zerkne na to i zdam relacje :)

A co myślicie o tych ustawieniach i efektywności spalania?

Edit

Kurcze, ta przesłona to czarna magia. Nie dość, że jej tam nie widać prawie to jej ośką można kręcic dookoła. Przekręciłem na tyle, że nakrętki będące na końcu ośki praktycznie ją zamykają. Nie wiem czy dobrze czy źle ;)

W trybie nadzoru tak wygląda ruszt. Co o tym myślicie?

• Poziom 9  
    Różnych próbowałem ustawień. Np czegoś w zakresie podawanie 14s, przewa 1min 45s
    Dmuchawy nieco zdjąłem na 40% z 50. Zdjąłem temp. zadaną nawet na 42 stopnie.
    Czego bym nie robił to pali mi ciągle 2,5 worka na dobę :)
    Poczytałem trochę i były sugestie zeby zmieścić się w minucie z ustawieniami, więc ustawiłem 8s podawanie i 52 przerwę.

Jak się ustawia zasłonę tej pompki? W internecie widze, że ludzie mają poprostu blaszki, którymi je zasłaniają, ja mam taką srubę, którą widać na fotce. Kręcę nią sobie, grawitacja na śrubie troche domyka lub otwiera ale i tak nie wiem jak jakieś dokladne ustawienie zastosować

Swoją drogą mam teraz 42 zadaną temp.
    Na dworzu +5, w domku ok +14
    Schodzi temperatura na piecu do 40,9 i załącza się tryb "regulacja". Dojście do temperatury zadanej zajmuje mu dokładnie 10min. Po czym tryb nadzór trwa około 8min i znowu regulacja.
    Czy w miare prawidlowo to wygląda?
    Z góry dziękuję za sugestie.

• Poziom 25  
    Nie czytałem poprzednich wystąpień, ale już teraz koledze mogę napisać o jednej, podstawowej rzeczy. Jeżeli mamy do dyspozycji czołg (może trochę przesadziłem, ale będzie czytelniej), który ma przejechać 1000 km, to w zasadzie nie zauważymy różnicy kiedy na zadanym odcinku będzie o jednego pasażera mniej. Dlatego właśnie kolega nie widzi różnicy, spalając kolejne kilogramy paliwa. Najczęściej cierpimy na przewymiarowane piece. Dlatego między innymi zużywamy więcej paliwa niż byśmy chcieli. Niewielu chce się do tego przyznać i stąd właśnie takie problemy.
    Hm.
  • Poziom 23  
    Zrób sobie OZC http://cieplowlasciwie.pl/ i zobacz jakie masz zapotrzebowanie na ciepło.
    Mam budynek ocieplony posadzka -15 cm, strych - 30 cm ściany - 15 cm,
    powierzchnia 150 m2 a zapotrzebowanie przy temp. -20 stopni to ok 9 kW razem z CWU.

Piec wziąłem stalkot 12 kW (jeszcze nie uruchomiony) zastanawiałem się na piecem 10 kW ale to mało popularne.

Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    Zrobiłem pobieżne wyliczenia - przy obecnej temperaturze twój dom jako, że jest zimny i mokry będzie potrzebował jakieś "pi razy oko" 5 kW mocy grzewczej na dobę. Przez 24 h daje to 120 kWh ciepła na dobę. Twój węgiel wg deklaracji producenta ma 26 MJ/kg - czyli w 62 kg jest 447 kWh ciepła. Skoro dom "żre" około 120 kWh a w węglu jest 447 kWh ciepła to nam daje 26% sprawności. Ponieważ kocioł pracuje na 20% mocy nominalnej to oznacza, że taka sprawność jest jak najbardziej realna. Moim zdaniem to właśnie skutek niedopasowania kotła do domu i ustawienia niewiele tutaj pomogą. Po prostu prawa fizyki są w tym przypadku nieubłagane.
  • Poziom 9  
    Napewno macie częściowo racje Panowie ale mój szwagier co ma dom obok, ma identyczny piec tylko 19kW a powierzchnie grzewczą ma mniejszą o 50m2 (gdzie u mnie te 50m2 to akurat garaż, mocno wychładzany wielką bramą itd) i jemu jednak znika 5 worków na tydzień a nie an 2 dni. A popiół wybiera raz na 2 tygodnie nie codziennie. Więc nadal nie obwiniał bym przewymiarowywanego kotła. Bo wątpie zeby bylo mocno przewymiarowany zwłaszcza w tym momencie gdy chałupa jest wyziębiona i mokra i dopiero zamontowalismy drzwi i bramę, nie am elewacji i dopiero co skonczyliśmy układac wełnę na poddaszu...
  • Poziom 19  
    Jesteś w stanie zamontować termometr do wędzarni lub grilla (taki do co najmniej 300 °C) w przewodzie spalinowym aby sprawdzić ile ciepła ucieka przez komin.
    Próbowałeś z wyższa temp. żądaną. ?
    Jaka jest temp. powrotu ?
    Jaka jest histereza kotła ?
  • Poziom 9  
    Pewnie byłbym w stanie spróbować zmierzyć temperature spalin :)
    Zadałem temperaturę 50 stopni i wiele się nie zmieniło poza tym, że więcej jeszcze skotłował. Teraz zasypałem średni groszek, który czego by nie robić tworzy straszne spieki, jutro albo pojutrze zasypie właściwy to będzie można wrócić do regulacji.
    Hmm gdzie mogę sprawdzić temperature powrotu? ;) Sorki za głupie pytania ale mało sie znam na tym układzie.
    Histereza ustawiona -1
  • Poziom 19  
    Temp.powrotu musisz zmierzyć sobie sam, najlepiej przy pomocy pirometru lub termometru. Przy okazji zweryfikuj wskazania czujnika temp. kotła.
    Histereza trochę mała, ja u siebie mam 2 st, podobnie paru znajomych.
  • Poziom 9  
    Ok dam na -2 jutro.
    Temperature powrotu też spróbuję zmierzyć w jakis sposób :)
    Dziękuję za podpowiedź i próbę pomocy zamiast kopiować "masz za duży kocioł" :)
    Najlepszego w Nowym ROku!
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    arigato napisał:
    Nie czytałem poprzednich wystąpień, ale już teraz koledze mogę napisać o jednej, podstawowej rzeczy. Jeżeli mamy do dyspozycji czołg (może trochę przesadziłem, ale będzie czytelniej), który ma przejechać 1000 km, to w zasadzie nie zauważymy różnicy kiedy na zadanym odcinku będzie o jednego pasażera mniej. Dlatego właśnie kolega nie widzi różnicy, spalając kolejne kilogramy paliwa. Najczęściej cierpimy na przewymiarowane piece. Dlatego między innymi zużywamy więcej paliwa niż byśmy chcieli. Niewielu chce się do tego przyznać i stąd właśnie takie problemy.
    Hm.

Całkiem niezłe porównanie, ale raczej jako przykład podałbym samochód osobowy z silnikiem i pojemności 6 litrów - też ma nadmiar mocy i musi spalić więcej niż takim sam z silnikiem 2,0.
    Dodano po 4 [minuty]:
    ALPAq napisał:
    Napewno macie częściowo racje Panowie ale mój szwagier co ma dom obok, ma identyczny piec tylko 19kW a powierzchnie grzewczą ma mniejszą o 50m2 (gdzie u mnie te 50m2 to akurat garaż, mocno wychładzany wielką bramą itd) i jemu jednak znika 5 worków na tydzień a nie an 2 dni.

Porównaj w tych kotłach palniki i ich moc oraz powierzchnię wymiennika ciepła [to odpowiednik silnika w samochodzie] bo to jest miarodajne, a producenci na obudowach piszą różne rzeczy, zwłaszcza, że większość sprzedawanych kotłów nie ma żadnych badań i ich moc podawana jest "na oko".
    Dodano po 3 [minuty]:
    ALPAq napisał:

Jak się ustawia zasłonę tej pompki? W internecie widze, że ludzie mają poprostu blaszki, którymi je zasłaniają, ja mam taką srubę, którą widać na fotce. Kręcę nią sobie, grawitacja na śrubie troche domyka lub otwiera ale i tak nie wiem jak jakieś dokladne ustawienie zastosować

Nie masz przesłony dmuchawy, a ta ośka z nakrętkami to terminator ciągu - otwiera się sam po włączeniu się dmuchawy, w zasadzie możesz to zostawić stale otwarte, żeby nie kopcił palnik gdy kocioł wejdzie w podtrzymanie.

Reguluj moc nadmuchu tylko sterownikiem - zmniejszaj nadmuch aż zacznie spadać nie dopalony węgiel, wtedy nieco zwiększ i to będzie ten właściwy.

PS pamiętaj, żeby po każdej zmianie dać popracować kotłowi z nową nastawą minimum 10 minut zanim zajrzysz sprawdzić co ta zmiana dała.
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedź. TO co mam w ogóle nie przysłaniać dmuchawy tak jak inni to robią?
    Ok.

Histereze zdjąłem na -2. Groch podaje mi 8s, przerwa 52s. Groszek zmieniłem z tymczasowego co robił skrajne spieki i szło go ok 2,5 worka na dzień przy + temperaturach na dworzu. Wziąlem na próbę jakiś 26-28kj ekogroszek od sąsiada co bardzo polecał. No i z tego:

Zrobiło się to:

Jest 1000x lepiej. Na palenisku jest mało towaru, delikatnie się pali i mocno wypala. Na moje oko troche za dużo popiołu sie zbiera na krawędziach paleniska.
    Poprzedniego groszku wyrzucałem codziennie cały popielnik spieków a teraz po 3 dniach mam takie coś:

Jak na moje oko jest nieźle, jeszcze moze do poprawy ale już nieźle. No i nieco mniej towaru idzie. Szło 2,5-3 worka (czy tego ostatniego czy wcześniej skarbka). Tego mi idzie ok 2 worków dziennie (a temperatura nie jest +5 na dworzu tylko -4/-6).
    Nadal sporo ale pamiętajmy, że dom nie ma żadnej elewacji, dopiero został zamkniety i jest cały mokry :)
  • Poziom 40  
    Jeśli możesz to napisz jakie będziesz miał zużycie przy +5 stopni na dworze (tak celem porównania). Oczywiście na razie trzeba poczekać na taką pogodę niestety. ;)
  • Poziom 9  
    Oczywiście będę regularnie opisywał co tam sie dzieje ciekawego. Również po zrobieniu elewacji, dosuszeniu domu itd.
    Teraz zasypałem jeszcze Skarbka dla porównania i w poniedziałek zamawiam docelowy groszek, który najbardziej mi się podoba.
    Ale tak jak pisałem, po wsypaniu ekogroszku Mr Power poza tym, że nagle zaczęło sie ładnie wszystko dopalać to spalanie (mimo iz temperatura spadła z +5 do -15) spadło do równo 1,7 worka na dobę.
  • Poziom 9  
    Zasypałem ekogroszek Skarbek. Nie wypala się tak mocno jak ten poprzedni. WIdać nie dopalone węgielki ale pali się ładnie, nie idzie go więcej niż tamtego.

Tak jest teraz:

Co myślicie? podkręciłem dmuchawkę z 40% do 45%.
  • Poziom 9  
    Cześć Ponownie,

Domek cały czas sie wygrzewa. Sauny tam nie ma, gdyż ciągle okna są uchylone z wiadomych przyczyn.

Mam jednak zapytanie.
    Zakupiłem już docelowy ekogroszek 27MJ. Ustawiłem temperature zadaną z 42 stopni do 55 zeby ciut podgrzać chałupkę
    Teraz mam ustawione:
    Czas podawania 7s
    Przerwa między podawaniem 52s
    Krotność podawania 2
    Czas przedmuchu 6s
    Czas pomiędzy przedmuchami 25min
    Obroty dmuchawy 45%
    Obroty w stanie nadzoru 50%
    Histereza 2 stopnie

Zaobserwowałem coś takiego:
    Spada temperatura np do 53 i załącza sie tryb regulacja. Wiadomo, podaje, dmucha itd. Zanim dojdzie do trybu nadzoru trwa to ok 7min.
    Następnie wchodzi w tryb nadzoru i zanim spadnie znowu do tych 53 stopni trwa to 6min.
    Czy coś nie jest nie tak przypadkiem? Po co mam ustawiony czas pomiędzy przedmuchami 25min skoro nie ma szans nawet dojsć w trybie nadzoru do tego przedmuchu?
    Może ustawić mu np 6min pomiędzy przedmuchami i czas przedmuchu jakiś krótszy?
    Jakieś sugestie?
    Dziękuję
  • Poziom 19  
    Przedmuch w trybie nadzoru/czuwania jest zabezpieczeniem przed samoczynnym wygaszeniem kotła w momencie kiedy odbiór ciepła z kotła jest bardzo mały np: gwałtowne ocieplenie, przewymiarowany kocioł w starannie ocieplonym budynku lub w okresie letnim grzanie tylko CWU. Dodatkowo podanie węgla powoduje jego przemieszanie i rozluźnienie w palniku.
  • Poziom 9  
    Ok, myślałem bardziej, że to sprawa żeby trochę dłużej podtrzymać temperaturę (czyt. dłużej posiedzieć w nadzorze).

Mam aktualnie ustawione
    - 42 stopnie zadane
    - czas podawania 7s
    - przerwa pomiędzy podawaniem 55s
    - krotoność podawania 2
    - czas przedmuchu 15a
    - Przerwa pomiędzy przedmuchami 5min
    - obroty dmuchawy 60%
    - obroty w stanie nadzoru 55%

Nie walcze z dużym spalaniem bo to bez sensu. I tak w domu jest max 16 stopni, podłoga, sciany to wszystko mega wychładza wodę, więc ile bym na piecu nie dał tak bedzie dużo palil, szybko wychładzał itd. Dlatego dałem 42 na piecu i niech sobie będzie te 14-15 stopni.

Natomiast chcial bym osiągnać jakieś łądne sensowne przepalanie żeby nie marnować opału.
    Teraz jest tak:

Stalkot 25kW ekogroszek - prośba o podpowiedź - zimowe dogrzewanie Stalkot 25kW ekogroszek - prośba o podpowiedź - zimowe dogrzewanie Stalkot 25kW ekogroszek - prośba o podpowiedź - zimowe dogrzewanie

Trochę gruby zbity popiół w dużej ilości zbiera się na palenisku. Coś wydłużyć, skrócić, przestawić?
    Groszek to Mr. Power czy jakos tak :P 26-28MJ