Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - 1-Wire slave w IRQ w trybie overdrive

27 Gru 2016 17:04 3912 63
 • Poziom 12  
  Wzorując się na artykule z Ep (załącznik) zrobiłem obsługę slave 1-Wire bez użycia przerwań. Autor artykułu program wyssał z palca. Badania oscyloskopem wykazują, ze procedury nie wyrabiają sie w IRQ. Nie mają prawa działać bo np bajty dekodowane są w odwrotnej kolejności (MSB zamienione z LSB). Program nie da się nawet skompilować, bo raz jest użyte odwołanie WIRE1_RESET innym razem RESET_1WIRE a definicja jest jedna. Czy da się zrobić na przerwaniach obsługę 1-Wire na IRQ na AVR z zegarem 14,7456MHz? O trybie overdrive nie marzę, wystarczy standardowa prędkość.

  PS
  Autor artykułu jeszcze mi nie odpisał.
 • PCBwayPCBway
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  A dlaczeog miałoby się nie dać zrobić? Kiedyś robiłem 1-wire slave przy zegarze 1,2 MHz (ATtiny13) i działało, więc przy prawie 15 MHz tym bardziej procesor się wyrobi. Jeśli modyfikowałeś kod autora to może błędy wynikały z modyfikacji, które wprowadziłeś?
  Trudno analizować program z artykułu, bo to jakieś wyrwane z kontekstu fragmenty. Pokaż własny program.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 23  
  Mikroprocesorowiec napisał:
  Program nie da się nawet skompilować, bo raz jest użyte odwołanie WIRE1_RESET innym razem RESET_1WIRE a definicja jest jedna.


  Czy oprócz tego pdf są do pobrania jeszcze jakieś źródła, bo w tym pdf nie ma użycia ani definicji WIRE1_RESET ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  W ten sposób wiążesz zmienną z rejestrem. W tym przypadku każde odwołanie do counter będzie wiązało się z operacją na R3. Przyporządkowanie jest globalne, nie da się go ograniczyć do funkcji. Zresztą nie miałoby to sensu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  R-MIK napisał:
  Piotrus_999 napisał:
  R-MIK napisał:
  register unsigned char counter asm("r3");
  Ale jak wskazać kompilatorowi aby używał zarezerwowanych rejestrów w konkretnej funkcji?


  Zresztą metoda bardzo zła bo ogranicza kompilatorowi ilość dostępnych rejestrów, a problemem jest fatalnej jakości kod. Żadne mikro optymalizaje tu nie pomogą. Należy napisać, albo znaleźć porządny kod.

  Proszę o cudowny kod który nie używa zmiennych, bo operacje na nich są wykonywane w praktyce na rejestrach a trzeba je zachowac na stosie w czasie obsługi IRQ. Obsługa IRQ to spora ilość push i pop z tego właśnie powodu. Operacje te zajmują push (3,5us), pop tyleż samo.

  No to czekam na kod obsługujący 1-Wire slawe w IRQ w trybie overdrive na AVR 16MHz (najlepiej 14,7456MHz).


  Przecież odkładane są tylko te rejestry, które są w IRQ używane. Wrzucenie zmiennej do rejestru to w najlepszym razie oszczędność dwóch taktów, typowo nic, jeśli w IRQ masz więcej zmiennych/operacji. Natomiast taki rejestr jest wyłączony z użycia w całym kodzie, w efekcie kompilator ma trudniej go optymalizować.
  Obsługa slave na 16 MHz to naprawdę banał. Jak pisałem robiłem to na ATTiny, przy 1,2 MHz i to już było pewnym wyzwaniem. M.in. trzeba było stosować tricki z przechowywaniem kolejnego bitu we fladze T rejestru stanu, bo prakowało cykli na pobranie i wyłuskanie bitu. Zreszą zauważ, że krytyczne dla slave 1-wire jest tylko wystawienie odpowiednio szybko stanu bitu w odpowiedzi na niski poziom mastera. Powiedzmy, że masz na to 3,5-4,5 us, a to przy 16 MHz przekłada się na 56-72 instrukcje. To wystarczy, żeby odłożyć wszystkie rejestry MCU na stos dwukrotnie :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  R-MIK napisał:
  Piotrus_999 napisał:
  R-MIK napisał:
  Proszę o cudowny kod który nie używa zmiennych, bo operacje na nich są wykonywane w praktyce na rejestrach a trzeba je zachowac na stosie w czasie obsługi IRQ ..... Operacje te zajmują push (3,5us), pop tyleż samo.


  push i pop 2 cykle zegara czyli przy 16MHz - 0.13us.

  Czyli według ciebie IRQ odkłada na stos jeden rejestr? Na to cię zmartwię, tych rejestrów jest 20. same push i pop oraz dwie operacje na R0 zajmują blisko 3us a na całe IRQ mam 7us. Tak sie składa, że czas wykonywania funkcji mimo że wywoływane w niej inne funkcje są inline zajmują trochę czasu, o jakieś 2us za dużo. Należy też pamiętać, że wejście w IRQ to odłożenie adresu powrotu na stosie, no i reti też zajmuje czas. Mam zegar 14,7456MHz, próbuje przetaktować mikrokontroler (zasilany z prawie 5V) na 18,432 a jak się uda to i na 22,1184. To rozwiąże problem. Projekt nie jest komercyjny, więc przetaktowanie wchodzi w grę.


  Jeśli jest tak jak piszesz to masz poważnie skopany kod - pokaż go. Kolejna sprawa - szybko musisz wystawić tylko stan pinu, cała obsługa IRQ może być znacznie dłuższa, byle się skończyła przed odpytaniem o kolejny bit, a to są dziesiątki us.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  R-MIK napisał:
  tmf napisał:
  (...) zauważ, że krytyczne dla slave 1-wire jest tylko wystawienie odpowiednio szybko stanu bitu w odpowiedzi na niski poziom mastera. Powiedzmy, że masz na to 3,5-4,5 us, a to przy 16 MHz przekłada się na 56-72 instrukcje. To wystarczy, żeby odłożyć wszystkie rejestry MCU na stos dwukrotnie :)

  Nie tylko. Zależy co jest masterem. Jeśli master jest programowy, tachlujący IO to ok, jeśli sprzętowy to po wysłaniu bitu czas poziomu wysokiego jest krótki. Kod dla slawe (Roberta Wołgajewa z EP) działa bo:
  - próbkę bitu pobiera o 6 us za późno ale bit trwa 61us więc działa
  - bardzo często wychodzi z przerwania gdy już zaczął się kolejny bit, ale flaga IRQ jest kasowana sprzętowo po wejściu w IRQ i mikrokontroler wygeneruje kolejne IRQ. Program pobierze próbkę za późno, ale jak juz napisałem działa bo...
  Niestety w overdrive nie można tak zrobić.


  Nie twierdzę, że ten kod jest dobry. Tylko, że przy 14 MHz masz aż nadto czasu, aby bez problemu zaimplementować slave, bez zastanawiania się ile i co okdkłada na stos mikrokontroler.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 30  
  Witam,

  Na ATTINY2313 kwarc 8MHz popełniłem układ który realizował:
  - jeden port 1-Wire Master
  - dwa porty 1-Wire Slave
  - jeden port UART który przekazywał dane do drugiego ATTINY2313 z dwoma dodatkowymi portami 1-Wire Slave.

  Ogólnie chodziło o to aby z jednego urządzenia 1-Wire (SLAVE) przekazać dane do 4 urządzeń 1-Wire Master

  Całość napisana w ASM.
  Działa bez problemu.

  Pozdrawiam
  JarekC
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  R-MIK napisał:
  Piotrus_999 napisał:
  A wiesz o tym że nie możesz oferować żadnych slave urządzeń czy rozwiazań bez kupienia licencji? Z tego wynika właśnie brak w handlu driverów do slave urządzeń.

  Ja tego nie będę sprzedawał a osobiście do prób mi się przyda.


  Coś kręcisz. Raz piszesz:
  R-MIK napisał:
  Robię między innymi emulator DS2431. I co mam napisać, że zgodność 50%? Ze działa ale bez overdrive?

  a potem, ze na własne potrzeby...
  Ale nieważne. Jak pisałem, nie ma najmniejszego problemu, aby przy zegarze 14 MHz uzyskać czas odpowiedzi na poziomie 1 us. Sprzęt też można wykorzystać - np. UART do generowania impulsu ujemnego o pożądanym czasie. Pokaż w końcu ten kod, bo na razie przez kilkanaście postów jest jałowa dyskusja, gdzie ty narzekasz, nawet nie wiadomo na co, a kolejne osoby piszą, że bez problemu zrealizowały to co najwyraźniej chcesz zrobić.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Piotrus_999 napisał:
  Hehehe - Maxim nawet emulatorów R&D nie pozwala robić. Kolega niveasoft też już się przyznał do winy :). Jak znajdę to pokaże Wam emaila (skan dokumentu z podpisem) grożący mi strasznymi konsekwencjami prawnymi jak nie zaprzestanę naruszać prawa i nie zniszczę wszystkich kodów i prototypów :). A tylko napisałem e-maila do supportu z pytaniem technicznym. Na pytanie o licencję odpowiedziałem że nie mam, no i dostałem pismo z kancelarii prawnej.


  Wrzuć to co ci wysłali, z ciekawości bym zobaczył.
  Z drugiej strony sobie poszperałem, okazuje się, że patent na 1-wire został przyznany 11 Maja 1993 roku. Ponieważ w USA przed 1995, patenty były ważne przez 17 lat, a po tej dacie przez 20 lat, to tak, czy siak wychodzi, że patent jest już nieważny. Czyli można sobie slave robić ile się chce. Z drugiej strony, mają zgłoszone jakieś patenty pochodne, więc być może pewne elementy są ciągle chronione. Ale już nie sam protokół 1-wire.
  Patent - One-wire bus architecture, nr US 5210846 A - 1993
  Pochodne - Method for data communication - US 5398326 A - 1995
  Jezcze ważne:
  - Command/data transfer protocol for one-wire-bus architecture US 5809518 A - 15 września 1998
  - Systems and methods to convert signals multiplexed on a single wire to three wire US 5809519 A - 15 września 1998
  - Single wire communication system US 5864872 A - 26 Sty 1999
  - Electrostatic discharge protection systems and methods for electronic tokens US 5920096 A - 6 Lip 1999
  - Metal token having units of value stored therein using a single wire communication method US 5974504 A - 26 Paź 1999
  - Single wire data communication method US 6108751 A - 22 Sie 2000

  Widać, że trzeba sprawdzić co jeszcze jest chronione patentem, a jakie elementy już nie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto