Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iveco EuroCargo 180e28 - Hamulec nie działa, pedał hamulca wpada do końca

mecanico 27 Gru 2016 20:22 1158 14
  • #1 27 Gru 2016 20:22
    mecanico
    Poziom 7  

Witam,
    mam problem z samochodem ciężarowym EuroCargo 180e28.
    Pedał hamulca wpada do końca i auto nie hamuje. Ponieważ nie mam dużego pojecia jak działaja hamulce w tym modelu, zamieszczam dane z karty technicznej pojazdu:

UKłAD HAMULCOWY
    Hamulec zasadniczy i awaryjny.
    System pneumatyczny z dwoma niezależnymi obwodami – ABS jako standard. Hamulce wentylowane tarczowe dla osi przedniej i tylnej z plywajacymi zaciskami
    - srednica tarcz – 432 mm
    - powierzchnia hamujaca – 816 cm2
    Spreżarka jednocylindrowa – 225 cm3 (opcja - 360 cm3).
    Hamulec silnikowy na wydechu.
    Podgrzewany osuszacz powietrza w ukladzie hamulcowym.
    Hamulec postojowy Mechaniczny, działajacy na koła tylne, sterowany ręcznie, uruchamiany pneumatycznie.

Proszę o pomoc co może byc przyczyną awarii.

0 14
  • #2 27 Gru 2016 20:52
    darfur5
    Poziom 27  

A co pokazują zegary ciśnienia powietrza obwodów 1 i 2, chodzi mi o to czy sprężarka nabija układy hamulcowe.

0
  • #3 27 Gru 2016 21:11
    diablo23248
    Poziom 25  

Do sprawdzenia w pierwszej kolejności główny zawór hamulca.

Wygląda mniej więcej tak. Znajdziesz go pod przednią atrapą o ile dobrze pamiętam.

0
  • #4 29 Gru 2016 20:40
    mecanico
    Poziom 7  

Do Darfur5 - na kokpicie nie ma zegarow ciśnienia. W zamian wyświetla się kontrolka nabijania powietrza lub tak mi sie wydaje ze służy do tego. Szukałem w Internecie i nie znalzałem opisu do tej kontrolki (zamieszczam zdjecie). Sprężarka nabija powietrze, tzn jest powietrze w zbiornikach, a jutro podłącze zegar to sprawdze ciśnienie

Do Diablo23248 - czy jest mozliwość sprawdzenia zaworu głównego i jeśli tak to jak to zrobić?

Na kokpicie Wyswietlają sie 2 kontrolki (zdjęcie), oprocz wspmnianej wczesniej kontroliki nabijania powietrza rownież wyświetla sie kontrolka zużytych klocków przednich (ale odkręciłem koła i klocki są w dobrym stanie).

Dziekuje wszystkim z gory za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #5 29 Gru 2016 21:04
    darfur5
    Poziom 27  

Skoro jest wyświetlacz to możesz wejść w menu i sprawdzić ciśnienia na wszystkich czterech obwodach myślę , że Diablo może mieć rację co do zaworu hamulca pod pedałem ale dobrze by było sprawdzić i być pewnym , że układy są nabite powietrzem.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Gru 2016 22:33
    diablo23248
    Poziom 25  

Najprościej będzie odkręcić przewody od złącz z 2 na początku (21 22 itp.) to są wyjścia. I sprawdzić po naciśnięciu pedału hamulca w którym momencie pojawi się ciśnienie. Zanim jednak zaczniesz sprawdź co napisał darfur5.

Powodzenia!

0
  • #7 30 Gru 2016 20:48
    mecanico
    Poziom 7  

Sprawdziłem ciśnienie zbiornikow powietrza i jest powyzej 10bar. Zamówiliśmy juz zawor główny tak jak radzil Diablo i jak wymienimy, to napisze czy pomogło.

Podłączyłem komputer z programem Delphi i wykasowałem wszystkie błędy jakie wyskoczyły jednak kontrolka zuzytych klockow hamulcowych przedniej osi nie gaśnie (błąd ten nie byl widoczny w programie Delphi). Odkręciłem drugie koło i okładziny sa OK (maja powyzej 13mm grubosci) za to tarcza jest popękana, nierówna i pofalowana (zdjecie). Grubość tarczy ok 39mm a na rantach ok 41mm. Czy powinienem wymienic tarcze i jeśli tak to jak to zrobić?
    Przypuszczam, ze tarcze trzeba wymienić na 99% prosze o potwierdzenie czy kolejnosc demontażu jest prawidlowa i czy czegos nie pomijam;

1) poluzowac dociski grzchotką,
    2) zrzucic zaciski (6 srub),
    3) wylac olej,
    4) odkręcic nakrętke piasty,
    5) odkręcic 12 srub (kolnierz przykręcony do tarczy)

0
  • #8 30 Gru 2016 21:19
    diablo23248
    Poziom 25  

Nie pamiętam jakie są zaciski w IVECO ale sprawdź czujniki zużycia (jeśli są) czy nie ma przerwy w obwodzie.

0
  • #9 30 Gru 2016 21:52
    mecanico
    Poziom 7  

Zalączam ogólne zdjęcie przednich zaciskow. Proszę o pomoc

0
  • Pomocny post
    #10 30 Gru 2016 21:56
    kwok
    Poziom 38  

Ciśnienie widać jak się ponaciska lewy górny przycisk na kierownicy.
    Jaki jest luz między tarczą a klockami? Czy ręczny trzyma? Czy z zaworu wylatuje powietrze jak puścisz pedał? Tarcze nowe mają 45mm więc twoje jeszcze by pojeździły ale są do wymiany bo spękane (ITD, diagności itd zabiorą dowód).

0
  • #11 01 Sty 2017 18:48
    mecanico
    Poziom 7  

Tak jak napisał kwok tarcze nowe mają 45mm, a minimalna dopuszczalna grubość jest 37mm. "Moje" mają okolo 39mm, ale mają powierzchnie pofalowaną i w najcieńszym miejscu mogą miec 37-38mm. Wymienimy tarcze i klocki.
    Hamulec reczny działa bez problemu. Jutro posprawdzam wszystko co mi radzicie.
    Czy ktos wie jak sprawdzić kabel czujnika grubości klocków, czy nie jest przerwany?

0
  • Pomocny post
    #12 01 Sty 2017 22:27
    diablo23248
    Poziom 25  

Z tego co widzę na zdjęciu masz zwykłe czujniki które ulegają zniszczeniu razem z klockami. Miernik w łapki i sprawdzasz czy jest "przejście" pomiędzy obydwoma przewodami. Jeśli na każdym kole masz "przejście" to wtedy za pomocą spinacza lub kawałka drutu robisz mostek we wtyczce idącej do komputera. Jeśli po takim zabiegu błąd nadal będzie występował to do przejrzenia instalacja idąca do komputera bo tam może być kabel przerwany. Na szczęście o ile pamiętam iveco ma numerowane przewody co powinno ułatwić sprawę .To tak najbardziej "łopatologicznie".

Powodzenia!

0
  • #13 03 Sty 2017 22:22
    mecanico
    Poziom 7  

Tak jak napisał diablo, kabelek był przerwany. Kontrolka grubości klocków już się nie świeci.

Wymieniłem tarcze i klocki. Może komuś sie to przyda.

Demontaż:
    1) odblokować grzechotką klocki (klucz 10);
    2) odpiąć przewody i powyjmować klocki;
    3) odkręcić zaciski (sześć śrub, klucz oczkowy 30);
    Nie odkręciłem przewodów powietrza, bo zaciski położyłem na zawieszeniu;
    4) Podstawić pojemnik na olej. Odkręcić osłonę piasty kluczem okolo 92.
    5) odkręcić nakrętkę piasty kluczem 80 plus śrubkę zabezpieczająca na imbus;
    6) Wyciągnąć łożysko stożkowe, podkładkę, tuleję i ściągnąć tarcze z kołnierzem z czopa piasty;
    7) odkręcić tarcze od korony (12 śrub, klucz 21)
    8) zmontować wszystko w odwrotnej kolejności.

Mam jeszcze jedno pytanie związane ze strzałką, która znajduje sie na koronie (dokładnie nie wiem jak sie nazywa, ja to nazywam korona). Do czego słuzą te strzałki?? Tarcza hamulcowa jest symetryczna i nie ma zadnych znaków.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia i proszę o pomoc.

Iveco EuroCargo 180e28 - Hamulec nie działa, pedał hamulca wpada do końca Iveco EuroCargo 180e28 - Hamulec nie działa, pedał hamulca wpada do końca

0
  • #15 09 Sty 2017 20:29
    mecanico
    Poziom 7  

Po przebiegu okolo 400km podniosę przód i sprawdzę czy łożyska nie maja luzu.
    Wszystko działa poprawnie i nie wyświetlają sie żadne kontrolki. Dziękuję za pomoc. Zamykam temat

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo