Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Prostownik do akumulatora - Czy warto ?

27 Gru 2016 23:22 4941 74
  • Poziom 7  
    Witam Wszystkich
    Mam okazje kupić od znajomego praktycznie za grosze (30zł) sprawny prostownik. W związku z tym że nie znam się za dobrze w tym temacie to mam do Was prośbę.
    Czy ten prostownik będzie w stanie naładować akumulatory od c330, czyli Dwa aku po 6v i 165 Ah połączone szeregowo.
    Ma on jakieś zabezpieczenie przed przeładowaniem aku? na obudowie pisze że "Bezpieczny" heh czy chodzi o to że nie ugryzie :D
    Prostownik do akumulatora - Czy warto ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    natec87654321 napisał:
    Czy ten prostownik będzie w stanie naładować akumulatory od c330, czyli Dwa aku po 6v i 165 Ah połączone szeregowo.
    Tak, tylko trochę to potrwa - minimum dobę, zależnie od ustawionego prądu ładowania. Przeładowania się nie obawiaj, no chyba że zostawisz włączone i na wakacje się udasz? Bezpieczny, tak, pod warunkiem, że w nim nie grzebiesz. :D
  • Poziom 7  
    Hehe, dzięki wielkie.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    natec87654321 napisał:
    Czy ten prostownik będzie w stanie naładować akumulatory od c330

Będzie, tylko ładowanie będzie trwało długo.
    natec87654321 napisał:
    Ma on jakieś zabezpieczenie przed przeładowaniem aku?

Nie ma.
    natec87654321 napisał:
    na obudowie pisze że "Bezpieczny" heh czy chodzi o to że nie ugryzie

Chodzi o to że ma rozdzielone uzwojenie pierwotne i wtórne na osobnych karkasach.
  • Poziom 7  
    Dzięki już wszystko wiem. :)
    Punkty poszły, że by nie było, że pytam się na krzywy ryj. :D
  • Pomocny post
    Poziom 42  
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Dlaczego piszecie, że ładowanie ma trwać długo? Ten prostownik ma wydajność praktycznie idealnie pokrywającą sie z 10-godzinnym czasem ładowania ww. akumulatorów.
  • Poziom 7  
    Ostatnie pytanie bo mam w domu taki mały woltomierz (panelowy,ledowy) zasilany na napięciu jakim mierzy, mierzy od 3 do 30v dc.
    Jak bym go wpiął równolegle do kabli co wychodzą na akumulator to bym widział ile nastawić V by nie przekroczyć 14,5.
    A chodzi mi o to czy przy podłączeniu jego trzeba wstawić bezpiecznik przed woltomierzem ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    natec87654321 napisał:
    Jak bym go wpiął równolegle do kabli co wychodzą na akumulator to bym widział ile nastawić V by nie przekroczyć 14,5

Jak byś go wpiął to mógłbyś tylko monitorować napięcie na akumulatorze bo w ładowarce ustawiasz tylko maksymalny prąd ładowania w twoim przypadku 16,5A .
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Tam masz tyrystor na pierwotnym. Tylko prąd ustawiasz, a napięcie będzie różne w zależności od stopnia naładowania.
  • Poziom 7  
    Może zadaje głupie pytanie (raczej na pewno) ale widziałem jak znajomy ładował nim aku w aucie i dodatkowo podłączył woltomierz.
    I jak kręcił gałką w lewo to napięcie spadało nawet i poniżej 6v a wskazówka od amperomierza opadła do zera
    a jak kręcił w prawo to napięcie rosło a wskazówka od amperomierza podnosiła się do 8.9 amper.
    Jak dał gałkę maksymalnie w prawo to woltomierz pokazywał nawet 16v
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    natec87654321 napisał:
    A chodzi mi o to czy przy podłączeniu jego trzeba wstawić bezpiecznik przed woltomierzem ?
    Nie, prawidłowo skonstruowane woltomierze nie wymagają bezpiecznika.

Dodano po 3 [minuty]:

natec87654321 napisał:
    Jak bym go wpiął równolegle do kabli co wychodzą na akumulator to bym widział ile nastawić V by nie przekroczyć 14,5.
    Też tak bym zrobił.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    natec87654321 napisał:
    Jak dał gałkę maksymalnie w prawo to woltomierz pokazywał nawet 16v

Przy naładowanym w pełni akumulatorze 12V napięcie może wynosić max.16,8V.
  • Poziom 7  
    zmyliło mnie to, że na skali przy potencjometrze jest napisane po lewej 6v a po prawej 12v, myslałem że nią się tylko reguluje napięcie :)
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Tak naprawde to akumulatory kwasowe niemają ograniczonego ściśle napięcia ładowania. Ważne aby korki były ściągnięte i ciężko jest przekroczyć 17V dla aku 12V z powodu intensywnego gazowania. A co do miernika napięcia i prostownika to koniecznie dodaj kondensatory bo ich nie widać. A przez tętnienia wszystkie proste mierniki głupieją.
  • Poziom 7  
    Wiesz jak by ktoś pokazał palcem jaki i gdzie to tak, a tak to za wysoka szkoła jazdy jak dla mnie :)
    Chociaż chodzi o to by przed woltomierzem wlutować kondensator filtrujący 2200uf 25V ??
    Chodzi o to by minus podłączyć bezpośrednio do miernika, a plus do pierwszej nóżki kondensatora a od drugiej nóżki do miernika??
  • Poziom 42  
  • Poziom 43  
    natec87654321 napisał:
    zmyliło mnie to, że na skali przy potencjometrze jest napisane po lewej 6v a po prawej 12v, myslałem że nią się tylko reguluje napięcie
    tak, bo napięciem reguluje się prad. A widzisz, cfaniaki :D te konstruktory - za jednym zamachem zrobili prostownik dwunapięciowy 6 i 12 Woltow. :D
  • Poziom 7  
    No tak, żaden ze mnie elektryk to fakt. A tak z czystej ciekawości gdzie znajdę schemat podłączenia tego kondensatora. Nie to że chce podłączyć tylko po prostu z ciekawości jak wygląda takie połączenie. Czy dobrze napisałem wyżej
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ehhhhh. Jeżeli, Szacowny Kolego zechcesz używać woltomierza cyfrowego DC, to proponuję włączenie (wlutowanie choćby do plytki z diodami) do wyjscia prostownika kondensatora 1000µF / 25 V . Będziesz mógł sobie wówczas dobrać napięcie bez obciążenia akumulatorem, zakładając, ze miernik wskaże Ci to napięcie pomnożone o wartość 1,41.
  • Poziom 7  
    Panie Krzysztofie jaśniej proszę, bo wcześniej ktoś pisał by podłączyć kondensator by woltomierz poprawnie wskazywał. Prostownik mam już na stole, mam nowy amperomierz bo stary uszkodzony no i mam ten woltomierz i stoję nad tym, i w końcu nie wiem co robić. Wlutować ten woltomierz bez kondensatora czy jak dam kondensator to będzie lepiej.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nie będzie lepiej. Pisałem ci już że akumulator jest najlepszym kondensatorem. A układ regulacyjny jest po stronie pierwotnej transformatora. Więc nic ci nie da ustawianie potencjometru bez akumulatora.
  • Poziom 7  
    Aha rozumiem, bo ktoś pisał by wstawić taki kondensatorek przed woltomierzem. Bo jak go nie będzie to woltomierz może dziwnie się zachowywać. Ale jak mówisz że nie trzeba to nie
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Widzę, że temat dalej się rozwija. Chciałbym wyjaśnić tutaj kilka spraw odnośnie dodania kondensatora elektrolitycznego. Po pierwsze jest on potrzebny gdyż sterowanie prądem odbywa się na tyrystorze. Takie działanie wraz z transformatorem daje na wyjściu piki napięciowe co nikogo nie powinno dziwić. Z kolei te wahania napięcia powodują zmiany w przepływie prądu do ładowanego akumulatora. W najprostszym przypadku przebieg prądowy wygląda podobnie do wyprostowanej sinusoidy ( funkcja y=|sin(x)| ). Dodanie kondensatora wygładza ten przebieg tym bardziej im większej pojemności jest ten kondensator. Spotkałem się z profesjonalnymi urządzeniami do testów laboratoryjnych przy badaniu akumulatorów, które ładując prądem „stałym” o natężeniu przykładowo 5A w rzeczywistości dawały przebiegi zbliżone do prostokątnych o amplitudzie 35A… Odnosząc się do wpisu kkknc akumulator nie jest kondensatorem, ma w prawdzie niewielką pojemność Faradayowską (ze względu na powierzchnię płyt dodatnich i ujemnych), jednak nie można mylić pojemności mierzonej w Faradach i pojemności mierzonej w Amperogodzinach. Wracając więc do wlutowania kondensatora to według mnie najlepszym miejscem będzie mostek prostowniczy (od razu za nim) zaznaczony na dołączonym obrazie. Kolorem niebieskim zaznaczyłem miejsce wlutowania minusa kondensatora a czerwonym plusa. Kondensator ten powinien mieć minimalne napięcie 25V a pojemność im więcej tym lepiej . Natomiast podłączenie miernika napięcia najlepiej było by zrealizować na samych klemach. Ale będzie dobrze gdy będzie podpięty prosto między kable prądowe wychodzące z prostownika. Jednak jak było już pisane niema mowy o sterowaniu napięcia. To wszystko powinno znacznie poprawić charakterystykę prądowo-napięciową i zapobiegać błędnym pomiarom przez miernik napięcia. Prostownik do akumulatora - Czy warto ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @kakop89 o to własnie postulowałem, tylko z wrodzonego i nabytego lenistwa nie napisałem obszerniej, jak Kolega to uczynił. Dodatkowo, taki woltomierz będzie dzialał i bez podłączenia akumulatora, więc Kolega @natec87654321 może sobie nim żarówki i silniczki samochodowe sprawdzać :D
  • Poziom 7  
    kakop89 Wielkie dzięki za dokładne wyjaśnienie co i jak :)
    Tak czułem, że te kondensatory mogą się przydać. Byłem dzisiaj w sklepie i kupiłem dwie sztuki: 2200uf 35v ( nie mieli 25v) i również dwie sztuki: 1000uf 25v. Nie byłem pewny jakie a takie pojemności przewinęły się przez temat.
    Z własnej ciekawości poczytałem sporo o kondensatorach i rezystorach ciekawe rzeczy. Heh tak że wiem by nie pomylić biegunów bo będzie bum.
    Chociaż pisali że są też takie co zamiana biegunów nie przeszkadza.
    Jeszcze raz wielkie dzięki !!

PS. hehe tak mnie to zaciekawiło że jutro kupuje ne555 i robię mrugającą diodę a co :)
  • Poziom 42  
    @kakop89 nawet bez tyrystora przebieg prądu się zmienia ze względu na zasilaniu tego prostownika prądem przemiennym o częstotliwości 50Hz. I podłączenie tego kondensatora niczego nie zmieni przy ładowaniu akumulatora. Akumulator to bardzo ładnie wygładza.
    Spójrz na wskazania amperomierza. Według ciebie bez kondensatora wskazówka lata jak oszalała?
    Podłącz oscyloskop zabacz jak podłączenie nawet żarówki zmienia obraz na oscyloskopie.
  • Poziom 11  
    @kkknc oczywiście, że się zmienia bo inaczej nie byłoby sensu stosować transformatora. Chodzi mi o to że w czystej postaci na transformatorze bez sterowania tyrystorowego zarówno prąd i napięcie to sinusoida. jednak wprowadzając do układu sterowanie mocy na tyrystorku wprowadza się dodatkowe, znaczne zniekształcenia w postaci pików napięcia i co za tym idzie prądu. Oczywiście, że akumulator jakoś ten przebieg wygładzi ale nie aż tak jak zastosowanie kondensatorów o większej pojemności, Sam akumulator natomiast lepiej ładować prądem stałym a nie impulsowym. A amperomierz stosowany w takich prostownikach zawsze pokazuje wartość uśrednioną prądu ze względu na bardzo dużą bezwładność całego ustroju pomiarowego. Co do oscyloskopu robiłem taki pomiary nieraz. Polecam podłączenie bocznika przykładowo 10A/100mV i podpięcie go do oscyloskopu. W tego typu prostownikach bardzo ładnie widać przebieg zmienny 100Hz.
  • Poziom 42  
    Akumulatorą to wcale nie przeszkadza. Zobacz co jest przy prostowaniu jednopołówkowym. Dziś są coraz popularniejsze ładowarki impulsowe, gdzie pików to masz sporo. Zobacz jakie piki generuje alternator. A poprawianie sobie humoru kondensatorem który da bardzie poprawne odczyty napięcia bez akumulatora w takim układzie jest bez sensu. Bo co mi to zmienia że bez akumulatora woltomierz pokaże 10V , a przy kondensatorów 12V a z akumulatorem 14V. Ładuję akumulator i jest mi potrzebny woltomierz do sprawdzenia napięcia końcowego tego i tylko tego akumulatora. A nie pomiar napięcia jałowego transformatora.
  • Poziom 11  
    Myślę, że za bardzo odbiegamy od tematu. Kondensatory pomogą a @natec87654321 chciał wiedzieć czy warto kupić taki prostownik i czy da on rade naładować akumulatory 2X6V 165Ah. Za tą cenę na pewno warto takie ustrojstwo nabyć i naładuje on akumulatory chociaż może to zająć trochę czasu. W dodatku nawet nie trzeba pilnować napięcia końcowego. Takie akumulatory mają łatwo dostępne korki i wystarczy je poodkręcać i podłączyć ten prostownik na 24h. Na koniec zobaczyć napięcie jakie jest po tym czasie i sprawdzić gazowanie w każdej celi plus ewentualnie uzupełnić wodą. Jeżeli niema napięcia co najmniej 14V lub nie wszystkie cele gazują to zostawić jeszcze podłączone na 6h i ponownie sprawdzić.
    @kkknc Rozwinął się ciekawy temat potrzeby stosowania kondensatorów do prostowników i ich przebiegów prądowo-napięciowych. Jeżeli jesteś zainteresowany to daj znać. Wtedy postaram się przygotować trochę materiałów na ten temat.