Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED (220V) migające w rytm muzyki.

komarek01 28 Gru 2016 02:16 2418 10
  • #1 28 Gru 2016 02:16
    komarek01
    Poziom 10  

Witam wszystkich.

Zbudowałem układ migania diody LED w rytm muzyki:
    Diody LED (220V) migające w rytm muzyki.

Efekt jest zadowalający ,jednak zamiast jednej diody LED chciałbym sterować linijką diodową diod połączonych szeregowo zasilanych napięciem stałym 220V.

Czy zamiana tranzystora BC547 na inny tranzystor, o większym napięciu przewodzenia załatwi sprawę?
    Jeżeli tak to jaki czy może to być N-MOSFET IRL540?
    Czy mogę podłączyć do układu 220V zamiast 12V?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

0 10
  • #2 28 Gru 2016 03:55
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Nie możesz podłączyć pod 230V, brak jest tam separacji.

To samo uzyska się przy 12V i wiele diod w połączeniu szeregowo-równoległym, chyba, że chodzi wykorzystanie sznura choinkowego z diod LED.

Tutaj trzeba wykorzystać transoptor (lub optotriak); po stronie 230V, prostowanie napięcia 230V dla LED, jako element wykonawczy tranzystor lub tyrystor

0
  • #4 28 Gru 2016 14:00
    komarek01
    Poziom 10  

Do kolegi HD-VIDEO
    Rozumiem ze triak lub tyrystor muszę podłączyć zamiast diody LED i on ma mi sterować napięciem 230V? Podłączenie diod ma być szeregowe bo chodzi mi o lampki choinkowe.

Do kolegi marekhab:
    Gdzieś miałem kolorofon tylko model c23 czy coś podobnego. Czy istnieje tam możliwość podłączenia takiej linijki diodowej na 230V? Jakim napięciem zasilane są żarówki w takim kolorofonie?

0
  • #5 28 Gru 2016 21:37
    marekhab
    Poziom 32  

C23 czy C333c nie ma większych różnic różnią się elementami w filtrach, no i obudową te C333c mają reflektory osobno a C23 ma reflektory w tej samej obudowie co sterownik.
    Napięcie żarówek to około 13V , musiałbyś podzielić lampki choinkowe na mniejsze odcinki.

0
  • #6 29 Gru 2016 00:35
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Zamiast diody LED na schemacie, podłączasz wewnętrzną diodę transoptora a ten po stronie wtórnej transoptora może sterować tyrystor; tranzystor też można podłączyć.

Sznur diod choinkowych, zasilasz przez mostek prostowniczy z 230V.

Do tego schematu kolorofonu też nie można podłączy diod LED zasilanych prosto z sieci.

0
  • #7 29 Gru 2016 09:53
    huluk
    Poziom 30  

Interesuje mnie koncepcja podłączania sznura choinkowego przez mostek prostowniczy... skoro on jest zasilany firmowo bezpośrednio z gniazdka 230V~ to co stoi na przeszkodzie, żeby zastosować "klasyczny" układ kolorofonu jednokanałowego z gniazdem wyjściowym 230V~ na triaku przez optotriak, zamiast żarówki podłączyć sznur choinkowy?

0
  • #8 29 Gru 2016 21:12
    komarek01
    Poziom 10  

Spodobał mi się pomysł z optotriakiem, trochę o tym poczytałem ale jednej rzeczy nie rozumiem, po co tranzystor po stronie wtórnej optotriaka? Czy sam w sobie optotriak nie będzie sterował sygnałem 230V linijki diodowej?
    Jaki optotriak powinienem zastosować?

Kolego huluk czy możesz zaproponować jakiś konkretny układ, schemat tego układu?

Przy okazji znalazłem kolorofon i przeprowadzam reanimację, póki co prowizoryczne złożyłem i działa. Myślałem też nad montażem oprotriaka przy lampie niskich tonów tak aby kolorofon i linijka diodowa działały jednocześnie.

0
  • #9 30 Gru 2016 11:43
    huluk
    Poziom 30  

Optotriak jest układem / elementem małej mocy, jest stosowany jako "sterownik" zapewniający separację galwaniczną niskiego napięcia układu od napięcia sieciowego (inaczej cały układ niskonapięciowy musiałby mieć na masie potencjał sieci) i sterujący stopniem wykonawczym - najczęściej w układach na 230V~ stosuje się triaki. Tutaj przykład uniwersalnego modułu wykonawczego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic191440.html
    W momencie gdy układ już jest przystosowany do zasilania diody świecącej po prostu zamiast niej włącza się w układ diodę optotriaka. Na schemacie z linku zamiast żarówki zastosuj gniazdo sieciowe w które wepniesz lampki choinkowe.

EDIT: Tutaj na forum też jest przykład modułu sterującego - w tym przypadku grzałką: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2204089.html

0
  • #11 03 Sty 2017 10:09
    huluk
    Poziom 30  

Teoretycznie można jeśli pobierają tak mały prąd (maksymalna wartość szczytowa tego optotriaka to 1A). Ma on detekcję zera więc nie powinno być dużego problemu z impulsem prądowym podczas załączania. Jednak koniecznie musisz wtedy zabezpieczyć obwód wyjściowy bezpiecznikiem np. 500mA - jeśli zamontujesz gniazdo sieciowe do lampek to jest spora szansa, że za jakiś czas albo Ty zapomnisz, albo ktoś inny nie będzie wiedział, że tam nie ma triaka na wyjściu, jest mała wydajność prądowa a zapragnie sobie podłączyć żarówkę kolorową np. 60W do migania i kłopot gotowy.

0