Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Młotowiertarka Dewalt d25304 - uszkodzony włącznik ?

28 Dec 2016 08:18 2334 18
  • Level 10  
    Witam

Mam problem z młotowiertarką Dewalt jak w temacie. Mianowicie przy pełnym wciśnięciu włącznika co jakiś czas zaczyna zwalniać obroty. Kiedy lekko zwolnię spust wtedy pracuje normalnie. Pierwsze podejrzenie padło na kabel lub szczotki, obie opcje wykluczone, pozostał wiec włącznik. Rozebrałem go i jak widać na załączonych zdjęciach, ścieżki po których chodzi suwak metalowy były pokryte jakimś smarem. Po wyczyszczeniu nic niepokojącego nie widzę, ale ja z takim przypadkiem mam pierwszy raz do czynienia. Czy ktoś mógłby fachowym okiem rzucić i podpowiedzieć ewentualnie czy to co widać wygląda w porządku czy coś tutaj trzeba poprawić? Czy może wystarczyło przeczyścić i posmarować na nowo? tylko właśnie czym? czy może być wazelina?
    Młotowiertarka Dewalt d25304 - uszkodzony włącznik ? Młotowiertarka Dewalt d25304 - uszkodzony włącznik ? Młotowiertarka Dewalt d25304 - uszkodzony włącznik ?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 43  
    Czarna ścieżka oporowa tworząca potencjometr regulacji obrotów jest dosyć mocno wytarta, szczególnie na początku i końcu. Ciężko będzie to trwale naprawić.
  • Level 10  
    czyli ona pierwotnie była czarna na całej długości? nie można w tym miejscu pokryć cyną ?
  • Level 38  
    Ścieżki są wytarte, uszkodzone. Standardowa usterka w DeWalt. Trzeba wymienić ten włącznik, cały element.
  • Level 10  
    a nie można ich naprawić np jakimś lakierem grafitowym przewodzącym np do naprawy ścieżek do ogrzewania szyb?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 43  
    Teoretycznie można, jednak po tej ścieżce przesuwa się metalowy suwak potencjometru i raczej szybko naniesiona warstwa zostanie ponownie wytarta.
  • Level 10  
    Tak ,ale temu miał chyba zapobiec ten smar , który tam był. Gdyby spróbować nanieść taka warstwę a później jakimś smarem, czy może wazelina posmarować?
  • Level 43  
    Ten smar nie zapobiega wycieraniu się ścieżki, jego funkcją jest zabezpieczenie warstwy oporowej przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Level 10  
    A więc zrobiłem tak, że delikatnie zalutowałem miejsca gdzie były przetarcia i posmarowalem wszystko lekko wazeliną. I teraz sytuacja wygląda tak, iż po naciśnięciu spustu wiertarka nie reaguje i wolnych obrotów brak, natomiat po wciśnięciu przycisku do końca wiertarka pracuje na wysokich obrotach, ale za to nie przerywa już. Co może być przyczyną braku wolnych obrotów? Dodam że luty, które zrobiłem lekko spiłowałem żeby nie były zbyt wysokie.
  • Level 38  
    @witoold To są ścieżki oporowe, nie do otworzenia w warunkach domowych.
  • Level 10  
    Ok dzieki za info. Czyli pozostaje tylko wymiana.
  • Level 38  
    Oporowe ścieżki odpowiadają za regulację obrotów.
    Niestety tak, pozostaje wymiana, a element jest kosztowny :-(
  • Level 10  
    Wiem właśnie i dlatego probowałem naprawy sam. Natomiast jedno mnie zastanawia dlaczego przed rozebraniem wolne obroty jak i wysokie działały tylko na wysokich przerywał. A teraz niskie wogóle nie działają a wysokie działają normalnie.
  • Level 38  
    Zapewne duża rezystancja odpowiada za wolne obroty, a wraz z jej zmniejszaniem się, obroty rosną. Twoja naprawo polegała na nałożeniu przewodnika o znikomej rezystancji.

• Level 32  
    Mogłeś jeszcze lekko podgiąć ślizgacze na bok by korzystały z innej części ścieżki oporowej.
  • Level 10  
    No tak ,ale ja nałożyłem tylko.w dwoch miejscach gdzie były przetarte i na poczatku i na końcu a wiec idąc za Twoim tropem skoro rezystancja mojego lutu jest znikoma to powinna odrazu wystartować na większych obrotach a ona nic nie rusza aż do końcowego momentu gdzie odpala na maxa. Działa zero-jedynkowo:)
  • Level 43  
    Ogólnie to tej ścieżki oporowej nie da się zlutować, cyna wręcz ją rozpuszcza. Dlatego jest taki efekt jaki jest bo warstwa oporowa straciła teraz swoją ciągłość.
  • Level 10  
    Postanowiłem wymienić ten włącznik.W serwisie powiedzieli cenę wyższa niż wiertarka jest warta, ale znalazłem na stronie jednego sklepu taki który według nich jest dedykowany do tego modelu i jest oryginalny. Lecz na wygląd to mi pasuje inny ,który jest dedykowany do innego modelu,lecz liczba wyjść jest taka sama jak w moim no i co ważne jest polowe tańszy. Jedyne co mi się rzuciło w oczy to to iż jeden jest dedykowany do grupy wiertarek ,które maja moc z zakresu 780-800W a drugi 710W( jak w mojej) Czy można zastosować inny wyłącznik niż ten sugerowany?
    Młotowiertarka Dewalt d25304 - uszkodzony włącznik ? Młotowiertarka Dewalt d25304 - uszkodzony włącznik ?
  • Level 10  
    Witam, przepraszam za odkopywanie tematu z przed 2 lat ale bardzo mało jest na internecie o tych włącznikach. Mam model D25304-QS typ 2. W moim przypadku ścieżki oporowe są idealne ale wystrzeliła mi elektronika. Tranzystor, dioda i te inne układy. Pytanie do autora czy ma jeszcze ten uszkodzony włącznik ? Może z 2 bym jeden zrobił a szukam na internecie i nie mogę znaleźć takiego nowego. Są podobne ale nie takie same, nawet te na aliexpress.