Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung HT-C453 - wymiana lasera z mechaniką

JEDD 28 Dec 2016 15:16 1674 6
e-mierniki
 • #1
  JEDD
  Level 29  
  Witam. Czy jest konieczna procedura incjalizacji nowego lasera? Poprzedni czytał wszystkie płyty ale sam odczyt zajmował bardzo długo, po za tym przełączanie między utworami trwało wieki. Zdecydowałem wymienić cały loader CMS-S78R z optyką SOH-DL5FL. Po wymianie laser świeci, ale nie odczytuje płyt oraz otrzymuję komunikat na wyświetlaczu DISK ERR. Na stronie Impela piszą o zdjęciu zwory technologicznej (u mnie w tym miejscu nie ma pobielonych punktów lutowniczych, a tym samym zwory nie było) oraz niezbędnych procedurach zawartych w SM (sam SM mam i tu udostępniam).
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  kokapetyl
  Level 43  
  JEDD wrote:
  Czy jest konieczna procedura incjalizacji nowego lasera?

  Nie słyszałem o czymś takim. Błąd przy montażu, zły model, lub uszkodzony egzemplarz.
 • e-mierniki
 • #3
  JEDD
  Level 29  
  1. To nie jest mój pierwszy wymieniony laser, co prawda takiego modelu jeszcze nie wymieniałem ale to raczej nie robi różnicy.
  2. Model dokładnie taki sam 23 pinowa taśma (mogę zrobić zdjęcie dla porównania)
  3. Do tej pory nie zawiodłem się na firmie Impel. Choć to dziwne, że w miejscu zworki nie ma nawet śladu cyny, po za tym przewody od silników wyglądają na wcześniej lutowanie, a sama mechanika posiada ślady kurzu.

  Wstawiłem z powrotem stary laser z mechaniką i działa ale zachowuje się jak wyżej.

  Wygląda na uszkodzony laser.
 • #4
  kokapetyl
  Level 43  
  JEDD wrote:
  Wygląda na uszkodzony laser.

  Czasami tak bywa :cry:
 • #5
  JEDD
  Level 29  
  Wymieniłem laser z mechaniką po raz drugi. Po wymianie silnik od napędu płyty nie mógł wejść na właściwe obroty gorący był układ sterowania silnikami. Podstawiłem głowicę z nowego lasera do starej mechaniki. Po tym laser odczytał płytę ale nie chciał jej odtworzyć. Powróciłem więc do starego lasera z mechaniką i odczytuje płytę normalnie oraz ją odtwarza, ale przełączenie utworu do przodu powoduje problemy z odczytem. Dodam, że gdy utwór odtworzy się do końca, następny jest odczytany prawidłowo. Problem jest tylko wtedy gdy przełączę na kolejny wówczas napęd gubi ścieżkę i nie może odczytać płyty.

  Jakieś sugestie?
 • #6
  michas
  Level 23  
  Witaj, a podmieniałes stary laser do nowej mechaniki ? Może w starej mechanice są silniki ze zwartymi komutatorami - posprawdzaj silniki omomierzem przy delikatnym pokreceniu osią silnika gdy ustalą sie odczyty (silnik przy pokreceniu działa jak pradnica i napiecie jakie sie wytwarza zakłóca pomiar rezystancji uzwojeń) powinny mieć stałą oporność niezaleznie od położenia wirnika silnika. Piszesz ,że grzeje Ci sie driver silników - wiesz on troche sie zawsze grzeje ale jak jest bardzo gorący to koniecznie trzeba sprawdzić silniki sleed i spindle.

  Akurat mam podobny problem z laserem DL3D opisany w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3296458.html ale nasze kłopoty sugerują niestety,że sprzedano nam uszkodzone lasery. Ja kupowałem w cybor techu ciekawe ,że napisali ,że lasery nie podlegają gwarancji albo rękojmi ????

  Czytałem ,że niby są procedury przy wymianie laserów ale szczerze mówiąc nie spotkałem się z tym w praktyce.
  Szczególnie teza ze w mechanikach znajdują się jakies mikrokontrolery wydaje sie być śmieszną nigdy sie z tym nie spotkałem.

  Będę śledził Twój temat mam nadzieje ,że dojdziemy do jakiś wniosków.
  Pozdrawiam
 • #7
  JEDD
  Level 29  
  Podmieniałem, wynik taki sam - gorący sterownik silników. Wiem o tym, że ten układ się trochę grzeje (w końcu to nie pierwszy odtwarzacz który naprawiam), ale tak gorący, aż parzy w palec nie jest akceptowalne.

  Przejdźmy zatem do rozwiązania problemu, z którym uporałem się już jakieś dwa tygodnie temu.

  Otóż, jak się okazało wystarczyło ustawić prowadnice od głowicy laserowej. Przy wymianie lasera konieczne jest odkręcenie trzech śrub poziomujących wspomniany laser. Aby ustawić prowadnice należy przesunąć głowicę do końca mechanizmu (końca płyty), i wówczas wzorować się na położeniu gniazda taśmy lasera względem osłony mechanizmu. Kręcąc śrubami ustawiłem idealny poziom i sprzęt czyta płyty CD/DVD bez problemu nawet na starym laserze.