Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viesman Vitogas 100 - Wzrost ciśnienia na zbiorniku wzbiorczym

aficio36 29 Gru 2016 13:04 387 8
  • #1 29 Gru 2016 13:04
    aficio36
    Poziom 7  

Witam,
    od wczoraj mam problem następującej treści . Na manometrze który jest na zbiorniku wzbiorczym wzrasta mi ciśnienie do 3 barów , a nawet je przekracza . Z zaworu bezpieczeństwa wylatuje woda . Po upuszczeniu wody przez zawór bezpieczeństwa , ciśnienie spada do prawidłowego , jednak po ok. 2-3 godzinach dzieje sie to samo . Sprawdzałem manometrem ciśnienie w zbiorniku i jest 1,5 bara . Co może być przyczyną takie zachowania ? Co jeszcze sprawdzić ? Czy wzywać już speca ?

Liczę na szybką pomoc .

0 8
  • #3 29 Gru 2016 14:27
    aficio36
    Poziom 7  

A jak to sprawdzic ?

0
  • #4 29 Gru 2016 14:36
    krzysztofh
    Poziom 29  

Nie wiem jak wygląda u ciebie instalacja, ale jak masz możliwość to zamknij wodę w domu innym zaworem i upuść ciśnienie w instalacji. Poczekaj trochę. Jak nie będzie rosło ciśnienie w instalacji co to masz odpowiedź.
    Jeszcze przyszło mi do głowy, że jeżeli masz przekorodowaną spiralę grzewczą wody użytkowej to tez może być taki efekt, że woda przenika do instalacji co w zasobniku wody użytkowej.

0
  • #5 29 Gru 2016 15:03
    aficio36
    Poziom 7  

Hmmm . Gdzie tę spiralę znajdę ? Jestem totalnym laikiem . Piec z całą instalacja już był jak go kupiłem . Działał i było dobrze :)

Zrobiłem przed chwilą mały eksperyment . Ciśnienie na manometrze doszło do 2,5 bar. Więc spuściłem całkowicie wodę , że spadło do zera . Dopompowałem do 1,5 bara i nie dopuszczałem wody . Ciśnienie samoistnie wzrasta. Po 10 minutach jest już 0,8 bar na manometrze. Czy to jednak ten zawór ?

Edit: po 20 minutach utrzymuje się na 1,2 bara . Obserwacja w toku .
    Po godzinie mamy 2 bary.

0
  • #6 29 Gru 2016 20:51
    krzysztofh
    Poziom 29  

Spirala, a bardziej trafnym określeniem jest wężownica. To taka rura zwinięta w spiralę o dużej średnicy okręgach i umieszczona w zasobniku na wodę, którą kocioł podgrzewa abyś miał ciepłą w kranie. Zasobnik to spory baniak właśnie na tą wodę.
    Aby ocenić jej stan, niestety trzeba rozkręcić zasobnik, ale to w ostateczności.
    Nie bardzo nadążam za twoim opisem.
    Pisz precyzyjniej o które ciśnienia chodzi.
    Ja bym zrobił tak, że dla określonego ciśnienia wody c.o., tej w instalacji do ogrzewania np. 2 bary upuściłbym wodę użytkową poniżej tego ciśnienia. Jeżeli będzie się utrzymywała tendencja do wzrostu ciśnienia w instalacji c.o. aż do samoczynnego wyrzutu wody przez odpowietrznik lub zawór bezpieczeństwa, to problemu trzeba szukać w samym kotle. Naczynie wzbiorcze do sprawdzenia. Pamiętaj, że jak masz 2 bary i kocioł grzeje wodę c.o. bo na zewnątrz robi się zimniej to ciśnienie wzrośnie ale nie powinno rosnąć w stopniu takim, że działają zabezpieczenia. Jeżeli naczynie wzbiorcze jest pozbawione powietrza to może tak być. Trzeba dopompować i zacząć próby od nowa.

Jak ciśnienie nie rośnie, to w następnym kroku podnieść ciśnienie wody użytkowej i sprawdzać. W pierwszej kolejności zawór, jak już wcześniej pisałem, a na końcu tą wężownicę. W niej płynie woda którą grzeje kocioł, a ta nagrzana wężownica ogrzewa z kolei wodę użytkową. Oba obiegi nie mogą się ze sobą mieszać.

1
  • #7 31 Gru 2016 20:42
    aficio36
    Poziom 7  

Był spec . Do wymiany zasobnik na wodę . Przykra sprawa , ale trzeba wywrócić kieszeń i zakupić , Dziękuję za pomoc .

0
  • Pomocny post
    #8 01 Sty 2017 15:05
    krzysztofh
    Poziom 29  

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie dbałeś o stan elektrody magnezowej w zasobniku. Dopóki ona jest w należytym stanie co można stwierdzić mierząc prąd jaki płynie przez tą elektrodę, zarówno zasobnikowi jak i wężownicy w nim umieszczonej nic nie powinno się stać, tzn. nie powinna korodować.

0
  • #9 09 Sty 2017 21:01
    aficio36
    Poziom 7  

Temat do zamknięcia . Zbiornik wymieniony , ciśnienie w normie . Dzięki za pomoc .

0
  Szukaj w 5mln produktów