Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Zmiana zasilacza do ładowarki akumulatorów wkrętarki

adammm1988 29 Gru 2016 15:21 615 2
  • #1 29 Gru 2016 15:21
    adammm1988
    Poziom 2  

Witam,
    mam wkrętarkę akumulatorową, z ładowarką 17.4V i 200mA. Problem w tym, że padł w niej transformator. Identycznego transformatora na wymianę nie mam, i szkoda pieniędzy na nowy, ale znalazłem w domu zasilacz 20V i 750mA (również transformatorowy). Czy da się wykorzystać go jako zamiennik po drobnych modyfikacjach? Nie mam pewności czy wystarczy tylko jakiś rezystorek do obniżenia napięcia wyjściowego, czy trzeba jakoś jeszcze obniżyć prąd, a wolał bym uniknąć uszkodzenia akumulatorów.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

• #2 29 Gru 2016 16:30
    mariann
    Poziom 35  

Witam

adammm1988 napisał:
    Problem w tym, że padł w niej transformator.

Zwykle takie transformatory mają bezpiecznik termiczny umieszczony na uzwojeniu. Sprawdź. Wystarczy wymienić bezpiecznik i wszystko wróci do normy. Oczywiście, należy zrobić to właściwie, bo bezpieczeństwo to podstawa.
    Poza tym jak już piszesz, to dobrze by było, gdybyś podał model wkrętarki lub ładowarki.
    Pozdrawiam.

• #3 29 Gru 2016 19:17
    adammm1988
    Poziom 2  

W tej chwili mogę tylko dodać, że to wkrętarka Black&Decker 14.4V, a na zasilaczu poza tymi danymi co podałem widnieją dwa numery, pierwszy u góry pod nazwą B&D: 311904-32, a drugi na samym końcu w nawiasie po napisie Made In China (90500844) :)

Konstrukcja bardzo prosta, w jednej obudowie sam transformator, bez oznaczeń - prawdopodobnie uszkodzone uzwojenie pierwotne. W drugiej obudowie, tej w którą wkłada się akumulator jest tylko malutka płytka z 4 diodami (jeśli dobrze widzę to 1N4002) i rezystorem 5Ω. A zasilacz jaki mogę poświęcić to taki:
    - Zmiana zasilacza do ładowarki akumulatorów wkrętarki
    A o bezpieczniku to nie wiedziałem, chociaż śmiem wątpić żeby takie małe coś z chin go miało :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME