Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jednoczesne przepisywanie wartości z licznika oraz resetowanie go

29 Gru 2016 20:20 726 7
 • Poziom 9  
  Układ ma co pewien czas wyświetlić na 7-segment zawartość licznika, po czym licznik ma się zresetować. Na reset licznika podaję sygnał. Korzystam z CD4543BE, na którego LD podaję impuls (sygnał i negacja sygnału na NAND).
  Gdy podłączę tylko impuls na LD, to co pewien czas wartość na wyświetlaczu zwiększa się - czyli działa prawidłowo. Gdy podłączę tylko sygnał na reset licznika, to co pewien czas na wyświetlaczu pojawia się zero - czyli działa prawidłowo.
  Problem pojawia się natomiast, gdy podłączę jednocześnie impuls na LD i sygnał na reset licznika, wtedy cały czas wyświetla się zero. Do przepisywania wartości na LATCH z CD4543BE powinien wystarczyć sam czas propagacji licznika, ale dla pewności wrzuciłem sygnał na układ RC (R = 2.2 k i C=10 nF), a następnie na przerzutnik Schmitta i dopiero potem na reset licznika i nadal ten sam problem, pomimo tak dużego opóźnienia.
  Jakieś pomysły? Bo ja już nie mam pojęcia co dalej zrobić...
 • Poziom 9  
  Drugi człon licznika połączony z dekoderem analogicznie. Jak wspominałem z układem opóźniającym na MR też nie działa.

  Jednoczesne przepisywanie wartości z licznika oraz resetowanie go
 • Poziom 40  
  Piszesz, że opóźniasz sygnał na reset ale na schemacie tego nie widzę. gdzieś tam jest nad tym wszystkim układ opóźniający ale do niczego nie podpięty. Zrób porządnie ten schemat, a przynajmniej prowadzenie sygnału zatrzask/reset. Inna sprawa to taka, że sygnał LD w 4538 reaguje na stan a nie zbocze. Być może spróbuj zanegować sygnał poprowadzony na LD. Ale najpierw pokaż porządny schemat.
 • Poziom 9  
  Układ opóźniający narysowałem wyżej, bo testowałem najpierw wersję bez niego ( i wtedy narysowałem układ ), a gdy nie działało to potem z nim ( dorysowałem układ opóźniający aby udowodnić, że wiem jak wygląda, a nie chciało mi się drugiego schematu rysować, bo wrysować w aktualny nie sposób ). Wiem o tym, że LD w 4543 reaguje na stan, a nie na zbocze, ale jak już pisałem w pierwszym poście podłączając impuls na wejście LD ( a reset tak aby umożliwiał zliczanie ) impuls był wystarczająco szeroki aby co kilka sekund pod wpływem zegara dokonywała się zmiana wartości na wyświetlaczu. Natomiast podłączając LD do "1", a sygnał na reset co pewien czas wartość na wyświetlaczu zmieniała się na zero . Osobno obie rzeczy działają, lecz razem nie. Dlatego zastosowałem ten układ opóźniający ponieważ myślałem, że reset następuje zbyt wcześnie, ale przy R = 2.2 k i C=10 nF opóźnienie to jest znacznie większe od czasów propagacji, a nadal wyświetla cały czas zera.
  Po zanegowaniu impulsu na LD otrzymam prawie cały czas "1", wiec wyświetlacz będzie cały czas podążał za licznikiem, a tak ten układ nie ma działać. Układ ma co kilka sekund przepisywać wartość z licznika i trzymać ją, a licznik w tym samym czasie lub chwilę po się zresetować.
  Dodam, że sygnał wchodzący do układu ma "1" przez około kilka / kilkanaście sekund, a "0" przez około 200-500ms.

  A tutaj układ z już narysowanym układem opóźniającym:
  Jednoczesne przepisywanie wartości z licznika oraz resetowanie go
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Gdybyś użył układów z resetem/zatrzaskiem wyzwalanym zboczem to byłoby łatwiej. Musisz pamiętać o tym, że zarówno RESET jak i wejście LD reagują na stan a nie zbocze. Trzeba teraz wygenerować 2 szpilki przesunięte względem siebie i nie nachodzące na siebie. Wcale nie będzie łatwo. Albo jakieś kombinacje z 555 tudzież RC + bramki Schmitta, albo zmiana scalaków na inne.
  Jednoczesne przepisywanie wartości z licznika oraz resetowanie go
 • Poziom 40  
  Musiałbyś złożyć na przykład coś takiego:
  Jednoczesne przepisywanie wartości z licznika oraz resetowanie go
  Oczywiście trzeba dobrać odpowiednie wartości dla R i C tak aby powstały dwie przesunięte względem siebie dodatnie szpilki.
 • Poziom 9  
  Co do rozwiązania podanego wyżej układ opóźniający nie działa na impuls ponieważ kondensator w tym czasie nie nadąża się naładować, ale rozwiązanie to pozwoliło mi zauważyć pewien błąd w związku z czym problem został rozwiązany, a układ działa poprawnie.

  W rysowanym przeze mnie schemacie był błąd w wyniku którego reset następował ok. 280ns wcześniej od przepisywania wartości ( mniej więcej czas propagacji przez licznik ). Więc dokonałem lekkiej zmiany. Na wszelki wypadek dodatkowo opóźniłem impuls podawany na MR 4 bramkami które pozostały mi wolne.
  Jednoczesne przepisywanie wartości z licznika oraz resetowanie go

  Gdyby ktoś kiedyś odkopał ten temat wyszukiwarką to dodam, że czasami taki impuls może okazać się zbyt krótki i wtedy należałoby dodać dodatkowe bramki na tą jedną nóżkę bramki NAND.