Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładnia pasowa do krajzegi/cyrkularki

29 Gru 2016 20:53 2898 33
  • Poziom 9  
    Poczytałem trochę o przekładniach i mętlik w głowie , a więc tak obliczyłem przełożenie ale czy dobrze

- silnik 2,2Kw , 1-fazowy , 1400 obr
    - koło pasowe na wałku piły fi8,5cm
    - piłę chciałbym założyć 400mm ( według tabeli GLOBUS zalecana prędkość dla takiej piły to 1950-3100 ) ja bym chciał powiedzmy 2500
    - jakiej średnicy koło pasowe powinienem dać na silnik ?

Obliczyłem to tak ze znaleźnego wzoru

V1=obroty silnika
    V2=obroty na wale heblarki
    D1=średnica koła na silniku
    D2=średnica kola na heblarce

V1 x D1 = V2 x D2
    V1 = 1400 obr/min
    V2 = 2500 obr/min
    D1 = szukamy
    D2 = 8,5cm

D1 = 1400/ 2500x8,5
    D1=4,7cm

Czyli wychodzi że koło pasowe na wale silnika powinno mieć średnice 5cm .
  • Poziom 26  
    Nawet na tzw.chłopski rozum zrobiłbym to inaczej.
  • Poziom 41  
    Dokładnie to dla 2500 obr/min piły, przy silniku 1400 obr/min będziesz miał koło pasowe o średnicy fi 151 mm na wale silnika.
    Obroty bez obciążenia.
  • Poziom 34  
    pająk32 napisał:
    D1 = 1400/ 2500x8,5
    Nie. Ma być tak: D1=2500/1400X8,5 a paski oczywiście "13" bo dla "17" to troche za mała średnica koła pasowego na wałku.
  • Poziom 41  
    Na silnik 2,2Kw , 1-fazowy , 1400 obr/min, a przy 2500 obr/min piła 400 mm stanowczo za duża średnica.
  • Poziom 9  
    Mogę dać piłę 350mm , bo to ma być do cięcia gałęzi czy deski ( oczywiście cięcie poprzeczne ) .
    Mam pilarkę taką z marketu , jej czas dobiega końca , i myślę zrobić taką cyrkularkę.
  • Poziom 41  
    Do gałęzi i cienkiego cięcia to 350-400 mm wystarczy, ale cięcie grubszych elementów to bardzo przeciąży,
    przy tym przełożeniu tracisz na mocy.
    Lepszy byłby silnik 2800 obr/min.
  • Poziom 9  
    Do grubych elementów mam pilarkę łańcuchową , też myślałem nad silnikiem 2800obr , ale czytałem kilka tematów i polecają silniki 1400obr nie za bardzo mogłem wywnioskować dlaczego .
    Jeżeli dałbym silnik 2800obr to wtedy koło pasowe na silnik wyszło by fi 80mm.
  • Poziom 41  
    Tutaj chodzi tylko o moc, dla uzyskania 2500 obr/min koło pasowe na silniku będzie fi 76 mm,
    przy silniku 2800 obr/min.
  • Poziom 16  
    Ja osobiście zrobiłem cerkulatkę na silniku 2,2kw i działa dobrze. Podstawą to dobra ostra piła. Dodatkowo przy projektowaniu uwzględnieniem łuparkę światową aby nie robić dwóch maszyn. Później jak ją odkopię wrzucę zdjęcia. Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Ja też mam metalową marketową z silnikiem 2.2kW, tarcza 350 silnik jamnik 2800 obr bez przekładni trójfazowy. Mocy jej nie brakuje, ale jest kłopot z grubszymi konarkami bo nad blat wystaje tylko 9 cm i trzeba było ciąć na 2x. Dlatego do grubych mam inną z silnikiem 5.5kW i tarczą 700mm i obr 1440, oprócz tego elektryczną łańcuchową Makitę ze sprzęgłem odśrodkowym (nie do zdarcia, kupiona po wykończeniu 4 innych marketowych) i dużą spalinową łańcuchówkę do obalania drzew.
  • Poziom 41  
    Ale w tej chwili chodzi aby silnik miał 2800 obr/min, obecny silnik ma 1400 obr/min
    i zwiększanie tych obrotów do 2500 obr/min dla piły fi 400 mm powoduje spadek mocy.
    Przy przekładni praktycznie 1: 0,9 jeszcze będzie dysponował mocą 2,2 Kw.
    Też mam taki układ tylko silnik 3 fazowy 2800 obr/min dla piły 400 mm
    i przystawkę dla świdra o obrotach - 500 obr/min z przekładnią pasową.
  • Poziom 9  
    Silnika jeszcze nie kupiłem , miał być 1400obr , ale z tego co piszecie lepszy będzie 2800obr.( 2,2Kw)
    Tam gdzie będę zamawiał wałek to mogą od razu dorobić koło pasowe na silnik , dlatego chce to dobrze przemyśleć coby dwa razy nie kupować .
  • Poziom 34  
    Na przekładni pasowej traci się moc, tym więcej im mniejsze są koła pasowe (o ile na silniku nie ma problemu z wielkością koła pasowego to na wałku jest to ograniczenie bo tam nie może koło wystawać ponad blat) bo pasek (paski) musi być bardziej napięty, a wtedy opory wzrastają. Najmniejsze opory są przy pasie transmisyjnym, tam po wyłączeniu silnika piła o wiele dłużej się kręciła niż w przypadku pasków klinowych.
  • Poziom 9  
    Wawrzyniec napisał:
    pająk32 napisał:
    D1 = 1400/ 2500x8,5
    Nie. Ma być tak: D1=2500/1400X8,5 a paski oczywiście "13" bo dla "17" to troche za mała średnica koła pasowego na wałku.

Dlaczego za mała średnica koła pod pasek 17 , sprzedawane są wałki z kołami fi85mm zna dwa paski 17 .
  • Poziom 41  
    Tu nie chodzi o moc traconą na kołach pasowych, tylko na prawie dwukrotnym powiększeniu obrotów piły i jej dużej średnicy.
    Dwa paski 13 mm wystarczą 17 mm są za sztywne do takich małych kół pasowych.
  • Poziom 42  
    1 PAWEL napisał:
    zwiększanie tych obrotów do 2500 obr/min dla piły fi 400 mm powoduje spadek mocy.

Nieprawda. Moc na pile (prawie) nie spadnie. Spadnie moment obrotowy a w konsekwencji siła wymuszająca skrawanie przez zęby piły.
    2.2 kW to mało dla piły fi 400 i cięcia na możliwej do uzyskania grubości. Chyba, że tniemy bardzo powoli stosunkowo cienkie materiały.
    W kwestii samej przekładni. Przy wymaganej przekładni ok 2:1 najłatwiej wykorzystać koła i pasek rozrządu z silnika samochodu. Popytaj w jakimś warsztacie i w cenie złomu lub nawet za darmo dostaniesz zdemontowany komplet pasek z kołami.
  • Poziom 41  
    Moc silnika nie zmaleje, ale jak zastosuje przełożenie 2:1 w celu zwiększenia obrotów piły 400 mm to na wale roboczym moc spadnie o połowę,
    zachowana będzie moc przy przełożeniu 1:1.
  • Poziom 9  
    Ostatecznie

- silnik 2,2Kw 2800obr
    - piła 400mm Globus bez węglików do ciecia poprzecznego ( 350 będzie wystawała ok. 9cm trochę mało )
    - koło pasowe na wałku piły fi85mm
    - koło pasowe na silniku fi 76mm

Myślę że taka konfiguracja da rade .
  • Poziom 34  
    Czyli 2500 obr na tarczy. Da radę, ale nie przyciskaj bo przegrzejesz silnik. Do drewna opałowego mała ilość zębów, będzie lżej. Będzie strzępiło trochę ale przy opałowym nie ma to znaczenia. Konarki grubsze od 10cm będziesz musiał obracać i ciąć na dwa razy, troche kłopotliwe, ale da się. Sam tak ciąłem kilka lat.
  • Poziom 41  
    Globusa ja używam tarczę fi 400 mm 3,2 do poprzecznego cięcia.
  • Poziom 34  
    Z tą piłą była tarcza 26 zębów, widia. Po pierwszym dniu cięcia straciłem 4 zęby. Rok później kupiłem Globusa, też 26 zębów (dowiedziałem się wtedy ile kosztuje dobra tarcza). Po 6-ciu latach nie straciła żadnego. Kupiłem też Globusa 80 zębów. Dobrze się nią tnie, ale panele bo w drewno poprzecznie idzie ciężko (gładziutko, ale wolno).
  • Poziom 41  
    Faktyczni o większej ilości zębów do precyzyjnego cięcia te piły są idealne.
    Lepiej kupić Globusa długo pochodzi i powierzchnia ekstra.
    Widia to dobra ale na wysokie obroty i równe prowadzenie.
  • Poziom 9  
    Wawrzyniec napisał:
    Czyli 2500 obr na tarczy. Da radę, ale nie przyciskaj bo przegrzejesz silnik. Do drewna opałowego mała ilość zębów, będzie lżej. Będzie strzępiło trochę ale przy opałowym nie ma to znaczenia. Konarki grubsze od 10cm będziesz musiał obracać i ciąć na dwa razy, troche kłopotliwe, ale da się. Sam tak ciąłem kilka lat.

Można dać i 3000obr dla piły 400mm ( bo tyle jest dopuszczalne albo 2800obr )
    Co do samej piły to np. Globus 400mm , 3,2 , 60z z tej tabeli

http://www.globus-wapienica.eu/podzial_ze_wzg...go_i_miekkiego.41.html?offset=42#.WGZT531r-nc
  • Poziom 41  
    Bo tyle jest dopuszczalne albo 28000obr - raczej 2800 obr/min :)
  • Poziom 34  
    Jak ktoś nie ma możliwości ostrzyć samemu widii to lepiej kupić zwykłą, ale dobrej firmy bo taką jest w stanie zaostrzyć. A do dużej piły kupiłem okazyjnie tarczę 700mm (widię) z 48 zębami do przecinarek kołyskowych. Pracuje u mnie na swoich maksymalnych obrotach 1400 na 3 paskach "17" i obydwoma kołami pasowymi 110mm. Wałek 45mm. Silnik 5.5kW. Po godzinie cięcia silnik dobrze ciepły, a paski też nie zimne. Ta tarcza ma 3mm grubości i zęby 4mm (też grubości). Ma ogranicznik posuwu.
  • Poziom 9  
    1 PAWEL napisał:
    Bo tyle jest dopuszczalne albo 28000obr - raczej 2800 obr/min :)

Pomyliłem się chodzi o 2800obr , co do tarczy kupie w końcu zwykłą , widie to już ze 4 załatwiłem.
  • Poziom 34  
    Widia przy małych obrotach się tępi, a ostrzenie jest drogie. Druga sprawa to jakość lutu, często zęby same wypadają, a dobrej jakości tarcze są drogie. Kupić dobrą, drogą tarczę i trafić na gwoździa co najmniej szkoda.