Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diamond CP-22 E - Brak przejścia pomiędzy promiennikiem a gniazdem

29 Gru 2016 23:36 960 5
  • Poziom 14  
    Witam. Mam pytanie jak w temacie postu. Dostałem antenę Diamond CP-22 E teoretycznie sprawną, wstępnie zestrojoną w okolicach 150 Mhz. Ten typ anteny podobno charakteryzuje się dużym zyskiem, tymczasem w porównaniu z amatorsko wykonanym dipolem 1/2 fali, Diamond spisuje znacznie poniżej oczekiwań w paśmie VHF. Obie anteny są zamocowane w tym samym miejscu testowane na tym samym odbiorniku. Z ciekawości wziąłem zwykły miernik i omomierzem stwierdziłem brak przejścia pomiędzy promiennikiem a wyjściem na gniazdku UC-1 . Czy to normalne? Wiem że to antena typu zwartego ale połączenie z promiennikiem chyba być powinno? Czy ktoś z kolegów posiada taką antenę lub ma wiedzę w tym temacie? Będę wdzięczny za sugestie i podpowiedzi.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Skopcony/uszkodzony kondensator w podstawie.
    M
  • Poziom 14  
    A czy ta głowica jest jakoś rozbieralna?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Brzeszczotem.
    M
    Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 14  
    Widzę że Kolega SP5IT mimo iż zasłużony dla Elektroda, udziela porad ni to śmiesznych ni strasznych, ale nic nie wnoszących. Pisanie żeby do demontażu głowicy użyć brzeszczota to chyba kpina., widać że Kolega antenę CP-22 widział chyba tylko na obrazku. Spodziewałem się raczej że być może ktoś dysponuje schematem budowy lub elektrycznym tej anteny lub może sprawdzi na "żywym organizmie" jak to jest z tą anteną i przejściem pomiędzy gniazdem a promiennikiem. Chętnie poczytam jakieś konkretne podpowiedzi...
  • Poziom 14  
    Widzę że niestety nikt z forum nie ma wiedzy w temacie. Szkoda. Uzyskałem pomoc z innego źródła i gdyby ktoś miał problem z tą anteną podzielę się nabytą wiedzą. Diamond CP-22 to antena długości fali 2 x 5/8, Promiennik jest zwarty dla prądu małej częstotliwości ( czyli promiennik jest zwarty poprzez cewkę z przeciwwagami anteny-uziemiony) a natomiast prąd w.cz. płynie poprzez środkowy styk gniazda do kondensatora ceramicznego o wartości 8,5 pF, i styka się z końcem cewki oraz z promiennikiem . Mierząc zatem omomierzem będzie opór nieskończenie duży - z racji kondensatora. Warto dobrze wyczyścić styki łączenia rurek z środkową cewką , by nie było dużej rezystancji dla prądu w.cz (naskórkowość )
    P.S. Tak więc widzisz Kolego SP5IT można inaczej niż brzeszczotem :) Zamykam temat

Diamond CP-22 E - Brak przejścia pomiędzy promiennikiem a gniazdem Diamond CP-22 E - Brak przejścia pomiędzy promiennikiem a gniazdem