Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co grozi za dokonywanie napraw przy urządzeniach podlegających pod UDT

30 Gru 2016 13:57 2046 24
 • Poziom 15  
  Jak w temacie :
  Co grozi za dokonywanie napraw przy urządzeniach podlegających pod UDT
  proszę o odpowiedzi z życia wzięte lub podanie konkretnej ustawy która to reguluje
 • AdexAdex
 • Poziom 17  
  DTR to skrót od dokumentacja techniczni - ruchowa dostarczona z każdym urządzeniem. Tzw deteerka. Możesz sobie to naprawiać jak i kiedy chcesz jak masz uprawnienia grupy e z zakresu naprawa konserwacja obsługa jeśli chodzi o zakres elektryczny.
 • AdexAdex
 • Poziom 27  
  nowackahelena napisał:
  ...Możesz sobie to naprawiać jak i kiedy chcesz jak masz uprawnienia grupy e z zakresu naprawa konserwacja obsługa jeśli chodzi o zakres elektryczny.
  Sobie - to może naprawiać rakietę kosmiczną nie tylko nie mając uprawnień SEP, ale nie mając skończonej podstawówki.
 • Poziom 17  
  Pawel pracuje na utrzymaniu ruchu w dużej firmie proszę nie pouczaj. Nawet obrabiarki cnc czy roboty na gwarancji pozwalają dystrybutorzy naprawiać po wcześniejszym uzgodnieniu. Przyjeżdżają w ostateczności. Nie wzywa sie serwisu jak ci się krańcówka poluzuje. Z rakietami uważaj paliwo jest wybuchowe.
 • Poziom 36  
  W dokumentacji masz zazwyczaj wyszczególnione co możesz zrobić w swoim zakresie. W bardziej skomplikowanych urządzeniach może to być AŻ przepalony bezpiecznik.
  nowackahelena napisał:
  pozwalają dystrybutorzy naprawiać po wcześniejszym uzgodnieniu

  Nic bardziej durnego. Serwisy żyją z napraw a jak stwierdzą twoją ingerencję to tanio raczej nie będzie.
  Generalnie jeśli będziesz miał ochotę na naprawę lub przeróbkę urządzenia niezgodnie z DTR to nikt cię nie powstrzyma, co więcej trzeba to naprawiać by utrzymać jakieś tam procesy produkcyjne i przez lata może nie być z tego tytułu żadnych konsekwencji, do czasu jak zdarzy się nieszczęście.
  Wtedy przychodzą panowie z odpowiednimi dokumentami i zaczynają zadawać niewygodne pytania typu: czemu blokady nie działają, czemu czujniki ominięte itp. A ty co powiesz. Że ci kierownik kazał bo szkoda kasy na naprawę. Dopieprzą ci bo tyś zrobił mimo że podpisałeś się pod instrukcjami i tłumaczenia nie ma. Każdy kto pracuje pod presją produkcji, zwłaszcza elektrycy na dole kopalni, wiedzą jakie mogą być konsekwencje ingerencji w urządzeniach.
 • Poziom 17  
  Bariery optyczne i inne zawsze działają. Przez utrzymanie ruchu są sprawdzane codziennie i po stwierdzeniu, że coś nie tak albo zgłoszeniu operatora maszyna jest odstawiona do czasu naprawy przez utrzymanie ruchu. serwis w ostateczności. Mylisz się mówiąc że serwisy z tego żyją. Dołożą wszelkich starań żeby naprawić maszynę przez telefon albo łącząc się z jej komputerem. Potem przez telefon kierują naprawą sugerują co można sprawdzić.

  Dodano po 2 [minuty]:

  ajpier widać, że nie miałeś styczności z zakładem gdzie jest masę maszyn np włoskich czy niemieckich i każdy serwis aż się rwie na przyjazd jak się zapali żółta lampka.
 • Poziom 40  
  ajpier napisał:
  Nic bardziej durnego. Serwisy żyją z napraw a jak stwierdzą twoją ingerencję to tanio raczej nie będzie.

  Pracowałem już w kilku dystrybucjach jako serwisant i w każdej z nich priorytetem było aby usunąć usterkę telefonicznie. W obecnej firmie wręcz to jest wymóg. Wyjazdy do napraw to najgorsze zło dla pracodawcy i pracownika. Mógłbym tu wymienić pewnie z naście powodów dla których bardziej opłacalne jest zdalne naprawianie zarówno dla serwisanta jak i dla firmy. Generalnie prestiż koszty, redukcja etatów, spokój serwisanta, etc. Czasami na telefonie wisiałem po kilka godzin rozbierając i składając maszynę przez telefon i nigdy nie pytałem czy człowiek po drugiej stronie ma uprawnienia SEP. Jeśli w czasie takiej naprawy nasz rozmówca uszkodził coś to zawsze braliśmy to na siebie w ramach gwarancji. Zresztą trudno mówić w liczbie mnogiej bo może ze 2 razy miałem do czynienia z taką sytuacją.
 • Poziom 36  
  nowackahelena napisał:
  Bariery optyczne i inne zawsze działają

  W sterylnych warunkach to może działają, nie zawsze ale działają. A weź teraz teraz te swoje czujniczki na dół kopalni do syfu, zasolenia, i ogólnego zagnojenia jakiego nigdy nie doświadczysz. Ognioszczelne obudowy o grubości 1cm przeżera a człowiek ma ochotę wszystko podłożyć byle by to jechało bo ma dość latania kilometrami od awarii do awarii.
  nowackahelena napisał:
  Dołożą wszelkich starań żeby naprawić maszynę przez telefon albo łącząc się z jej komputerem

  Wszystko jest za pieniądze.
  nowackahelena napisał:
  ajpier widać, że nie miałeś styczności z zakładem gdzie jest masę maszyn

  Pewnie że nie. Robię na dole i tam nie ma kombajnów masy przenośników i niezliczonej ilości wyłączników. Tam się leży na telefonie i gada z serwisem za friko. Serwisy kolego są na umowie i to jest ich zasrany obowiązek pomóc w taki czy inny sposób bo za to firma bierze kasę. Za darmo w tyk kraju to nawet po mordzie nie dostaniesz.
 • Poziom 17  
  Dokładnie excray. Tak to wygląda na żywca. Ale ludzie nie wieżą jak piszesz bo myślą sobie nie wiadomo co.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Ajpier bariery działają zawsze i są regularnie sprawdzane. Również operatorzy są zobowiązani do zgłaszania wszelkich niesprawności barier bezpieczeństwa.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dodam jeszcze że szybkie usunięcie awarii jest na plus dla firmy sprzedającej bo to niweluje straty.
 • Poziom 36  
  Ta dyskusja do niczego nie prowadzi.
  Autor pyta co grozi za naprawę a ja odpowiadam że konsekwencje są różne. Jeśli DTR mówi że może wymienić żarówkę, bezpiecznik, i tego typu pierdoły a on wymieni stycznik na inny który się sklei i komuś ręce urwie to pójdzie siedzieć i tyle.
  Jeśli kol. nowackahelena ma DTR obrabiarki CNC w której pisze że może kopać bez konsekwencji to niech się cieszy.
  Nie można tu mylić tego co możesz zrobić a co trzeba zrobić żeby zachować jakiś ciąg.
  Weź sobie kup nowe auto i niech się zepsuje silnik który sam spróbujesz naprawić a po nieudanej próbie oddaj do serwisu. Papier to jest rzecz święta i trzeba się tego trzymać.
 • Poziom 40  
  ajpier napisał:
  Ta dyskusja do niczego nie prowadzi.

  Może i trochę masz racji, tzn, że ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Bo tak samo możemy dyskutować o tym czym grozi używanie noża albo kuchenki gazowej, albo nawet wyjazd ciężarówką na rozładunek do Berlina. Dopóki, nie wynikną poważne konsekwencje, to nic nikomu nie grozi. A w momencie, gdy komuś stanie się krzywda albo nastąpi awaria generująca znaczne straty finansowe, to biada temu kto choćby stał koło tej maszyny i krzywo na nią spojrzał.
 • Poziom 17  
  Podejrzewam że nie chodzi tu o DTR tylko UDT. Urząd dozoru technicznego maszyn i urządzeń. Zatwierdzają maszynę jako bezpieczną i oddają do użytku. Służby utrzymania ruchu mają na celu żeby ta maszyna taka pozostała. Jeśli naprawiamy prasę, wymieniamy przycisk czy oświetlenie tłocznika to nie ma problemu. Jeśli zmostkujemy barierę optyczną która umożliwi włożenie ręki w pole tłocznika bez wyłączenia maszyny to idziemy siedzieć jak operatorowi utnie palce.
  Można dokonywać napraw maszyn objętych UDT. Ich zabezpieczenia muszą pozostać działające w przeciwnym razie ponosimy odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu osoby operatora tej maszyny. Tylko operator przeszkolony na danym stanowisku może obsługiwać daną maszynę.
 • Poziom 15  
  Oczywiście pomyłka nie chodzi mi o DTR tylko UDT
  wiadomo że do puki nic się nie dzieje to jest spoko ale gdyby na przykład coś się stało co w tedy? jakie grożą konsekwencje ?
 • Poziom 39  
  Znów znalazł się temat do zadyskutowania na śmierć. Uprawnienia dozorowe różnego typu mają zapewnić zwiększoną swiadomość/fachowość przy dokonywaniu napraw. Natomiast nic nie mają do konstrukcji danej maszyny/systemu/ Układy mają się skłądać z częsciprzewidzianych w dokumentacjii wyregulowanych też zgodnie ze stanem uruchomienia. I za to odpowiadają konserwtorzy oraz ich przełożeni. Natomiast dokonywanie przeróbek wymaga właśnie uprawnień, dokumentowania i odbiorów UDT.
 • Poziom 17  
  Przeróbki nie. Naprawy i konserwacje tak. Dopuszcza się jeszcze modyfikacje starszych maszyn celem zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa na zalecenie UDT. Przykład. Winda -wózek wożący materiał z miejsca na miejsce. Brak krańcówek bezpieczeństwa na końcach. Tylko krańcówki od zatrzymania się. Tak jest w dokumentacji. Komisja jednak stwierdza, że muszą być takowe odcinające bezpośrednio zasilanie żeby wózek w razie awarii krańcówki od pozycji nie zjechał z szyn.
  Drugi przykład. Taśmociąg i przyciski stop awaryjny tylko na końcach. Muszą być jeszcze w środku w odległości jakiejś tam.
  Możesz naprawiać te maszyny ale nie wolno doprowadzić do nie działających zabezpieczeń czy prowadzić modyfikacji i używania maszyn niezgodnie z przeznaczeniem.
 • Poziom 43  
  verus napisał:
  Co grozi za dokonywanie napraw przy urządzeniach podlegających pod UDT


  W temacie jest słowo napraw, a nie DYI druciarstwa i madafaka.

  Jak się czujesz na siłach stwierdzenia i usunięcia usterki to usuwaj.

  Grozić może nawet podwyżka lub mały gratisik za szybkie usunięcie usterki.
 • Poziom 39  
  Napiszę odnośnie podnośników koszowych, nie są dopuszczalne żadne zmiany w stosunku do dokumentacji UDT, czyli naprawiamy do skutku to co było zamontowane. Jakiekolwiek zmiany, wymagają przygotowania dokumentacji przez osobę posiadającą uprawnienia i wykształcenie kierunkowe, przykładowo koszt dokumentacji dla nowego typu rozdzielaczy oszacowano na poziomie 4000 zł.
  Co do problemów, jeśli w czasie badania inspektor dopatrzy się zmian, nie otrzymasz dopuszczenia, jeśli zaistnieje wypadek i stwierdzą że urządzenie zostało zmodyfikowane, to odpowiadasz za spowodowanie... A to już niestety jest mało wesołe.
 • Poziom 17  
  Ale naprawić je można.
 • Poziom 15  
  Czyli co , na przykład wymieniam stycznik na nowy, powiedzmy stycznik się sklei lub zblokuje, suwnica się nie zatrzyma zabije jakiegoś delikwenta , nie miałem uprawnień dozorowych
  to co wtedy ? zapewne bliskie spotkanie z prokuratorem
 • Poziom 39  
  Jeśli stycznik będzie tego samego typu, podłączony zgodnie z schematem to nic.
  Jeśli stycznik elektromagnetyczny zastąpisz SSR, masz pozamiatane.
  Jak nie rozumiesz, to nie wiem jak Ci to wytłumaczyć....
 • Poziom 17  
  Daną część zastępujesz dokładnie taką samą. Są dane na części i na schemacie. Tylko nie pomyl faz bo zamiast do ameryki suwnica pojedzie do ruskich.
  Dodano po 2 [minuty]:
  Takie urządzenia i maszyny jak suwnice czy podnośniki mają kontrole okresowe a twoja naprawa powinna być odnotowana w książce bo jak było zgłoszenie to i tak jest ślad. Dla pewności możesz dokonać konsultacji z konserwatorem danego urządzenia. Możesz to zrobić na zakładzie na którym jesteś zatrudniony jako pracownik UTR i masz uprawnienia SEP z zakresu naprawa konserwacja.
  Dodano po 1 [minuty]:
  W rzadnym razie nie możesz tego zrobić na obcym zakładzie bo cię o to kolega poprosił nawet jak masz SEP. Zresztą jak nie masz nie wyobrażam sobie nawet bys otworzył skrzynke sterującą i zajrzał tam.
 • Poziom 43  
  verus napisał:
  na przykład wymieniam stycznik na nowy, powiedzmy stycznik się sklei lub zblokuje, suwnica się nie zatrzyma zabije jakiegoś delikwenta , nie miałem uprawnień dozorowych


  A co to zmieni jak byś miał UDT?

  Ożywisz delikweta wyglądającego jak naleśnik?
 • Poziom 15  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  verus napisał:
  na przykład wymieniam stycznik na nowy, powiedzmy stycznik się sklei lub zblokuje, suwnica się nie zatrzyma zabije jakiegoś delikwenta , nie miałem uprawnień dozorowych


  A co to zmieni jak byś miał UDT?

  Ożywisz delikweta wyglądającego jak naleśnik?


  nie oto chodzi czy zmieni czy nie , nikt niema na to wpływu .
  Chodzi o to żebym nie miał problemów bo tak jak kolega xray81 napisał że bez uprawnień nie mam prawa tam nic robić z tego co wiem , więc dlatego pytam co mi grozi bo sama ustawa nie ujmuje .
  Pytam osoby które znają takie przypadki z autopsji , co grozi takiej osobie która naprawiała np. suwnicę nie mając uprawnień a na suwnicy zdarzył się wypadek.