Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Bucefal76 30 Gru 2016 15:19 19263 11
 • #1
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Założenia

  Połączenie najlepszych cech z dotychczas zbudowanych konstrukcji, czyli obudowy 15L z 6.5 cala GDN dla solidnego Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany oraz znakomitej reprodukcji Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany i wysokich tonów dzięki aluminiowemu GDWK od STX.

  Tym razem w towarzyszem dla ALX miał być najlepszy dostępny G DN w ofercie STX dla DIY z membraną z włókna węglowego i aluminiowym koszem.

  Aktualizacja 19.01.2017

  Kolejna modyfikacja zwrotnicy mająca na celu poprawę zgrania fazowego oraz uzyskanie możliwie liniowej charakterystyki przenoszenia. Dla GDWK zastosowano filtr rzędu trzeciego skutecznie wycinający sygnały mogące pobudzać głośnik do pracy w okolicach jego Fs. Pułapka gasząca rezonanse obudowy i baffle step ustawiona jest bardziej agresywnie. Skutkiem tego nowa zwrotnica trzyma dość liniowy przebieg amplitudy kosztem modułu impedancji. Większość najdroższych elementów poprzedniej wersji zwrotnicy (indukcyjności) została zachowana. Konieczne będzie dokupienie kondensatora 2.7uF, 8.2uF, rezystorów 3.9, 8.2 ohm i nawiniecie dosłownie pięciu zwojów do cewki filtrującej GDWK.

  Aktualizacja 28-01-2017

  Do zwrotnicy dodałem pułapkę by zmniejszyć wpływ breakup''a gdn''a na pasmo przenoszenia mierzone w osi.
  Wedle komentarzy z innego forum, poprawiona zwrotnica nadal filtruje zbyt słabo GDN''a ale nie udało mi się tego problemu poprawić z powodu załamywania się charakterystyki gdwk poniżej 4kHz. Niestety efekty dyfrakcyjne z powodu braku frezów pod gdwk mocno ograniczyły możliwości doboru cz. cięcia obu głośników. Będąc świadom tego problemu, nie mogę z czystym sumieniem polecić tej konstrukcji do kopiowana!

  Aktualizacja 14-05-2017
  Kolejna zmiana w zwrotnicy, zgodnie z sugestiami jakie otrzymałem, poprawiłem (chociaż nie idealnie) tłumienie gda''a w średnim paśmie i pozwoliłem ten zakres grać gdwk. Poprawiło to znacznie średnice, nadało jej blasku i wydobyło więcej barw. Nową zwrotnicę można uzyskać modyfikując starą, potrzeny jest dodatkowo tylko jeden kondensator 10uF.

  Aktualizacja 23-07-2017
  Następna poprawka dzięki której udało się wyprowadzić mierzoną charakterystykę przenoszenia tak by mieściła się w marginesie +/- 3db.
  Czyli tak jak należało by się spodziewać po poprawnie zaprojektowanej kolumnie głośnikowej.
  Przy pomocy dodatkowej pułapki pozbyłem się górki +5db pomiędzy 500 - 1200Hz.

  Wynik pracy

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Głośniki

  * GDN: W.18.180.8.FCX
  * GDWK: T.10.200.8.ALX.

  )Obudowa

  Obudowa wykonana z płyt wiórowych grubości 18mm. Niestety brak frezowań pod głośniki.

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Para kolumn głośnikowych:
  • 4 x element A wymiary: 360x230 mm
  • 4 x element B wymiary: 360x244 mm
  • 4 x element C wymiary: 244x194 mm

  Objętość netto pojedynczej kolumny 15.3L.

  Zewnętrzne wymiary:

  360 x 230 x 270 mm

  Wymiarowanie otworów:

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Przerywana kreską zaznaczyłem obrys frontów głośników, ewentualnie wymiar frezowania jeśli chcemy wpuścić głośniki w obudowę (będę pisał o tym przy okazji zwrotnicy)

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Otwór pod terminal nie jest oznaczony, należy go wykonać wedle uznania i posiadanego terminala na tylnej ściance.

  Bass reflex

  Średnica wewnętrzna 60mm, długość 140mm (połączone węższymi końcami dwie rury z Nowego Elektronika).

  Zwrotnica

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Opracowanie zwrotnicy wykonałem w pomiarach bramkowaną sinusoidą z odległości 1m w osi.

  Cewka szeregowa dla GDN''a, parametry: L=1mH, R=0.6ohm, powietrzna nawinięta drutem fi 1.1mm.
  Cewka bocznikująca dla GDN''a, parametry: L=1mH, powietrzna, nawinięta drutem fi 0.75mm. Dodatkowy rezystor szeregowy 4.7ohm.
  Cewka bocznikująca dla GDWK, parametry: L=0.33mH, R=1.97ohm, powietrzna nawinięta drutem fi 0.33mm.

  Oto wyniki pomiarów:

  W osi:

  Pomiar w połączeniu normalnym oraz null reverse.

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Widać, że przy 9KHz GDN breakup GDN''a wychodzi w przeciw fazie, ale raczej związane jest to z miejscowym zapadliskiem na charakterystyce GDWK niż z tłumieniem GDN''a.
  Ten ostatni problem jest związany z wadą obudowy polegającą na braku frezowania pod GDWK tak by zrównać go z czołem obudowy.
  Generalnie breakup GDN''a jest ogromny dla tego modelu. Prawdopodobnie W.18.180.8.FCX znalazłby się na bardzo krótkiej liście najtrudniejszych GDNów do aplikacji.

  Połączenie przeciwne i poszczególne głośniki:

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Połączenie normalne i poszczególne głośniki:

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Jak widać całość utrzymuje względnie linowy charakter poza wąskopasmowym zapadliskiem przy 3kHz oraz nieco szerszym dołkiem pomiędzy 7-9kHz.
  Ten ostatni powodowany jest jak pisałem brakiem frezowania pod GDWK. Obłożnie frontu HDF''em powinno załatwić problem.

  Olbrzymia górka przy 20kHz to naturalny breakup aluminiowej membrany GDWK. W przypadku głośników z poliwęglanu czy jedwabiu efekt taki następuje już przy 8-10kHz i trzeba go bezwzględnie tłumić gdyż w tym paśmie jest on słyszalny. W tym przypadku 20kHz nie jest to bardzo pilne i na razie zostawiłem ten problem niezaadresowany (jest mi znanych kilka fabrycznych zestawów, w które "też tak mają"). Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości powrócę do tego zadania.
  Przebieg impedancji:

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Wyraźnie widoczny spadek modułu impedancji do wartości nieco ponad 4ohm związany z silnym działaniem pułapki GDN''a.
  Mimo zastosowanego GDN''a 8 ohm kolumny należy klasyfikować jako bezpieczne 4ohm.

  Więcej o zwrotnicy:

  Jeśli chodzi o elementy użyte do budowy zwrotnicy to użyłem kondensatorów foliowych od STX, rezystorów ceramicznych od STX, jedynie cewki nawinąłem sam.
  Mniejszą na szpulkę od maszyny do szycia (tą małą pod stopkę) drutem emaliowanym fi 0.36mm. Większą 1mH (filtr gdn), ambitniej drutem fi 1mm na karkas K-58 (z Alle..), ostatnią 1.2mH (pułapka) drutem 0.76 na karkasie K-40 (również z Alle...).
  Kondensator 40uF w pułapce GND''a złożony z równoległego połączenia 18uF + 22uF, bipolarny.

  Jak to gra?

  Bas obfity ale punktualny, głośnik sam w sobie ma małe Qts a ja zrobiłem co mogłem by nie pogarszać tego parametru stosując cewkę w filtrze GDN o rezystancji dwa razy mniejszej niż typowe cewki low cost stosowane w większości tanich kolumn.

  Średnica jest bardzo dobra, pełna naturalnych barw choć nieco chłodna, instrumenty smyczkowe, fortepian czy instrumenty dęte brzmią bardzo transparentne, głośniki są dalekie od forsowania własnej interpretacji.

  Wysokie tony są bardzo detaliczne, subtelne i odpowiednio metaliczne kiedy trzeba.

  Generalnie obydwa głośniki pasują do siebie i bardzo trudno jest powiedzieć, który dziwek z tonów średnich wydawany jest przez GDN lub GDWK.

  Co do stereofonii to jest ona bardzo dobra, wokale, instrumenty solowe itp ustawiają się na środku sceny lekko przodu, podczas gdy inne instrumenty wyraźnie zajmują drugi plan a wszelkie efekty przestrzenne za łatwością odrywają się od głośników. Generalnie graja w bardzo przestrzenny sposób, z łatwością "znikają" w pokoju odsłuchowym. Co ważniejsze po ostatniej poprawce tak zwane "źródła" pozorne np. wokale są stabilne w przestrzeni niezależnie od barwy głosu, kątów ustawienia kolumn do odsłuchu itp.

  Z najnowszą zwrotnicą poprawiły się kwestie związane z makro dynamiką, uderzenia werbla są bardziej energetyczne, muszę przyznać że robi to duże wrażenie.

  W moim pokoju odsłuchowym przypięte są do Yamahy AX 590 razem z Dali Icon 1 Mk2 i generalnie pierwszy raz w przypadku moich prac mogę szczerze powiedzieć, że efekt nie jest gorszy niż Dali.

  Uwagi mile widziane, pozdrawiam. Z pewnością będę jeszcze pracował nad tą konstrukcja... :)

  Moderowany przez Marek_Skalski:

  Temat przeniosłem do Kosza na prośbę Autora:
  "Zawiera błędy techniczne, nie powinien być kopiowany."

  Prosiłem Autora o umieszczenie komentarza w temacie, ale Autor zdecydował inaczej. Szkoda. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy nowy projekt, wykonany równie estetycznie.

 • #2
  axdam99
  Poziom 14  
  Piękna konstrukcja! Idealnie trafiają w mój gust. Powiedz coś o kosztach wykonania :D
 • #4
  Bucefal76
  Poziom 11  
  traax napisał:
  Witam! nie mogę w opisie znaleźć informacji odnośnie wygłuszenia? czy zostało jakieś zastosowane czy jest bez ?


  Faktycznie zapomniałem. 2cm owaty tapicerskiej na tylnej ściance, przycietej szerzej niż wymiary ścianki, tak że tworzy nieduży kłąb w okolicach zwrotnicy.
 • #5
  piusik
  Poziom 12  
  Jakiej wersji Workszhopa i jakiego Jiga używasz, czy Workschop przy pomiarze wydaje tylko szum czy przepuszcza sinusoidę?
  No i na jakim Windowsie działa Workschop?
  Na co dzień słucham STX MX140 i dzwięk jak dla mnie wystarczający, poza tym GDN: W.18.180.8.FCX ma dobre opinie i na nim można wykonać zawsze solidne zestawy głośnikowe.
  Pozdrawiam.
 • #6
  coolrob
  Poziom 15  
  Piękna konstrukcja!

  Mamy pytanie do rezystorów w zwrotnicy - czy to nie są przypadkiem rezystory drutowe? Możesz jednego rozgnieść kombinerkami? :) :)
 • #7
  coolrob
  Poziom 15  
  Hah! Już to kiedyś zrobiłem, to naprawdę pasjonujące :) :)

  Drutowy ma pasożytniczą indukcyjność, pojemność... Nie jestem specem od audio ale przeważnie kiedy ktoś opisuje jakąś konstrukcję charakterystycznym dla tej branży slangiem w stylu "bas punktowy ale płaski" itd to zwykle dobiera elementy z najwyższą precyzją i można dowiedzieć się różnych ciekawostek. Jeśli to tutaj nie ma znaczenia - nie ma sprawy.
 • #8
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Rezystory ceramiczne czyli drutowe w obudowie z ceramiki są standardem w konstrukcjach fabrycznych przodujących marek za znacznie większe pieniądze niż moja propozycja. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po zakupie Dali Iconów było rozebranie ich i analiza zwrotnicy. Rezystory ceramiczne i dobrej jakości elektrolity, jedyny wypas to dość gruby drut w cewkach. Mimo kondensatorów bipolarnych i rezystorów ceramicznych gra to bardzo dobrze. Co więcej sama zwrotnica zamontowana na kawałku HDF poprzez bezpośrednie lutowanie elementów do punktów lutowniczych (żadnego PCB, nic z tych rzeczy).
 • #9
  Freddy
  Poziom 43  
  coolrob napisał:
  Drutowy ma pasożytniczą indukcyjność, pojemność...
  Przy tych częstotliwościach to jest nieistotne.
 • #10
  Bucefal76
  Poziom 11  
  piusik napisał:
  Jakiej wersji Workszhopa i jakiego Jiga używasz, czy Workschop przy pomiarze wydaje tylko szum czy przepuszcza sinusoidę?
  No i na jakim Windowsie działa Workschop?
  Na co dzień słucham STX MX140 i dzwięk jak dla mnie wystarczający, poza tym GDN: W.18.180.8.FCX ma dobre opinie i na nim można wykonać zawsze solidne zestawy głośnikowe.
  Pozdrawiam.


  Już nie używam Workszhopa, okazał się on ślepą uliczką. Nie działa poprawnie z systemami operacyjnymi nowszymi niż Windows XP.
  Aktualnie używam Vituixcad do projektowania zwrotnic, Holmeimpulse do pomiarów akustycznych i DATS V2 do pomiarów impedancji oraz parametrów głośnika. Ps mam do sprzedania Jiga do Workshopa :)
 • #11
  austin00
  Poziom 12  
  Fajnie zaprojektowana konstrukcja i Ja też sobie zrobię dla Siebie ;) i mam pytanie o okleinę jaką tam zastosowałeś?
 • #12
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Fornir modyfikowany venge z firmyAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany nastepnie pomalowany bejca vnge z Castoramy (taka z a 10 PLN :P)